Europejskie plusy, amerykańskie minusy

Środa, 2020-06-03, godzina: 08:55

 

★ Reuters: Wielka Brytania jest skłonna pójść na kompromis z Unią ws. przepisów dot. rybołówstwa i handlu.
Niemcy: trwają koalicyjne rozmowy nt. kolejnego pakietu stymulującego gospodarkę.
★ Bloomberg: Rosja i kilka innych krajów sympatyzujących z OPEC zgadza się na przedłużenie obecnych limitów produkcji o miesiąc.
Ekonomiści FED: Komitet FOMC będzie musiał wziąć pod uwagę wprowadzenie ujemnych stóp procentowych.
Chiny: indeks PMI dla sektora usług po raz pierwszy od stycznia zameldował się powyżej granicy 50 pkt.
Kalendarz Eko: indeksy PMI dla usług w krajach Eurolandu i USA oraz amerykański raport ADP.

 

Za nami

●Wtorkowa sesja przyniosła dalszy wzrost notowań walut europejskich.   ● [UK-EU]   Na ich wartość, a przede wszystkim na wartość funta, pozytywnie oddziaływały doniesienia Reutersa, dające nadzieje na przełom w brytyjsko-unijnych negocjacjach warunków Brexitu (GBP/USD max. 1,2605). Wg agencji Wielka Brytania może być skłonna pójść na kompromis ws. przepisów dotyczących rybołówstwa i handlu, jeśli Unia zgodzi się odstąpić od swoich żądań związanych z dostępem do połowów.   ● [DE]   Zakupom EUR (max. EUR/USD 1,1214) i CEE sprzyjało także oczekiwanie na kolejny pakiet stymulujący gospodarkę Niemiec (o wartości 100 mld EUR). Rzeczniczka Socjaldemokratów poinformowała wczoraj, że trwają koalicyjne rozmowy w tej sprawie. Pro-inwestycyjne nastroje w EU wzmocniło zaakceptowanie przez radę nadzorczą Lufthansy, warunków państwowego programu pomocowego na sumę 9 mld EUR. Pod wpływem tych czynników niemiecki DAX po raz pierwszy od marca znalazł się powyżej granicy 20 000 pkt. (DAX: +3,75%).   ● [Ropa]   Dodatkowym paliwem dla złotego (min. EUR/PLN 4,3749, USD/PLN 3,9048) stała się ropa, której ceny wzrosły za sprawą doniesień Bloomberga o tym, że Rosja i kilka innych krajów sympatyzujących z OPEC zgadzają się na przedłużenie obecnych limitów produkcji o miesiąc (Brent: +3,26%).   ● [USD]   Wyzwaniem dla dolara stał się komentarz ekonomistów oddziału FED z St. Luis, którzy uważają, że politycy FOMC chcąc uzdrowić gospodarkę USA „będą musieli wziąć pod uwagę ujemne stopy procentowe”.

 

Przed nami
[PMI, ISM]   Dziś pod lupą inwestorów znajdzie się sektor usług Eurolandu i USA. W ciągu najbliższych dwóch godzin instytut IHS Markit ogłosi finalne wartości majowych wskaźników PMI w usługach Francji, Niemiec, całej strefy euro, a także Hiszpanii i Włoch. Natomiast po południu Instytut Zarządzania Podażą (Institute for Supply Management, ISM) poda wynik analogicznego indeksu dla Stanów Zjednoczonych.   ● [ADP]   W międzyczasie poznamy jeszcze raport firmy Automatic Data Processing (ADP), który poinformuje nas o zmianie zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym. Jest on postrzegany jako prognostyk oficjalnych danych Departamentu Pracy USA, które poznamy w najbliższy piątek.   ● [Scenariusze]   Kolejne sygnały z gospodarek strefy euro oraz USA świadczące o tym, że najgorsze już minęło, będą sprzyjać walutom rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3700, USD/PLN: 3,9000) i szkodzić bezpiecznemu dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,1225). Nadzieje na globalne odbicie daje PMI dla sektora usług Chin, który w maju po raz pierwszy od stycznia zameldował się powyżej granicy 50 pkt, oddzielającej regres od rozwoju. W przypadku negatywnych sygnałów (sygnalizujących reakcję gospodarki w kształcie litery „L”), inwestorzy mogą powrócić do zielonej przystani (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1105), wyprzedając waluty EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,4300, USD/PLN: 3,9900). Coraz większym zmartwieniem dla walutowych graczy są masowe demonstracje w USA. W poniedziałek Donald Trump wezwał gubernatorów do wykorzystania oddziałów Gwardii Narodowej przeciwko wandalizmowi, szerzącemu się podczas protestów w związku ze śmiercią Afroamerykanina George’a Floyda podczas zatrzymania przez policję. Prezydent zapowiedział, że jeśli władze stanowe i miejskie nie zaprowadzą porządku, to użyje do pomocy amerykańskiego wojska, by powstrzymać zamieszki i plądrowanie.   ● [Aktualne średnie kursy]   EUR/PLN 4,3798, USD/PLN 3,9080, GBP/PLN 4,9210, CHF/PLN 4,0628, EUR/USD 1,1209.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja