Powiew optymizmu z Chin, WHO i z FEDu

Środa, 2020-05-13, godzina: 08:55

 

Chiny ogłosiły listę 79 amerykańskich produktów, które przez rok będą zwolnione z dodatkowych ceł wprowadzonych podczas wojny handlowej.
Rzecznik WHO: są pewne metody leczenia, które wydają się ograniczać nasilenie i czas trwania choroby Covid-19.
USA: w kwietniu ceny konsumpcyjne (m/m) spadły najbardziej od grudnia 2008.
Koronawirus w Polsce: największy dzienny przyrost nowych zachorowań od początku epidemii (595).
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa Eurolandu, amerykańska inflacja PPI, wystąpienie prezesa FED oraz dane EIA nt. zmiany zapasów paliw w USA.

 

Za nami

  Po poniedziałkowej wyprzedaży złotego spowodowanej wzrostem obaw przed drugą falą epidemii koronawiursa, we wtorek nastąpiło odreagowanie.   ● [ChRL-USA]   Nastroje wokół PLNa i pozostałych walut EM poprawiło ogłoszenie przez chińskie Ministerstwo Handlu listy 79 amerykańskich produktów, które przez rok będą zwolnione z dodatkowych ceł, wprowadzonych jeszcze podczas wojny handlowej w zeszłym roku. Wg analityków agencji Reutersa decyzja Pekinu dała nadzieję na szybszą odbudowę światowej gospodarki. Takie myślenie sprzyjało cenom ropy (Brent: +1,18% Crude: +6,79%).   ● [FED]   Pro-inwestycyjny odbiór miał także komunikat FEDu, w którym poinformowano o rozpoczęciu skupowania jednostek funduszy inwestujących w korporacyjne papiery dłużne w ramach programu Wtórnego Rynku Kredytu Komercyjnego (SMCCF). W ten sposób bank centralny USA pośrednio gwarantuje tanie pożyczki dla wielkich amerykańskich korporacji.   ● [WHO]   Dodatkowym źródłem umiarkowanego optymizmu (WIG20: +2,22%) była wypowiedź rzeczniczki Światowej Organizacji Zdrowia o tym, że są „pewne metody leczenia, które na bardzo wczesnych etapach badań wydają się ograniczać nasilenie i czas trwania choroby” Covid-19.   ● [USD]   Z kolei konkurencyjny dolar negatywnie zareagował na publikacje danych o amerykańskiej inflacji CPI, która w kwietniu spadła najbardziej od 2008 roku (-0,8% m/m vs prognoza -0,7%). Straty zielonej waluty (EUR/USD max. 1,0885) i zyski złotego (min. EUR/PLN 4,5439, USD/PLN 4,1829) ograniczały słowa prezesa oddziału FED z Dallas Roberta Kaplana o tym, że nie jest zwolennikiem ujemnych stóp procentowych w USA. Popyt na PLNa zmniejszył się także po tym, jak dr Anthony Fauci (dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych w USA) ostrzegł senacką Komisją Zdrowia, że zbyt wczesne otwarcie gospodarki może „przynieść cierpienie i śmierć”.   ● [GBP]   Największym przegranym w klubie G10 był wczoraj funt (min. GBP/USD 1,2252, GBP/PLN 4,1527). Szterling znalazł się w odwrocie po wypowiedzi wiceprezesa Banku Anglii Bena Broadbenta, który uważa, że ujemne stopy procentowe są w Zjednoczonym Królestwie „całkiem możliwe”.

 

Przed nami
[Kalendarz Eko]   W pierwszej części dzisiejszej sesji dowiemy się jak bardzo spadła produkcja przemysłowa Eurolandu w marcu. Analitycy prognozują -12% r/r. Po południu uwaga inwestorów przeniesie się do Stanów Zjednoczonych. O godzinie 14:30 zobaczymy jak kształtowały się amerykańskie ceny producentów w kwietniu. Pół godziny później rozpocznie się webinarium z udziałem prezesa FED Jerome’a Powella, którego organizatorem jest Peterson Institute for International Economics. Przewodniczący FOMC wypowie się nt. bieżących problemów gospodarczych, po czym odbędzie się sesja Q&A (pytań i odpowiedzi). Powell może zostać zapytany o możliwość wprowadzenia ujemnych stóp procentowych w USA, na co wczoraj ponownie naciskał prezydent Trump.   ● [Scenariusze]   Wykluczenie tej możliwości, PPI > -0,5% m/m oraz jeszcze gorsze dane ze strefy euro, przywrócą popyt na bezpiecznego dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0780), zwiększając jednocześnie podaż walut rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 4,2300). W przypadku otwarcia przez Powella furtki do ujemnych stawek, większego spadku cen producentów oraz pozytywnej niespodzianki od Eurostatu, inwestorzy mogą zwiększyć zainteresowanie walutami europejskimi (punkt oporu EUR/USD: 1,0885, punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5400, USD/PLN: 4,1800).   ● [EIA]   Ze względu na wysoką zmienność na rynku naftowym, warto również śledzić publikację raportu amerykańskiej agencji EIA (Energy Information Administration) nt. tygodniowej zmiany zapasów ropy w USA.   ● [Aktualne średnie kursy]   EUR/PLN 4,5606, USD/PLN 4,2033, GBP/PLN 5,1682, CHF/PLN 4,3340, EUR/USD 1,0849.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja