500+ od Merkel i Macrona

Wtorek, 2020-05-19, godzina: 08:55

 

Moderna: wyniki wczesnej fazy badań nad szczepionką na koronawirusa są obiecujące.
Merkel i Macron ogłaszają inicjatywę wsparcia dla Europy wartą 500 mld EUR.
Reuters: administracja USA pracuje nad rozwiązaniami, które zachęcą amerykańskie firmy do przeniesienia produkcji z Chin.
Ancyparowicz (RPP) nie wykluczam obniżki stóp NBP w II połowie roku.
Kalendarz Eko: niemiecki indeks ZEW, dane nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów w USA, wystąpienie prezesa FED w Kongresie USA.

 

Za nami
●Nowy tydzień rozpoczął się dla złotego pomyślnie.   ● [Szczepionka]   Na wartość PLNa oraz innych ryzykownych aktywów (ropa Brent: +7,11%, DJIA: +3,85%) korzystnie oddziaływał komunikat biotechnologicznej Moderny nt. pozytywnych wyników wczesnej fazy badań nad szczepionką na koronawirusa.   ● [500 mld +]   Z kolei dla walut EU dodatkowym paliwem (EUR/USD max. 1,0940) było ogłoszenie przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel i prezydenta Francji Emmanuela Macrona “inicjatywy wsparcia dla Europy”, która ma pomóc w odbudowie gospodarki po pandemii. Proponowana wartość tego programu to 500 mld EUR. Zgodnie z zapowiedziami prezydenta Francji „Unia pożyczy tę kwotę na rynkach finansowych, a spłata rozłoży się na wszystkie kraje członkowskie”. Pro-inwestycyjne nastroje wzmocniła większa, niż zakładano poprawa nastrojów na amerykańskim rynku nieruchomości, obrazowana przez indeks NAHB (37 pkt vs prognoza 35 pkt).   ● [USA-ChRL]   Zyski walut spod znaku EM ograniczyły przecieki Reutersa z Waszyngtonu. Według agencji administracja Stanów Zjednoczonych pracuje nad rozwiązaniami, które zachęcą amerykańskie firmy i ich kluczowych kontrahentów do przeniesienia produkcji z Chin do USA. Atrakcyjność inwestycyjną PLNa zmniejszyła też opinia Grażyny Ancyparowicz z RPP, która nie wyklucza kolejnej obniżki stóp NBP w II połowie roku (min. EUR/PLN 4,5528, USD/PLN 4,1619).

 

Przed nami
● [ZEW]   Dzisiejszy dzień przyniesie odpowiedź na pytanie czy zaskakujący kwietniowy wzrost oczekiwań analityków i inwestorów ws. poprawy sytuacji ekonomicznej w Niemczech był chwilowy, czy też rzeczywiście uznali, że najgorsze już minęło. Źródłem informacji w tej sprawie będzie publikacja majowego wyniku indeksu instytutu ZEW (o g. 11:00). Rynek jest nastawiony optymistycznie i spodziewa się kolejnego wzrostu tego wskaźnika (z 28,2 pkt do 32 pkt), co może wspierać euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0960) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,1600). W przypadku pogorszenia oczekiwań, należy się liczyć z deprecjacją walut EU (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800; punkty oporu EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 4,2400).   ● [USA]   Uczestnicy rynków walutowych będą także podążać za wydarzeniami w Stanach Zjednoczonych. O godzinie 14:30 poznamy dane nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów w kwietniu. Z kolei półtorej godziny później (tj. o g. 16:00) rozpocznie się zeznanie prezesa FED Jerome’a Powella przed Komisją Bankową Senatu USA. Prawdopodobnie omówi on ratunkowe działania Rezerwy Federalnej w walce z korona-kryzysem. Oprócz Powella, przed senatorami stanie także amerykański sekretarz skarbu Steven Mnuchin.   ● [Aktualne średnie kursy]   EUR/PLN 4,5532, USD/PLN 4,1638, GBP/PLN 5,0995, CHF/PLN 4,2828, EUR/USD 1,0935.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja