Polityczna polityka RPP?

Piątek, 2020-01-10, godzina: 08:40

 

Comerzbank: rynek może uznać, że gołębia polityka RPP jest umotywowana politycznie.
Prezes Banku Anglii widzi jeszcze miejsce na obniżkę stóp BoE.
USA: liczba osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych spadła w ubiegłym tygodniu z 223 tys. do 216 tys. (wobec oczekiwanych 220 tys.).
Kalendarz Eko: raport amerykańskiego Departamentu Pracy.

 

Za nami
Czwartkowa sesja na rynku PLN upłynęła po myśli zwolenników tańszego złotego. Wczorajsza deprecjacja naszej waluty miała dwa podłoża.   ● [RPP]   Pierwszym było zlekceważenie przez RPP na środowym posiedzeniu kwestii gwałtownego wzrostu inflacji w naszym kraju. Zdaniem analityków Comerzbanku, w przypadku utrzymania dotychczasowego stanowiska Rady, rynek może przyjąć, że gołębie nastawienie NBP jest umotywowane politycznie, co będzie rzutować na jej wiarygodność.   ● [GBP]   Drugim powodem osłabienia złotego była wyprzedaż zaprzyjaźnionego funta (min. GBP/USD 1,3013, GBP/PLN 4,9729). Szterling topniał po słowach prezesa Banku Anglii o tym, że widzi jeszcze miejsce na obniżkę stóp BoE o 25 pb. Mark Carney poinformował także, że ”Komitet debatuje nad zaletami stymulacji w krótkim okresie”, czym wywołał spekulacje nt. rozszerzenia brytyjskiego programu skupu aktywów (QE).   ● [PLN, giełdy]   Straty złotego (max. EUR/PLN 4,2477, USD/PLN 3,8270) mogły być większe gdyby nie pro-inwestycyjne nastroje na rynkach globalnych (DAX: +1,31%, DJIA: +0,74%). Źródłem optymizmu było wyciszenie napięcia na linii USA-Iran oraz potwierdzenie przez chińskie MSZ podróży wicepremiera Liu He (2-gi najważniejszy polityk w ChRL) do Waszyngtonu, w celu podpisania częściowej umowy handlowej (15 stycznia br).

 

Przed nami

   ● [Raport DP]   Dziś przysłowiowym gwoździem programu jest publikacja grudniowego raportu Departamentu Pracy USA (o g. 14:30). Jak zwykle największe zainteresowanie budzą informacje nt. zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, stopy bezrobocia oraz płacy godzinowej. Mediana prognoz zebranych przez agencje Reutersa zakłada spadek NFP z 266 tys. do 164 tys. oraz utrzymanie stopy bezrobocia i dynamiki stawki godzinowej odpowiednio na poziomie 3,5 i 3,1% (w ujęciu rocznym). Dobry prognostyk dla NFP stanowi zaskakujący wynik środowego raportu ADP, który pokazał najwyższe od maja 2019 zatrudnienie w sektorze prywatnym.   ● [Scenariusze]   W przypadku kolejnej niespodzianki należy się liczyć z aprecjacją dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1090) oraz deprecjacją walut EM (punkty oporu: EUR/PLN 4,2500, USD/PLN 3,8300). Z drugiej strony analitycy szwajcarskiego UBS spodziewają się wzrostu stopy bezrobocia (do 3,6%) oraz spadku dynamiki płacy godzinowej (do 3% r/r). Materializacja tych prognoz będzie skutkować tańszym zielonym (punkt oporu EUR/USD 1,1170) i droższym złotym (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2300, USD/PLN: 3,7700). Mimo najwyższej rangi dzisiejszych danych nie można tracić z pola widzenia geopolityki. Na radarach inwestorów pozostaje kryzys związany z zabiciem irańskiego generała Sulejmaniego przez USA oraz relacje handlowe Amerykanów z Chińczykami.

 

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja