21 maj Złotemu nie straszne, straszne dane
Posted at 07:09h
in alert
Czwartek, 2020-05-21, godzina: 08:55
★ GUS: w kwietniu zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw (m/m) spadło najbardziej w historii badania (tj. od 2005).
★ Chińscy lekarze: koronawirus w Jilin różni się od wirusa z Wuhan.
★ Trump: oskarżył Chiny o kampanię dezinformacyjną mającą na celu jego przegraną w wyborach prezydenckich.
★ Koronawirus w Polsce: 19 739 osób zarażonych, 962 ofiary śmiertelne.
★ Kalendarz Eko: wstępne wyniki PMI, produkcja przemysłowa w PL, protokół ECB, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA oraz wystąpienia 4 polityków FED.
Za nami
● [GUS] Mimo niesprzyjających okoliczności, złoty zakończył wczorajszą sesję na niemałym plusie. Polska waluta okazała się odporna na szereg potencjalnie szkodliwych dla niej wiadomości. Wśród nich były rozczarowujące dane GUS o zatrudnieniu w polskim sektorze przedsiębiorstw, które spadło w kwietniu o 2,4% m/m, co oznacza, że zwolnionych zostało prawie 153 tys. osób. Według statystyk portalu Bankier.pl to najgłębszy miesięczny spadek zatrudnienia w historii tych badań, sięgającej 2005 roku. ● [EU] Dodatkowym źródłem niepokoju o PLNa i inne waluty EU był tweet premiera Czech, sygnalizujący niechęć do proponowanego przez przywódców Niemiec i Francji funduszu wsparcia gospodarczego. Andrej Babis napisał, że „nie chcę, abyśmy byli karani za lepsze radzenie sobie z kryzysem niż inni”. ● [Wirus 2.0] Zmartwieniem dla inwestorów były także informacje z Chin. Tamtejsi lekarze poinformowali, że koronawirus wykryty u osób w chińskich prowincjach Jilin i Heilongjiang (nowe ogniska choroby), różni się od tego, którym zakażeni byli chorzy w Wuhan (epicentrum wirusa). Ich zdaniem wskazuje to na jego mutację, która może utrudnić walkę z SARS-CoV-2. Nie obyło się także bez kolejnych prowokacyjnych komentarzy Trumpa pod adresem Pekinu. Prezydent oskarżył Chiny o „masową kampanię dezinformacyjną”, mającą na celu jego przegraną w listopadowych wyborach i „aby mogły dalej zdzierać z USA, jak to robiły od dekad”. Ponadto Senat Stanów Zjednoczonych uchwalił ustawę, która może uniemożliwić chińskim firmom notowanie na amerykańskich giełdach. ● [Złoty, dolar, ropa] O pozytywnym finiszu złotego (min. EUR/PLN 4,5299, USD/PLN 4,1200) zadecydowała poprawa nastrojów polskich konsumentów (wg wskaźników BWUK i WWUK), niechęć inwestorów do konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,0999) oraz drożejąca ropa. Ceny czarnego złota wzrosły (Brent: +2,32%, Crude: +2,51%) po ogłoszeniu raportu agencji EIA, który niespodziewanie pokazał spadek zapasów ropy za oceanem w poprzednim tygodniu (-4,98 mln brk vs prognoza +1 mln). Paliwem inwestycyjnym była także rekordowa wycena akcji Amazona i Facebooka, która podbiła amerykański indeks S&P 500 do najwyższego poziomu od początku marca.
Przed nami
● [PMI] Dziś przekonamy się jak globalne łagodzenie korona-restrykcji wpłynęło na aktywność firm w EU i USA. Informacji w tej sprawie dostarczą nam wstępne wyniki indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług Francji, Niemiec oraz całego Eurolandu, a także Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. W międzyczasie GUS poda kwietniowe dane o produkcji przemysłowej w kwietniu, ECB opublikuje zapis ze swojego ostatniego posiedzenia, a Departament Pracy ogłosi cotygodniowy raport nt. wniosków o zasiłek. ● [FED] Dzisiejszy Kalendarz Eko obfituje także w liczne wystąpienia polityków Banku Rezerwy Federalnej: wiceprzewodniczącego FOMC Johna Williamsa, wiceprezesa FED Richarda Claridy, prezesa Jerome’a Powella oraz członka zarządu FED Leal Brainard. ● [Scenariusze] Zwolennicy droższego złotego powinni trzymać kciuki za materializację prognoz zakładających odbicie indeksów PMI, mniej drastyczny spadek polskiej produkcji, jobless claims < 2,4 mln oraz gołębie sygnały z ECB i FED zapowiadające dalsze działania stymulujące gospodarki EZ i USA (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5200, USD/PLN: 4,1200). Odwrotna kombinacja przyniesie spadek notowań polskiej waluty (punkty oporu EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 4,1900). Realizacja [1-go] pro-inwestycyjnego scenariusza skieruje rynek EUR/USD w stronę punktu oporu 1,1000, a wzrost awersji do ryzyka popchnie go w stronę wsparcia 1,0930. ● [Aktualne średnie kursy] EUR/PLN 4,5335, USD/PLN 4,1339, GBP/PLN 5,0439, CHF/PLN 4,2804, EUR/USD 1,0966.