Kosztowny powrót inwestorów na ziemię

Poniedziałek, 2020-06-15, godzina: 08:55

 

Powell (FED) przed amerykańską gospodarką jest długa droga powrotu do stanu sprzed pandemii.
★ Indeksy giełdowe na Wall Street mają za sobą najgorszy tydzień od marca, a ropa od kwietnia.
Sekretarz skarbu USA: nie możemy ponownie zamknąć gospodarki.
USA: liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych osiągnęła najniższy poziom od 12 tygodni.
Kalendarz Eko: finalne dane z PL o inflacji, bilans HZ Eurolandu, amerykański indeks NY Empire State oraz spotkanie Leyen (KE) – Johnson (UK).

 

Za nami

●Końcówka ubiegłego tygodnia przyniosła znaczne pogorszenie klimatu inwestycyjnego na świecie. Przyczyną załamania nastrojów rynkowych były obawy przed drugą falą epidemii koronawirusa i zahamowaniem odbudowy gospodarczej, wywołane wzrostem nowych zachorowań w USA.   ● [FED]  Niepokój zaszczepił w inwestorach prezes FED Jerome Powell, który na konferencji po zakończonym w środę posiedzeniu Banku powiedział, że przed amerykańską gospodarką jest „długa droga” powrotu do stanu sprzed pandemii.   ● [Reakcja]   Otrzeźwiająca ocena ekonomiczna amerykańskiego banku centralnego wywołała potężną przecenę na rynkach akcji, paliw oraz walut rynków wschodzących, w tym złotego (max. EUR/PLN 4,4828, USD/PLN 3,9749). Indeksy giełdowe na Wall Street zanotowały najgorszy tydzień od marca, a ropa od kwietnia. W tych okolicznościach do łask inwestorów powrócił bezpieczny dolar (EUR/USD min. 1,1212).   ● [Korekta]   Zyski zielonej waluty i straty ryzykownych aktywów ograniczył komentarz sekretarza skarbu Stevena Mnuchina, który powiedział, że „nie możemy ponownie zamknąć gospodarki”, nawet jeśli nastąpi kolejny wzrost liczby przypadków koronawirusa. Równie kojąco oddziaływała na waluty EM wiadomość o najniższej od 12 tygodni liczbie nowych wniosków o zasiłek w USA.

 

Przed nami

[ChRL]   Ze względu na nocne publikacje bardzo ważnych danych z Chin polscy inwestorzy wracający z długiego weekendu muszą szybko wejść na wysokie obroty. Niższe od prognoz wyniki chińskiej produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w maju (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko) w lepszym położeniu stawiają kupujących złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,4900, USD/PLN: 3,9800) oraz sprzedających dolara (punkt wsparcia EUR/USD 1,1210).   ● [USA, Brexit]   Rynkowy bieg wydarzeń może także zmienić popołudniowa publikacja indeksu NY Empire State, który obrazuje koniunkturę gospodarczą w stanie Nowy Jork. Z racji tego, że jest to pierwszy publikowany w czerwcu regionalny wskaźnik FED dot. produkcji, będzie traktowany jako zwiastun dla kolejnych i papierek lakmusowy sytuacji tego sektora w całych Stanach. Wynik powyżej -25 pkt pokaże, że nowojorskie firmy zaczynają wychodzić z kryzysu, co może poprawić nastroje inwestycyjne (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4400, USD/PLN: 3,9100; punkt oporu EUR/USD 1,1340). Podobnie jak kompromisowa narracja z dzisiejszego spotkania przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Przywódcy będą rozmawiać nt. przyspieszenia rozmów o warunkach współpracy po Brexicie.   ● [Kolejne dni]   W dalszej części rozpoczynającego się tygodnia czeka nas jeszcze posiedzenie RPP, ogłoszenie danych o amerykańskiej sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej w maju, a także szczyt EU. W kontekście rosnących obaw o drugą falę epidemii koronawirusa należy śledzić napływające raporty epidemiologiczne. W dwudziestu stanach USA odnotowano w weekend wzrost dynamiki nowych zachorowań na Covid-19. Nowe ogniska wirusa wykryto również w Pekinie oraz Tokio.   ● [Aktualne średnie kursy]   EUR/PLN 4,4527, USD/PLN 3,9639, GBP/PLN 4,9410, CHF/PLN 4,1539, EUR/USD 1,1233.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja