Chińskie światełko w tunelu

Wtorek, 2020-03-31, godzina: 08:55

 

  Chiny: w marcu aktywność w sektorze przemysłu i usług nieoczekiwanie wzrosła (wg CFLP).
Łon (RPP): nie można wykluczyć kolejnych obniżek stóp NBP.
USA: aktywność produkcyjna w Dallas spadła w marcu najbardziej w historii.
Włochy: dzienna liczba nowych zachorowań na Covid-19 była wczoraj najniższa od prawie dwóch tygodni.
Koronawirus w Polsce: 2132 osób zarażonych, 31 ofiar śmiertelnych.
Kalendarz Eko: Inflacja HICP w Eurolandzie oraz amerykańskie indeksy: Chicago PMI i zaufania konsumentów Conference Board. 

 

Za nami
[USD]   Na rynku walutowym nowy tydzień rozpoczął się od korekty wzrostowej dolara. Zielonej walucie pomógł jej status bezpiecznej przystani w momencie gdy liczba ofiar, postępującej pandemii koronawirusa przekroczyła kolejne psychologiczne granice (786 tys.). Wsparciem dla dolara (EUR/USD min. 1,0984) była również kolejna zniżka odwrotnie z nim skorelowanych cen ropy, które wczoraj osiągnęły najniższy poziom od 2002 roku (Brent: min. 25,30 USD za baryłkę). Powodem naftowego pesymizmu są obawy, że zamknięcie coraz większej liczby krajów i ograniczenia w podróżach zmniejszą jeszcze bardziej popyt na czarne złoto. W tej sytuacji traciły petro-waluty, do których należą norweska korona czy rosyjski rubel (max. EUR/RUB 88,7986).   ● [Juan]   W defensywie znalazł się także chiński juan po tym, jak Ludowy Bank Chin niespodziewanie obniżył wczoraj o 20 p.b. (tj. najbardziej od dewaluacji renminbi w 2015) stopę 7-dniowych operacji reverse repo, po której banki komercyjne deponują w banku centralnym nadwyżki środków pieniężnych. Niechlubny rekord ma za sobą też południowoafrykański rand, który wobec dolara był wczoraj najtańszy w historii (USD/ZAR max. 18,0289). Na wartość ZARa destrukcyjnie oddziaływała decyzja agencji Moody’s o obniżeniu ratingu RPA do poziomu “podinwestycyjnego“.   ● [PLN]   Na fali powrotu kapitału w stronę dolara ucierpiał złoty (max. EUR/PLN 4,5661, USD/PLN 4,1448). Dodatkowym obciążeniem dla polskiej waluty była wypowiedź Eryka Łona z RPP o tym, że nie można wykluczyć kolejnych obniżek stóp procentowych NBP. Zakres odbicia USD i straty jego konkurentów ograniczała wiadomość o rekordowym spadku aktywności przemysłowej w Dallas w marcu (-70 pkt). Kojąco na wartość walut EU oddziaływały informacje z Włoch, gdzie odnotowano najniższą dzienną liczbę nowych zachorowań na Covid-19 od prawie 2 tygodni.

 

Przed nami

   ● [PMI Chiny]   W pierwszej części dzisiejszej sesji inwestorzy mogą dyskontować poranne publikacje chińskich indeksów PMI (wg CFLP). Niespodziewana marcowa ekspansja w sektorach przemysłu (52 pkt vs prognoza 45 ) i usług (52,3 pkt vs prognoza 42,1) daje nadzieje, że wirusowe załamanie światowej gospodarki będzie krótkotrwałe. Takie myślenie powinno sprzyjać walutom rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,0700) oraz szkodzić bezpiecznemu dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,1110).   ● [HICP]   W kolejnych godzinach dowiemy się jeszcze jak zmieniły się w marcu ceny konsumpcyjne w Eurolandzie (o g. 11:00).   ● [USA]   Z kolei po południu otrzymamy nowe informacje z gospodarki amerykańskiej. O godzinie 15:45 firma MNI poinformuje nas o marcowej aktywności gospodarczej sektora wytwórczego w rejonie Chicago, zaś 15 minut później organizacja badawcza Conference Board poda jak obecnie kształtuje się zaufanie amerykańskich konsumentów. Wobec ostatnich negatywnych niespodzianek makro zza oceanu, wyniki wyższe od prognoz (PMI Chicago: 40 pkt; CB: 112 pkt) byłyby trampoliną do głębszego odbicia dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0980). W przypadku realizacji tego scenariusza waluty EM znajdą się ponownie w parterze (punkty oporu EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 4,1500).   ● [Aktualne średnie kursy]   EUR/PLN 4,5554, USD/PLN 4,1438, GBP/PLN 5,0975, CHF/PLN 4,3025, EUR/USD 1,0995.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja