26 lut Blisko, coraz bliżej
Posted at 07:43h
in alert
Środa, 2020-02-26, godzina: 08:35
★ Koronawirus: pierwsze przypadki zachorowań w Austrii, Chorwacji, Szwajcarii oraz Hiszpanii.
★ Rynek długu: rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich jest najniższa w historii.
★ USA: zaufanie konsumentów wzrosło w lutym mniej niż oczekiwano.
★ Kalendarz Eko: wystąpienia publiczne dwóch decydentów z FED (Kaplana i Kashkari’ego) oraz sprzedaż nowych domów w USA.
Za nami
● [Wirus] Podczas wtorkowej sesji na rynkach finansowych utrzymywały się nerwowe nastroje związane z szybkim tempem rozprzestrzeniania się koronawirusa poza Chinami. Na europejskiej mapie zasięgu wirusa od wczoraj znajduje się Austria, Chorwacja, Szwajcaria, Hiszpania oraz należąca do niej Teneryfa. Po wykryciu Covid-19 u włoskiego lekarza przebywającego na wakacjach na Wyspach Kanaryjskich, kwarantannie poddano wszystkich mieszkańców hotelu, w którym przebywa ok. 1000 turystów. Coraz bardziej niepokojąca jest sytuacja w samych Włoszech, gdzie liczba osób zakażonych wzrosła do 325, a ofiar śmiertelnych do 11. Na dodatek wirus wydostał się z północy kraju. Pierwsze przypadki zachorowań odnotowano na Sycylii oraz w Toskanii. Ponadto gwałtownie rośnie liczba chorych w Korei Południowej oraz na Bliskim Wschodzie (zwłaszcza w Iranie). Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) ostrzegło wczoraj swoich obywateli aby przygotowali się na wybuch epidemii w Stanach. Obawy przed pandemią skutkowały kontynuacją wyprzedaży na giełdach (DAX: -1,88%, DJIA: -3,15%). Prawie 3% stracił wczoraj nasz WIG20 (-2,76%). ● [PLN, USD] Więcej szczęścia miał złoty (min. EUR/PLN 4,2884, USD/PLN 3,9491), którego wsparły rosnące oczekiwania ws. obniżenia oprocentowania konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,0890). Inwestorzy uważają, że FED będzie chciał w ten sposób pomóc gospodarce zwalczyć negatywny eko-impakt koronawirusa. Podobnie sądzą gracze z amerykańskiego rynku długu. W efekcie rentowność dziesięcioletnich obligacji USA osiągnęła wczoraj najniższy poziom w historii (min. 1,312%). Mniej optymizmu okazują także amerykańscy konsumenci, przez co słabiej od oczekiwań wypadł wczorajszy wynik wskaźnika CB.
Przed nami
● [FED] W kontekście rosnących oczekiwań ws. obniżki amerykańskich stóp w pierwszej połowie 2020 roku, dziś warto śledzić wystąpienia publiczne dwóch polityków Banku Rezerwy Federalnej z prawem głosu w FOMC. O godzinie 15:45 wypowie się prezes oddziału FED z Dallas Robert Kaplan, natomiast o godzinie 19:00 przemawiać będzie prezes oddziału z Minneapolis Neel Kashkari. ● [Scenariusze] Ich potencjalnie ostrożne komentarze będą zachęcać do zwiększenia zakładów na cięcie amerykańskich stóp o 25 pb w czerwcu (aktualnie 79% szans) lub nawet w kwietniu (aktualnie 61% szans), co będzie szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD 1,0900) i sprzyjać jego konkurentom z G10 oraz z EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,9400). Z kolei neutralna lub optymistyczna narracja może sprawić, że inwestorzy zaczną wycofywać się z tej strategii. W tej sytuacji należy się liczyć ze zwyżką notowań zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD 1,0830) i zniżką wyceny złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3100, USD/PLN: 3,9900). ● [Dane] Jedyne warte odnotowania publikacje makro będą dziś dotyczyć sprzedaży nowych domów w USA (o g.16:00) oraz zmiany zapasów paliw w Stanach (o g. 16:30). Globalnym czynnikiem ryzyka niezmiennie pozostaje koronawirus. Stopień zaniepokojenia inwestorów aktualnym rozwojem epidemii obrazuje giełdowy wskaźnik VIX (tzw. indeks strachu), który zameldował się wczoraj na najwyższym poziomie od grudnia 2018.