Gatnar z RPP chce podwyżki stóp NBP

Piątek, 2020-01-17, godzina: 08:50

 

Wicepremier CHRL: niemądrze byłoby od razu rozpoczynać rozmowy ws. drugiej części umowy handlowej z USA.

USA: Aktywność produkcyjna w regionie środkowoatlantyckim osiągnęła w styczniu najwyższy poziom od 8 m-cy (FED Filadelfia).
Gatnar z RPP: podwyżka stóp NBP o 15 lub 25 p.b. byłaby odpowiednią reakcją na obserwowany wzrost cen w Polsce.
Chiny: produkcja przemysłowa oraz sprzedaż detaliczna wzrosły w grudniu bardziej od prognoz.
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna w UK, inflacja HICP w EZ oraz amerykańska produkcja przemysłowa.

 

Za nami

  ● [USA-ChRL]  W czwartek serwisy ekonomiczne były zdominowane analizami podpisanej w środę wstępnej umowy handlowej pomiędzy USA a Chinami. Większość opinii nie była zbyt optymistyczna. Wielu analityków wyraziło wątpliwości, czy Pekinowi uda się zgodnie z zobowiązaniem zwiększyć import z USA o 200 mld USD, w ciągu kolejnych dwóch lat. W przypadku niewywiązania się z tego punktu, Amerykanie mogą odstąpić od umowy i ponownie podwyższyć cła. Ponadto wiele spornych spraw pozostawiono do rozwiązania podczas II etapu negocjacji, który nie wiadomo kiedy się rozpocznie. Wicepremier ChRL Liu He powiedział wczoraj w wywiadzie dla South China Morning Post, że „niemądrze” byłoby od razu zaczynać nową rundę rozmów. Jego komentarz kontrastował ze środowymi słowami Trumpa o tym, że obie strony błyskawicznie przejdą do kolejnej fazy negocjacji. Obawy o wytrzymałość fundamentów amerykańsko-chińskiego deal’u ciążyły walutom rynków wschodzących, nie wyłączając złotego.   ● [EUR/USD]   Więcej szczęścia miał dolar, który pozytywnie zareagował na publikacje  dobrych danych z rodzimej gospodarki. Nie dość, że w grudniu sprzedaż detaliczna wzrosła tak jak oczekiwano (0,3% m/m), to na dokładkę zrewidowano w górę jej wynik za listopad (z 0,2% m/m do 0,3%). Na plus zaskoczył także wskaźnik aktywności produkcyjnej w regionie środkowoatlantyckim USA (autorstwa oddziału FED z Filadelfii), który w styczniu zameldował się na najwyższym poziomie od 8 miesięcy (17 pkt vs prognoza 3,8 pkt). Podobnie pozytywny odbiór miała informacja o najniższej od początku grudnia 2019, liczbie zgłoszonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (204 tys. vs prognoza 216 tys.). Spadek kursu EUR/USD mógł być większy (min. 1,1128) gdyby nie protokół z ostatniego posiedzenia ECB, który ujawnił, że część polityków Rady niepokoi się o negatywny wpływ ujemnych stóp w EZ na gospodarstwa domowe. Nadzieje na rewizję ultra-gołębiej polityki Banku stały się wsparciem dla wspólnej waluty.   ● [PLN]   Z kolei pozycji złotego (max. EUR/PLN 4,2445, USD/PLN 3,8113) broniła wypowiedź Eugeniusza Gatnara z RPP, który przyznał, że podwyżka stóp procentowych o 15 lub 25 punktów bazowych byłaby odpowiednią reakcją na obserwowany wzrost cen [konsumpcyjnych] w Polsce.

 

Przed nami 

 [ChRL]   W pierwszych godzinach dzisiejszej sesji inwestorzy mogą dyskontować poranne informacje z Chin o wyższym od oczekiwań, grudniowym wzroście produkcji przemysłowej (6,9% r/r vs prognoza 5,9% r/r) oraz sprzedaży detalicznej (8% r/r vs prognoza 7,8% r/r). Równocześnie dowiedzieliśmy się, że druga największa gospodarka świata urosła w IV kwartale 2019 roku o 6,0% r/r (zgodnie z prognozami rynku). Optymistyczne nastroje wywołane tymi publikacjami mogą zachęcać do zakupów złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2000, USD/PLN: 3,7800).   ● [UK]   Czynnikiem ryzyka dla polskiej waluty będzie publikacja danych o brytyjskiej sprzedaży detalicznej (o g. 10:30). Wynik poniżej 2,7% r/r może osłabić funta oraz skorelowanego z nim złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8200).   ● [EZ]   Pół godziny później zobaczymy jak kształtują się ceny konsumpcyjne w strefie euro. Analitycy oczekują wzrostu ich dynamiki z 1,0% r/r do 1,3%, co mogłoby spotęgować oczekiwania ws. zmiany polityki ECB i odejścia od ujemnych stóp w EZ. Z dużym prawdopodobieństwem takie myślenie doprowadzi do wzrostu wartości euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1175).   ● [USA]   Po południu otrzymamy również kolejną porcję ważnych danych z gospodarki amerykańskiej. Wśród nich największą uwagę przyciąga grudniowy wynik produkcji przemysłowej. Rynek spodziewa się jej spadku (do -0,1% m/m) więc pozytywna niespodzianka mogłaby nakręcić popyt na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1120).

 

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja