USA-Chiny (2020) Księga XII: Kochajmy się

Środa, 2020-01-15, godzina: 08:50

 

Johnson (UK): zdążymy osiągnąć porozumienie handlowe z Unią przed końcem roku.

Kurs EUR/PLN zameldował się na najniższym poziomie od kwietnia 2018.
USA: inflacja bazowa CPI (m/m) rośnie najwolniej od 3 miesięcy.
Bloomberg: Waszyngton utrzyma wyższe stawki celne na chińskie produkty przez najbliższe 10 m-cy.
Kalendarz Eko: Inflacja z PL (CPI), UK (CPI,PPI) i USA (PPI), indeks NY Empire State, wystąpienia polityków FED (Harkera i Kaplana) oraz podpisanie umowy handlowej USA-Chiny.

 

Za nami

Wtorek dostarczył kolejnych powodów do radości polskim importerom oraz inwestorom z rynków wschodzących.   ● [Polityka]   Wartość złotego i innych aktywów spod znaku CEE i EM znacząco wzrosła po słowach premiera Wielkiej Brytanii, o „bardzo prawdopodobnym” osiągnięciu porozumienia handlowego z EU przed końcem roku oraz w reakcji na decyzję USA o usunięciu Chin z listy krajów podejrzanych o manipulowanie kursem walut. Amerykański sekretarz skarbu Steven Mnuchin wyjaśnił, że Pekin “zobowiązał się powstrzymać od konkurencyjnej dewaluacji [renminbi] umacniając przejrzystość i rozliczalność”. Konsekwencją aprecjacji polskiej waluty i przełamania ważnej bariery 4,2300 na rynku EUR/PLN, było uruchomienie serii dużych zleceń na kupno złotego, która w kulminacyjnym punkcie wczorajszej sesji (o g. 11:10) doprowadziła do spadku wartości euro do poziomu  4,1968, nienotowanego od kwietnia 2018 roku. Oprócz popularnego eurozłotego, głębokiego nurka dały także kursy CHF/PLN (min. 3,8881) i USD/PLN ( 3,7834), po czym dość szybko odbiły się od dna. Przyczyną zwrotu akcji na rynkach PLN i EM był news  Bloomberga o tym, że Waszyngton utrzyma wyższe stawki celne na chińskie produkty przez co najmniej 10 miesięcy od daty podpisania umowy handlowej.   ● [USD]   Równie destrukcyjnie na złotego & company oddziaływały lepsze od prognoz wyniki finansowe amerykańskich banków w IV kwartale 2019, które przywróciły inwestycyjny apetyt na konkurencyjnego dolara. Oczekiwania rynkowe przebiły raporty JP Morgan oraz Citigroup. Pod wypływem tych publikacji kurs EUR/USD powrócił w stronę granicy 1,1100 (min. 1,1104), natomiast rynek USD/JPY wzrósł do najwyższego pułapu od maja 2019 (max. 110,21). Na drodze do większego umocnienia zielonej waluty stanął najniższy od 3 miesięcy wynik amerykańskiej inflacji bazowej CPI (0,1% m/m vs prognoza 0,2%). Mimo tych zawirowań złoty utrzymał część wcześniejszych zdobyczy na rynku EUR/PLN, kończąc sesję na poziomie 4,2224.

 

Przed nami

● [USA-ChRL]   Oczy inwestorów na wszystkich kontynentach będą dziś zwrócone na Biały Dom, gdzie ma dojść do podpisania pierwszego porozumienia handlowego pomiędzy USA a Chinami. Wstępna umowa zakłada m.in. rezygnację z wprowadzenia zapowiedzianych przez Waszyngton ceł oraz zwiększenie importu amerykańskich produktów rolnych, energii, towarów przemysłowych i usług do Chin, o co najmniej 200 mld USD w ciągu następnych dwóch lat. W niedzielę sekretarz skarbu USA zakomunikował, że zobowiązania Pekinu nie zmieniły się podczas długiego procesu tłumaczenia tekstu umowy. Steven Mnuchin potwierdził także, że w tym tygodniu zostaną opublikowane szczegóły porozumienia.   ● [Scenariusze]   Pozytywne nastroje związane z dzisiejszym wydarzeniem mogą zachęcać do dalszych zakupów walut z koszyka EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2000, USD/PLN: 3,7800), kosztem bezpiecznych obligacji czy dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1150). W przypadku opóźnienia w podpisaniu umowy lub jej nieprzekonującej treści inwestorzy mogą przejść w tryb asekuracyjny, w którym znów skierują kapitał w stronę bezpiecznych aktywów (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1085, punkty oporu: EUR/PLN 4,2500, USD/PLN 3,8300) .   ● [Makro]   Pomimo obecnego prymatu geopolityki nie można zapominać o nowych danych makro. O godzinie 10:00 GUS opublikuje finalną wartość wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu (PL). Pół godziny później poznamy grudniowe wyniki inflacji na Wyspach. Następnie Eurostat ogłosi listopadowy poziom produkcji przemysłowej w strefie euro (o g. 11:00). Z kolei po południu zobaczymy jak kształtuje się bieżąca koniunktura gospodarcza w stanie Nowy Jork (indeks NY Empire State) oraz jak zmieniły się amerykańskie ceny producentów w grudniu. Ciekawymi punktami programu makro dzisiejszej sesji są też wystąpienia dwóch głosujących w 2020 polityków FED (Patricka Harkera i Roberta Kaplana) oraz publikacja Beżowej Księgi FED.

 

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja