Chiny i Europa, czyli “Miłość w czasach zarazy”

Piątek, 2020-02-14, godzina: 08:30

 

W IV kw.’ 19 niemiecka gospodarka znalazła się w stagnacji.
USA: ceny konsumpcyjne wzrosły w styczniu najbardziej od października 2018.
Kurs EUR/USD osiągnął najniższy poziom od kwietnia 2017.
UK: Sajid Javid rezygnuje z funkcji kanclerza skarbu. Zastąpi go Rishi Sunak.
Kalendarz Eko: polska inflacja w I’19 (finalna), PKB Polski w IV kw. (wstępny) i PKB EZ w IV kw. (zrewidowany) oraz amerykańska produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna w I’19.

 

Za nami

   ● [Wirus]   Nadzieje na opanowanie epidemii koronawirusa okazały się przedwczesne. Po tym jak od początku tygodniu liczba nowych zachorowań stopniowo malała, wczoraj chińska komisja zdrowia poinformowała o wykryciu ponad 15 tys. nowych przypadków (10 razy więcej niż dzień wcześniej). Chińczycy wytłumaczyli ten przyrost zastosowaniem “nowej metody diagnostycznej”, ale przez to zwiększyli jeszcze bardziej niepokój ws. rzeczywistej skali kryzysu. Powrót obaw przed pandemią sprawił, że inwestorzy przeszli w bezpieczny tryb działania. Zainteresowaniem cieszyły się więc głównie amerykańskie obligacje skarbowe (np. 10-letnie: min. 1,569%), złoto (+0,46%), japoński jen (USD/JPY min. 109,64) oraz dolar. Atrakcyjność zielonej waluty zwiększył dodatkowo najwyższy od października 2018 wynik amerykańskiej inflacji CPI (2,5% r/r w styczniu).   ● [PLN]   Na drugim biegunie znalazły się waluty rynków wschodzących, np. juan (USD/CNH max. 6,9908) i złoty (USD/PLN max. 3,9256). W trendzie spadkowym pozostało euro (min. EUR/PLN 4,2390, EUR/USD 1,0827 tj. najniżej od kwietnia 2017). Analitycy podkreślają, że kraje europejskie, a zwłaszcza Niemcy, mają silne powiązania handlowe i produkcyjne z Chinami. Na Starym Kontynencie pozytywnie wyróżniły się waluty Wielkiej Brytanii oraz Węgier.   ● [GBP]   Funtowi przysłużyła się rezygnacja Sajida Javida z funkcji kanclerza skarbu i ogłoszenie Rishi’ego Sunaka na jego następcę. Wybór ten zrodził oczekiwania na złagodzenie reguł fiskalnych w UK (max. GBP/USD 1,3066, GBP/PLN 5,1289).   ● [HUF]   Z kolei forint przeszedł do ofensywy po zapewnieniach wiceprezesa Banku Węgier Martona Nagy’a o użyciu wszystkich dostępnych narzędzi do ustabilizowania inflacji w okolicy 3% celu (aktualnie 4,3%), które zwiększyły szansę na podwyżkę stóp MNB (EUR/HUF min. 337,080).

 

 

Przed nami

Inwestorzy otrzymają dziś sporą dawkę ważnych danych z gospodarki polskiej, strefy euro i amerykańskiej.   ● [PL]   Już o godzinie 10:00 GUS poinformuje nas jak ostatecznie kształtowała się inflacja w styczniu oraz o ile urosła krajowa gospodarka w okresie X-XII’19. Słabym prognostykiem dla naszego PKB są szacunkowe dane za 2019, na podstawie których analitycy przewidują, że wzrost spowolnił w IV kw. do 3%. Można więc zakładać, że niższy wynik utwierdzi inwestorów przeciwko złotemu (punkty oporu EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,9300), a wyższy będzie zaskoczeniem na jego korzyść (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2400, USD/PLN: 3,9000).   ● [EZ]   Godzinę później Eurostat ogłosi zrewidowany wynik PKB strefy euro w IV kw. W tym przypadku perspektywy też nie są różowe. Ekonomiści uważają, że gwałtowny spadek produkcji przemysłowej w grudniu może obniżyć wstępne dane. Realizacja tego scenariusza może przywrócić niechęć do wspólnej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0825).   ● [USA]   Na koniec amerykańska administracja poda styczniowe wyniki sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej. Tu analitycy spodziewają się utrzymania dynamiki sprzedaży na poziomie 0,3% m/m i mniejszego spadku produkcji vs. grudzień (z -0,3% m/m do -0,2%). Dane gorsze od prognoz mogą popsuć szyki mocnemu dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,0905). Na pierwszym planie wydarzeń spoza makro-agendy pozostaje chiński koronawirus. Najnowszy bilans wirusa to 1380 (+121) ofiar śmiertelnych oraz 63851 (+5090) potwierdzonych osób zarażonych.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja