Chińskie ogniwo w globalnym łańcuchu

Wtorek, 2020-02-11, godzina: 08:50

 

Włochy: produkcja przemysłowa spadła najbardziej od 2 lat.
Niemcy: Annegret Kramp-Karrenbauer (spodziewana następczyni Merkel) nie będzie ubiegać się o urząd kanclerza.
Goldman Sachs: epidemia koronawirusa będzie miała ograniczony wpływ na gospodarkę USA.
Kalendarz Eko: PKB UK, brytyjska produkcja przemysłowa oraz wystąpienia polityków ECB (Lagarde) i FED (Powell, Quarles, Kashkari).

 

Za nami
[Wirus]   W poniedziałek ekonomiczne serwisy informacyjne znów zostały zdominowane przez wiadomości dot. koronawirusa z Chin. Choć „2019-nCov” spowodował już śmierć ponad tysiąca osób (1016), tym razem gracze z rynku walutowego skupili się na pozytywach. Jednym z nich był spadek dynamiki nowych zachorowań, których liczba od kilku dniu utrzymuje się w okolicach 3 tys. dziennie. Na uczestników rynków walutowych pokrzepiająco oddziaływała także wiadomość, że niektóre globalne firmy wznowiły już produkcję w chińskich fabrykach. Zgodnie z wczorajszymi deklaracjami, na taki sam ruch zdecydują się wkrótce: amerykański General Motors (15 lutego) oraz południowokoreański Samsung (17 lutego). Stopniowy powrót do normalności podbudował nieco juana (USD/CNH min. 6,9732), ale nie przywrócił jeszcze globalnego apetytu na ryzyko inwestycyjne. Na rynku wciąż silne są obawy przed zakłóceniami w międzynarodowym łańcuchu dostaw. Z powodu braku części Kia Motors zawiesiła wczoraj produkcję w swoich trzech fabrykach w Korei Południowej. Z podobnymi problemami zmaga się japoński Nissan.   ● [EU]   Globalną niepewność ekonomiczną odzwierciedla pierwszy od 4 m-cy spadek indeksu nastrojów inwestorów ze strefy euro (Sentix: z 7,6 pkt do 5,2). Pesymizmem powiało także z gospodarki Włoch, gdzie odnotowano znaczny spadek produkcji przemysłowej w grudniu (-2,7% m/m vs prognoza -0,5%). Dodatkowym źródłem niepokoju na Starym Kontynencie była chwiejna sytuacja polityczna w Niemczech, po tym jak Annegret Kramp-Karrenbauer (spodziewana następczyni Merkel) zapowiedziała, że nie będzie ubiegać się o urząd kanclerza w przyszłorocznych wyborach. Alarmujące sygnały nadeszły także ze sceny politycznej w Irlandii, gdzie niedzielne wybory wyłoniły najbardziej podzielony parlament w historii. Zdaniem politologów zaskakująca wygrana partii Sinn Fein (dawniej sympatyzującej z IRA i opowiadającej się za zjednoczeniem Irlandii) może znacznie utrudnić negocjacje pomiędzy EU i UK ws. nowej umowy handlowej.   ● [USD]   Ta seria negatywnych informacji dla euro (min. EUR/USD 1,0905, EUR/PLN 4,2617) kontrastowała z pozytywnym klimatem wokół dolara. Dobre nastawienie do zielonej waluty (max. USD/PLN 3,9156) wzmocniła prognoza banku Goldman Sachs, którego analitycy uważają, że epidemia koronawirusa będzie miała ograniczony wpływ na gospodarkę USA. Takie myślenie przełożyło się na kolejne rekordy na Wall Street (S&P500 max. 3352,26 pkt, Nasdaq max. 9628,66 pkt).

 

Przed nami

   ● [Kalendarz Eko]   Dziś inwestorzy będą sfokusowani na wystąpieniu Jeromea Powella w Kongresie USA (o g. 16:00). Prezes Banku Rezerwy Federalnej przedstawi tam półroczny raport nt. amerykańskiej polityki pieniężnej oraz będzie odpowiadał na pytania kongresmanów z Komisji ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów. Po tym jak przewodniczący FOMC zasygnalizował ostatnio, że konieczna jest „istotna zmiana”, aby FED zredefiniował swoje stanowisko ws. poziomu stóp w USA, rynek zastanawia się czy tą „ istotną zmianą” może być paraliż gospodarki Chin przez koronawirusa. Ostrożna narracja, podkreślająca implikacje chińskiej epidemii dla amerykańskiej gospodarki, może zachęcić do wznowienia gry na obniżkę stóp funduszy federalnych w tym roku.   ● [Scenariusze]   Taka strategia będzie szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,0985), wyrównując szanse jego konkurentów z rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2400, USD/PLN: 3,8500). W razie optymistycznego stanowiska prezesa FED należy się liczyć z powrotem do trendu zwyżkowego zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0900, punkty oporu EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,9200). Oprócz Powella, dziś swoje wystąpienia mają także zaplanowane (w kolejności chronologicznej): prezes ECB Christine Lagarde, członek zarządu FED Randal K. Quarles oraz prezes oddziału FED z Minneapolis Neel Kashkari.   ● [Rynek GBP]   Pod kątem funta warto śledzić dzisiejsze publikacje z gospodarki brytyjskiej nt. wzrostu gospodarczego w IV kw. ur. oraz produkcji przemysłowej w grudniu.

 

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja