Światła w tunelu

Piątek, 2019-10-11, godzina: 08:30

 

Bloomberg: Biały Dom rozważa zawarcie paktu walutowego z Chinami w ramach tzw. częściowej umowy handlowej.
Trump: w piątek spotkam się z wicepremierem ChRL.
USA: inflacja CPI (m/m) osiągnęła we wrześniu najniższy poziom od 8 m-cy.
Premierzy Wielkiej Brytanii i Irlandii widzą ścieżkę prowadzącą do ewentualnej umowy ws. Brexitu.
Kalendarz Eko: zamknięcie rundy rozmów handlowych USA-ChRL w Waszyngtonie, indeks Uniwersytetu Michigan oraz wystąpienie Rosengrena (FED).

 

Za nami
Czwartek upłynął na rynku walutowym pod znakiem osłabienia dolara oraz umocnienia funta.   ● [USA-ChRL]   Zielonej walucie zaszkodził jej status bezpiecznej waluty, który stracił swój urok po optymistycznych przeciekach z trwających rozmów handlowych przedstawicieli USA i Chin w Waszyngtonie. Agencja Bloomberga podała, że Amerykanie rozważają zawarcie paktu walutowego z Chińczykami (uzgodnionego jeszcze w maju br.) w ramach tzw. częściowej umowy handlowej, która może obejmować zawieszenie dalszych podwyżek ceł na towary zza Wielkiego Muru. Z kolei „The New York Times” poinformował o możliwym przywróceniu dostępu do amerykańskiego rynku chińskiemu Huawei’owi. Dodatkowym źródłem optymizmu był wpis prezydenta Trumpa na Twitterze, w którym zakomunikował, że spotka się dziś z wicepremierem ChRL Liu He.   ● [CPI USA]   Negatywne nastawienie do amerykańskiej waluty podtrzymał najniższy od 8 miesięcy wynik inflacji cen konsumpcyjnych w USA (0,0% m/m vs prognoza 0,1%). Wg Financial Times oraz wielu ekonomistów, wczorajszy CPI dostarczył politykom FEDu kolejny argument za październikową obniżką stóp procentowych.   ● [FX]   W apogeum osłabienia zielonej waluty, kurs EUR/USD osiągnął wartość 1,1034, nienotowaną od 20 września br. Na niekorzyść dolara wypadł także bilans wczorajszej sesji rynku GBP/USD, podczas której funt zyskał ponad 2% (max. 1,2462). Entuzjastyczne nastawienie do szterlinga wynikało ze wspólnego oświadczenia premierów Wielkiej Brytanii i Irlandii, którzy widzą „ścieżkę prowadzącą do ewentualnej umowy ws. Brexitu”. Rosnąca globalna niechęć do dolara oraz powrót nadziei na osiągnięcie porozumienia rozwodowego przez UK i EU dodały energii złotemu (min.: EUR/PLN 4,3089, USD/PLN 3,9111). Zyski PLN oraz innych walut europejskich mogły być jeszcze większe, gdyby nie rozczarowujące dane dot. niemieckiego eksportu (największy miesięczny spadek od kwietnia 2009) oraz francuskiej produkcji przemysłowej (-0,9% m/m vs prognoza 0,3%).

 

Przed nami
[USA-ChRL]   Dziś najważniejszym miejscem na ekonomicznej mapie świata jest Waszyngton, gdzie zakończą się dwudniowe negocjacje handlowe najwyższych rangą przedstawicieli USA i Chin. Według analityków banku Nomury ostatnie doniesienia o tym, że Pekin jest gotów zwiększyć zakupy amerykańskich produktów rolnych, wskazują na rosnące prawdopodobieństwo zawarcia częściowego porozumienia handlowego. Ich zdaniem administracja Trumpa będzie chciała pozytywnego zakończenia rozmów ze względu na prowadzony proces impeachmentu amerykańskiego prezydenta oraz jego niedawną kontrowersyjną decyzję o wycofaniu wojsk USA z Syrii.   ● [Scenariusze]   Zażegnanie konfliktu handlowego największych potęg gospodarczych świata zwiększy globalny apetyt na ryzyko inwestycyjne, co będzie sprzyjać wycenie bardziej ryzykowanych aktywów np. akcji, paliw czy walut rynków wschodzących, a wśród nich złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9100). W tej sytuacji w odwrocie znajdą się bezpieczne waluty do których należą: japoński jen, szwajcarski frank czy amerykański dolar (punkt oporu EUR/USD 1,1045). Jeśli rozmowy nie przyniosą pokoju lub chociaż rozejmu należy się liczyć z odwrotną reakcją rynku walutowego (punkt wsparcia EUR/USD 1,0960; punkty oporu EUR/PLN: 4,3400, USD/PLN: 3,9600).   ● [Inne wydarzenia]   Spośród pozostałych wydarzeń, rozgrywających się za Atlantykiem warto śledzić publikację wskaźnika Uniwersytetu Michigan, obrazującego nastroje konsumentów oraz wypowiedzi polityków FED. Wśród nich najciekawiej zapowiada się wystąpienie prezesa oddziału FED z Bostonu Erica Rosengrena, który do końca roku ma prawo do udziału w głosowaniach dotyczących amerykańskiej polityki pieniężnej. W najbliższych dniach nie zabraknie również ważnych wydarzeń krajowych. Wieczorem poznamy aktualizacje ratingów Polski przez Moody’s i S&P (rynek oczekuje utrzymania statusu quo), a w niedzielę po g. 20:00 wstępne wyniki wyborów parlamentarnych. Przy założeniu braku niespodzianek nie należy spodziewać się ich wpływu na notowania złotego.

 

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja