Gospodarka USA może już być w recesji – zysk PLNa?

Piątek, 2020-03-27, godzina: 08:55

 

★  USA: liczba osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu była najwyższa w historii.
Powell (FED): gospodarka amerykańska może już być w recesji.
Niemcy: zaufanie konsumentów jest najniższe od 2009 roku.
Wall Street: Down Jones Industrial ma za sobą najlepsze 3 dni od 1931.
Koronawirus w Polsce: 1244 osób zarażonych, 16 ofiar śmiertelnych.
Kalendarz Eko: inflacja PCE core w USA, amerykański indeks Uniwersytetu Michigan (finalny wynik III) oraz decyzja Fitch ws. ratingu Polski.

 

Za nami
[USA]   Wczorajsza informacja o najwyższej w historii liczbie złożonych nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (3,283 mln) udowodniła, że koronawirus już zainfekował amerykański rynek pracy. Wynik za poprzedni tydzień kilkukrotnie przebił anty-rekordy „jobless claims” z marca 2009 (665 tys.) oraz z sierpnia 1982 (695 tys.), co wg analityków Bank of America obrazuje powagę obecnego kryzysu i jego szybkość. Ze szczegółów raportu wynika, że najwięcej osób straciło pracę w Pensylwanii (379 tys. ) oraz w Kalifornii (179 tys.).   ● [USD]   Obawy o sytuację ekonomiczną Stanów Zjednoczonych uderzyły w dolara (max. EUR/USD 1,1087, GBP/USD 1,2291). Na wartość amerykańskiej waluty deprymująco oddziaływały również słowa prezesa FED Jerome’a Powella o tym, że gospodarka USA “może już być w recesji”. Ponadto zapewnił, że Bankowi nie skończyła się amunicja, sugerując kolejne złagodzenie amerykańskiej polityki pieniężnej w razie potrzeby. Dodatkowym obciążeniem dla zielonej waluty był znaczny spadek wskaźnika koniunktury, obliczanego przez oddział Rezerwy Federalnej w Kansas City dla regionalnego przemysłu (z 8 pkt w lutym do -18 pkt w marcu).   ● [PLN]   Ucieczka od dolara sprzyjała dalszej odbudowie pozycji w przecenionych walutach rynków wchodzących, w tym złotego (min. EUR/PLN 4,5089, USD/PLN 4,0805). Zyski PLNa i pozostałych walut EU ograniczała wiadomość o najniższym od 2009 zaufaniu niemieckich konsumentów w marcu (GfK: 2,7 pkt).

 

Przed nami

   ● [UM]   Dziś na pierwszym planie wydarzeń ekonomicznych znajduje się publikacja finalnego wyniku indeksu Uniwersytetu Michigan w marcu. Wskaźnik ten pokaże aktualne nastroje amerykańskich konsumentów. Końcowe dane będą uzupełnione o odpowiedzi brakujących 40% ankietowanych. Wobec ekspansji koronawirusa w USA od czasu ogłoszenia wstępnego wyniku (13-03) należy się spodziewać powtórzenia środowego przypadku IFO i znacznego pogorszenia sentymentu.   ● [Scenariusze]   W tej sytuacji trzeba się liczyć z dalszym odwrotem od dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1100), co może sprzyjać zakupom na rynkach EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,0800). W przypadku utrzymania nastrojów konsumpcyjnych w USA na dotychczasowym poziomie, zielona waluta może nabrać animuszu (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0920). Byłaby to zła wiadomość dla walut rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,2070).   ● [Inne]   Rozgrzewką dla dolara przed publikacją wskaźnika UM, będzie ogłoszenie danych dot. dochodów i wydatków Amerykanów oraz inflacji PCE core w lutym. Po zamknięciu sesji w Warszawie poznamy jeszcze aktualną ocenę Fitch dot. wiarygodności kredytowej Polski. Z powodu pandemii w najgorszym scenariuszu nie można wykluczyć zmiany perspektywy naszego ratingu z „stabilnej” na „negatywną”.   ● [Aktualne średnie kursy]   EUR/PLN 4,5310, USD/PLN 4,1115, GBP/PLN 5,0134, CHF/PLN 4,2684, EUR/USD 1,1018.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja