03 kw. Milion zarażonych, miliony bez pracy
Posted at 07:12h
in alert
Piątek, 2020-04-03, godzina: 08:55
★★ USA: historyczny rekord liczby nowych osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych.
★ Trump: rozmawiałem z prezydentem Rosji oraz księciem Arabii Saudyjskiej i oczekuję zmniejszenia produkcji ropy o 10-15 mln brk.
★ Ceny ropy osiągnęły największy dzienny wzrost w historii.
★ Ilość potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem Covid-19 na świecie przekroczyła granicę 1 miliona.
★ Koronawirus w Polsce: 2946 osób zarażonych, 57 ofiar śmiertelnych.
★ Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla usług EU i USA oraz amerykański raport Departamentu Pracy.
Za nami
●Przebieg czwartkowej sesji na rynkach finansowych zdeterminowały dwa wydarzenia: publikacja cotygodniowych danych „jobless claims” z USA oraz wypowiedź Donalda Trumpa ws. cięcia produkcji ropy przez Rosję i Arabię Saudyjską. ● [Wnioski] W ostatnim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, złożonych w Stanach ponad dwukrotnie przebiła anty-rekord z ubiegłego tygodnia (6,648 mln wobec 3,307 mln tydz. temu), pogłębiając obawy o sytuację na amerykańskim rynku pracy. Niepokój w tej sprawie wzmocnił raport Challengera, który ujawnił, że w marcu amerykańskie firmy zaplanowały zwolnienia 222,29 tys. pracowników tj. najwięcej od stycznia 2009 (podczas gdy jeszcze miesiąc wcześniej 56,66 tys.). ● [USD] Wbrew dotychczasowej logice gorsze dane nie zaszkodziły amerykańskiej walucie (EUR/USD min. 1,0820). Zdaniem analityków były na tyle fatalne, że inwestorzy przeszli w bezpieczny tryb. Pesymistyczne nastroje spotęgowała wiadomość o tym, że ilość potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem Covid-19 na świecie przekroczyła granicę 1 mln. ● [Ropa] Obok dolara, dobrze radziły sobie petro-waluty, które były beneficjentem największego dziennego wzrostu cen czarnego złota w historii. Jej wartość wystrzeliła do góry (Brent: + 21,02%, Crude: +24,67%) po tym jak Donald Trump powiedział, że rozmawiał z prezydentem Rosji oraz księciem Arabii Saudyjskiej i oczekuje zmniejszenia produkcji ropy o 10-15 mln baryłek dziennie. ● [PLN] Obawy o sytuację na największym rynku pracy na świecie oraz naftowy optymizm zdezorientowały graczy z rynków wschodzących. W efekcie złoty poruszał się w ślad za rynkiem bazowym EUR/USD (EUR/PLN min. 4,5592, USD/PLN max. 4,2289).
Przed nami
●Dziś azymut zmian na rynku walutowym wyznaczą informacje nt. aktywności przedsiębiorców w sektorze usług w EU i USA oraz kolejne wiadomości o kondycji amerykańskiego rynku pracy. ● [EU] Już za niecałą godzinę instytut IHS Markit rozpocznie publikacje indeksów PMI dla usług w krajach strefy euro. Wstępne wyniki z Francji, Niemiec oraz całego Eurolandu pokazały rekordowy spadek aktywności w tym sektorze. Biorąc pod uwagę skalę epidemii w turystycznej Italii czy Hiszpanii, w tych państwach może być tylko gorzej. Prognozy dla IT i EZ odpowiednio wynoszą 21 pkt i 25,5 pkt. Jeszcze niższe wyniki mogą podkopać notowania euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0820) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,6100, USD/PLN: 4,2300). ● [USA] Z kolei po południu dowiemy się jak bardzo spadło zatrudnienie w amerykańskim sektorze pozarolniczym z powodu koronawirusa (rynek oczekuje -100 tys.) oraz o ile wzrosła stopa bezrobocia za oceanem (wg prognoz o 0,3%, do 3,8%), a także jak duży regres zanotował sektor usług USA w marcu (prognozy dla PMI: 39,1 pkt, a dla ISMa 44 pkt). Dane nieco gorsze od oczekiwań mogą popsuć szyki dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,0970), na czym skorzystałyby waluty rynków wschodzących w tym złoty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,1500). Jednak paradoksalnie katastrofalne wyniki z największej gospodarki świata zwiększyłyby jeszcze bardziej atrakcyjność głównej waluty rezerwowej. ● [Aktualne średnie kursy] EUR/PLN 4,5719, USD/PLN 4,2225, GBP/PLN 5,2245, CHF/PLN 4,3328, EUR/USD 1,0828.