Koniec autonomii Hongkongu, koniec rozejmu między Waszyngtonem i Pekinem

Piątek, 2020-05-29, godzina: 08:55

 

Rada Polityki Pieniężnej dokonała obniżki stóp NBP o 40 p.b.
Parlament Chin zatwierdził bezpośrednie objęcie Hongkongu przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa narodowego.
USA: o prawie 4 mln spadła liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku.
Kalendarz Eko: finalny PKB Polski w I kw., inflacja w PL, EZ i USA (PCE core), wystąpienie prezesa FED oraz konferencja Trumpa ws. Chin.

 

Za nami
 [RPP]   W czwartek głównym tematem krajowych portali ekonomicznych była decyzja Rady Polityki Pieniężnej o cięciu stóp NBP o 40 p.b. (z 0,50% do 0,10%). W komunikacie Rada uzasadniła swoje posunięcie koniecznością „łagodzenia skutków pandemii”, “ograniczenia skali spadku aktywności gospodarczej” oraz “wspierania dochodów gospodarstw domowych i firm”, a także potrzebą „zmniejszenia ryzyka obniżenia się inflacji poniżej celu NBP”. Z racji tego, że decyzja była zaskoczeniem dla większości ekonomistów, po jej ogłoszeniu złoty znalazł się w odwrocie (max. EUR/PLN 4,4579, USD/PLN 4,0397). Obciążeniem dla polskiej waluty był też kolejny spadek wskaźnika wyprzedzającego koniunktury wg BIEC (z 140,9 pkt w IV do 135,1 pkt – najniżej od 2009), który informuje o przyszłych tendencjach w gospodarce.   ● [ChRL]   Niemałym zmartwieniem dla walut EM, wliczając PLNa była decyzja chińskiego parlamentu, który mimo ostrzeżeń prezydenta Trumpa, zatwierdził bezpośrednie objęcie Hongkongu przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa narodowego. Zwiększył w ten sposób napięcie na linii Waszyngton-Pekin.   ● [USA, EUR]   Nastroje inwestycyjne poprawiła informacja z USA o tym, że liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku spadła o prawie 4 mln, co oznacza, że Amerykanie wracają do pracy (EUR/USD max. 1,1111 tj. najwyżej od 30 marca). Jednocześnie na korzyść euro inwestorzy dyskontowali środową propozycje KE dot. unijnego funduszu naprawczego o wartości 750 mld EUR.

 

Przed nami
●  [Plan dnia]   Ostatni dzień roboczy maja przyniesie nową porcję informacji z gospodarek Polski, Eurolandu i USA. Równocześnie o godzinie 10:00 GUS opublikuje finalne dane nt. PKB w I kw. oraz wstępny wynik wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju. Godzinę później zobaczymy jak wstępnie kształtowały się ceny konsumpcyjne w strefie euro w tym miesiącu. Natomiast po południu poznamy, pilnie obserwowany przez amerykański bank centralny, wskaźnik zmiany cen PCE core. Warto także śledzić wypowiedzi prezesa FED Jerome’a Powella, który weźmie udział w internetowej dyskusji o stanie amerykańskiej gospodarki i roli banku centralnego w jej stabilizowaniu.   ● [Scenariusze]   Lepsze od prognoz dane oraz pokrzepiająca narracja Powella poprawią klimat inwestycyjny (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,0000; punkt oporu EUR/USD: 1,1120). Przed zakupem PLNa czy innych ryzykownych aktywów należy pamiętać, że dziś odbędzie się konferencja Trumpa ws. Chin. W przypadku drastycznej reakcji amerykańskiego prezydenta na decyzję parlamentu ChRL ws. Hongkongu (np. wprowadzenia znacznych sankcji lub w najgorszym razie zerwania umowy handlowej) trzeba się liczyć z wyprzedażą juana i jego kuzynów spod znaku EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,4600, USD/PLN: 4,0600) i przepływem kapitału w stronę bezpiecznej waluty USA (punkt wsparcia EUR/USD 1,0990).   ● [Aktualne średnie kursy]   EUR/PLN 4,4575, USD/PLN 4,0177, GBP/PLN 4,9581, CHF/PLN 4,1717, EUR/USD 1,1093.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja