Marne szanse na porozumienie w Pekinie i w Hongkongu

Wtorek, 2019-11-19, godzina: 08:35

 

CNBC: Chiny pesymistycznie podchodzą do kwestii porozumienia handlowego z USA.
Johnson: wszyscy kandydaci z listy Partii Konserwatywnej startujący w wyborach 12 grudnia zobowiązali się do poparcia umowy ws. Brexitu.
USA: nastroje na rynku nieruchomości spadły po raz pierwszy od 5 m-cy.
Trump: rozmawiałem z Powellem [FED] o ujemnych stopach, łagodzeniu niskiej inflacji i sile dolara oraz jej przełożeniu na przemysł i handel z Chinami i UE.
Kalendarz Eko: decyzja TSUE ws. polskiej KRS, dane nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów w USA, wystąpienie wiceprzewodniczącego FOMC oraz debata przedwyborcza w UK.

 

Za nami

Początek tygodnia na rynku walutowym przyniósł spadek wyceny złotego i dolara oraz wzrost notowań funta.   ● [HGK, ChRL]   Na wartość polskiej waluty i jej kuzynów spod znaku EM negatywnie oddziaływała eskalacja przemocy w Hongkongu (max. EUR/PLN: 4,2974, USD/PLN: 3,8829). Wczoraj na terenie kampusu Uniwersytetu Politechnicznego doszło do ostrych starć pomiędzy uczestnikami antyrządowych protestów a policją. Demonstranci użyli koktajli Mołotowa oraz cegieł, łuków i strzał. Policja otoczyła kampus i ostrzegła, że jeśli będzie to konieczne, użyje ostrej amunicji. Minorowe nastroje wokół walut rynków wschodzących spotęgowały przecieki CNBC z Pekinu. Wg tej amerykańskiej stacji telewizyjnej Chiny pesymistycznie podchodzą do kwestii porozumienia handlowego z USA, od czasu jak Donald Trump zapowiedział brak wycofania wprowadzonych wcześniej ceł.   ● [UK]   Straty złotego amortyzowała zwyżka wartości zaprzyjaźnionego z nim funta. Szerting był beneficjentem wypowiedzi Borisa Johnsona, w której poinformował, że wszyscy kandydaci z listy Partii Konserwatywnej startujący w wyborach 12 grudnia zobowiązali się do poparcia umowy ws. Brexitu. Z sondażu opublikowanego wczoraj przez Good Morning Britain wynika, że Torysi mają 14 punktów procentowych przewagi nad największym rywalem, którym jest opozycyjna Partia Pracy. Nadzieje na powstanie konserwatywnego rządu na Wyspach zepchnęły rynek EUR/GBP do najniższego poziomu od 6 miesięcy (min. 0,8522). Korzystny dla funta kierunek obrały także kursy GBP/PLN (max. 5,0318) oraz GBP/USD (max. 1,2974). Sukces szterlinga zbiegł się w czasie z globalnym osłabieniem dolara (EUR/USD max. 1,1090), dla którego obciążeniem stała się wiadomość o pierwszym od 5 m-cy spadku nastrojów na rynku nieruchomości w USA.

 

Przed nami

W dniu dzisiejszym inwestorzy nie powinni narzekać na brak emocji. Rynkowej adrenaliny dostarczą zarówno wydarzenia ekonomiczne, jak również polityka.   ● [Makro]   W pierwszej grupie znajdują się dane z amerykańskiego rynku nieruchomości nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów oraz publiczne wystąpienie wiceprzewodniczącego FOMC Johna Williamsa. Lepsze makro-wyniki oraz kolejna wypowiedź potwierdzająca pauzę w obniżkach stóp FED mogą przywrócić globalny apetyt na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1015).   ● [TSUE]   W międzyczasie na rynku PLN pod lupą znajdzie się wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w połączonych sprawach dotyczących statusu Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz Krajowej Rady Sądownictwa w Polsce. Decyzja TSUE potwierdzająca opinię jego rzecznika, który wskazał na nieprawidłowości dot. zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości, zmniejszy atrakcyjność inwestycyjną naszego kraju w oczach zagranicznych inwestorów, co może przełożyć się na spadek notowań złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9100).   ● [UK]   Wieczorem będziemy emocjonować się przedwyborczą debatą telewizyjną w Wielkiej Brytanii z udziałem lidera rządzących konserwatystów i przywódcy największej partii opozycyjnej. Zdaniem analityków zwycięstwo Johnsona nad Corbynem zwiększy nadzieje na sprawne przeprowadzenie Brexitu, co może pomóc funtowi i walutom EU, włączając euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1090) i złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,8600).

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja