Mniej geo-ryzyka chińskiego, więcej irańskiego

Poniedziałek, 2020-01-13, godzina: 08:50

 

USA: dynamika wzrostu płac jest najniższa od 2018.
W całym 2019 zatrudnienie w amerykańskim sektorze pozarolniczym było najmniejsze od 8 lat.
Bliski Wschód: Waszyngton nakłada nowe sankcje ekonomiczne na Iran i odrzuca prośbę Bagdadu dot. wycofania amerykańskich wojsk z Iraku.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa w UK, wystąpienia polityków FED (Rosengrena i Bostica) oraz bilans HZ Chin.

 

Za nami

   ● [Raport DP]   Najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym piątkowej sesji było ogłoszenie miesięcznego raportu Departamentu Pracy USA. Wśród opublikowanych danych tradycyjnie największe zainteresowanie inwestorów wzbudzała zmiana zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym (NFP), które w grudniu wzrosło o 145 tys. wobec prognozowanych 160 tys. nowych miejsc pracy. Ze statystycznego punktu widzenia wzrost NFP w 2019 roku (2,1 mln) był najmniejszy od 8 lat. Z oczekiwaniami analityków rozminęły się także grudniowe dane nt. średniej płacy godzinowej, której dynamika po raz pierwszy od połowy 2018 roku spadła poniżej 3% (2,9% r/r vs prognoza 3,1%). Zdaniem analityków banku Wells Fargo za mniejszymi stawkami mogą kryć się niskie oczekiwania inflacyjne Amerykanów, przy ogólnie solidnym obrazie rynku pracy za oceanem.   ● [Rekacja]   W odpowiedzi na raport DP gracze z rynku walutowego przystąpili do realizacji części zysków dolara, który miał za sobą całkiem udany tydzień (EUR/USD max. 1,1132). Odwrót od zielonej waluty sprzyjał jej rywalom z rynków wschodzących, w tym złotemu (min. EUR/PLN 4,2317, USD/PLN 3,8043). Zyski PLN ograniczał jednak powrót obaw o sytuację na Bliskim Wschodzie po nałożeniu przez Waszyngton nowych sankcji ekonomicznych na Iran oraz odrzuceniu prośby Bagdadu dot. wycofania amerykańskich wojsk z Iraku. Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej ostrzegł w czwartek, że “wkrótce w potężniejszy sposób zemści się” na USA za zabicie generała Sulejmaniego. Z kolei w sobotę Teheran przyznał się do „niezamierzonego” zestrzelenia ukraińskiego samolotu pasażerskiego.

 

Przed nami

[UK, scenariusze dla PLN]   Nowy tydzień rozpocznie się od publikacji ważnych danych makroekonomicznych z Wielkiej Brytanii. O godzinie 10:30 równocześnie poznamy listopadowe wyniki bilansu handlu zagranicznego, miesięcznego PKB oraz produkcji przemysłowej. Ze względu na silne powiązania gospodarek brytyjskiej i polskiej można zakładać, że dane lepsze od prognoz umocnią złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2300, USD/PLN: 3,8000), a gorsze go osłabią (punkty oporu: EUR/PLN 4,2500, USD/PLN 3,8300).   ● [USA, scenariusze dla EUR/USD]   W drugiej części poniedziałkowej sesji czekają nas jeszcze dwa wystąpienia polityków FED: prezesa oddziału w Bostonie Erica Rosengrena oraz prezesa oddziału w Atlancie Raphaela Bostica. Ostrożne komentarze mogą skierować kurs EUR/USD w stronę punktu oporu 1,1140, a neutralne (lub jastrzębie) w kierunku bariery wsparcia 1,1085. Na horyzoncie makro widać jutrzejszą publikację danych nt. handlu zagranicznego Chin, która odbędzie się w przededniu podpisania pierwszej umowy handlowej pomiędzy USA a ChRL.   ● [Geopolityka]   Ziarno niepewności wokół tego wydarzenia zasiał niedawno prezydent Trump, który powiedział, że porumienienie może zostać sygnowane „krótko po” 15 stycznia, sugerując możliwe opóźnienie. Jego słowa zrodziły spekulacje, że umowa nie jest jeszcze dograna w 100%. W przypadku polaryzacji stanowisk należy się liczyć z lawinową wyprzedażą walut rynków wschodzących (w tym juana czy złotego) oraz akcji. Pozostając przy temacie geopolityki warto także śledzić rozwój wydarzeń na linii Waszyngton-Teheran. Zdaniem dyrektora ds. wyceny surowców S&P Global Dave’a Ernsbergera ew. eskalacja napięcia i próba zakłócenia ruchu tankowców w cieśninie Ormuz wywoła na rynku paliw panikę, jakiej nie widzieliśmy przez ostatnie 10 lub 15 lat.

 

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja