Czujny FED, mniej pewny dolar

Czwartek, 2019-10-10, godzina: 09:00

 

Oettinger (KE) zdementowała rewelacje The Times o tym, że Bruksela jest gotowa przyznać Irlandii Płn. prawo do odstąpienia od backstopu.

Bloomberg: Chiny są nadal otwarte na częściowe porozumienie handlowe z USA.
Reuters: Pekin obniżył swoje oczekiwania ws. porozumienia z Amerykanami podczas rozpoczynającej się dziś nowej rundy rozmów handlowych.
Wiceprezes ECB: stopy procentowe w Eurolandzie są na odpowiednim poziomie.
Kalendarz Eko: publikacja protokołu ECB, inflacja CPI w PL oraz wznowienie rozmów handlowych ChRL-USA.

 

Za nami

W środę ekonomiczne serwisy informacyjne znów zdominowały wiadomości dot. Brexitu, konfliktu handlowego USA-Chiny oraz amerykańskiej polityki monetarnej.   ● [EU-UK cd.]   Zaczęło się od newsa The Times, który podał, że Bruksela jest gotowa przyznać północnoirlandzkiemu parlamentowi prawo do jednostronnego odstąpienia od backstopu (mechanizm awaryjny na granicy irlandzkiej) po określonym czasie. Obudzone na nowo nadzieje na uporządkowany przebieg rozwodu UK z EU pomogły funtowi (GBP/USD max. 1,2270), ale jego zyski okazały się krótkotrwałe. Demokratyczna Partia Unionistyczna z Irlandii Północnej (strategiczny koalicjant partii Johnsona i Torysów) oświadczyła, że nie zaakceptuje propozycji Brukseli, którą nota bene zdementowała później unijna komisarz ds. budżetu Guenther Oettinger.   ● [USA-ChRL cd.]   Równie duże emocje wzbudziły nowe wiadomości z frontu wojny handlowej. Mimo wrogich gestów Amerykanów wobec Chińczyków (restrykcje wizowe, kolejne firmy na czarnej liście), Bloomberg poinformował, że Chiny są nadal otwarte na „częściowe” porozumienie z USA. Proszący o anonimowość urzędnik z Pekinu powiedział agencji, że jego kraj zaakceptuje ograniczoną umowę, o ile prezydent Trump nie podniesie już żadnych taryf celnych, w tym dwóch podwyżek ceł, które mają wejść w życie w październiku i w grudniu. W zamian Chiny zaoferowałyby zakup produktów rolnych z USA. Według Financial Times, Pekin miałby zwiększyć zakupy amerykańskiej soi z 20 mln ton do 30 mln ton rocznie. Na te rewelacje pozytywnie zareagowały giełdy (DAX: +1,04%, DJIA: +0,70%) oraz waluty rynków wschodzących, w tym złoty (min.: EUR/PLN 4,3195, USD/PLN 3,9320). Jednak te wzrosty ograniczyły doniesienia agencji Reutersa, która podała, że Chińczycy obniżyli swoje oczekiwania ws. osiągnięcia porozumienia podczas rozpoczynającej się dziś dwudniowej rundy rozmów. Podobny efekt wywołał wpis prezydenta Turcji Erdogana na Twitterze, w którym poinformował o rozpoczęciu tureckiej operacji wojskowej w północno-wschodniej Syrii.   ● [FED]   Media ekonomiczne dużo miejsca poświęciły wczorajszej, wieczornej publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia FED. Dokument pokazał, że wśród członków FOMC wzrosły obawy o kondycję gospodarki. Mówiono nawet o możliwości recesji, a jego kilku uczestników uznało, że jej prawdopodobieństwo zauważalnie wzrosło w ostatnich miesiącach. Część decydentów zaapelowała o czujność wobec ew. oznak osłabienia koniunktury na rynku pracy.

 

Przed nami

Dziś inwestorzy czekają na trzy wydarzenia najwyższej rangi.   ● [Protokół ECB]   Pierwszym (chronologicznie) będzie publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia ECB, podczas którego Bank podjął decyzję o obniżeniu stopy depozytowej o 10 pb. (do -0,50%) i uruchomieniu nowego programu skupu aktywów (APP). Według analityków zapis wrześniowego spotkania może pokazać różnice opinii, występujących w Radzie Prezesów, potwierdzone przez niedawną rezygnację Sabine Lautenschlager z zasiadania w zarządzie Banku. Istniejący dysonans potwierdziła wczorajsza wypowiedź wiceprezesa ECB. Luis de Guindos powiedział, że w strefie euro stopy procentowe są na aktualnie „odpowiednim poziomie”. Jego zdanie zasadniczo różni się od oceny głównego ekonomisty Banku Philipa Lane’a, który uważa, że Rada ma miejsce do dalszych cięć. Rynek terminowy wycenia obecnie jeszcze jedną obniżkę stóp ECB do końca roku.   ● [CPI USA]   Godzinę później (tj. o g. 14:30) poznamy wrześniowy wynik amerykańskiej inflacji cen konsumpcyjnych. Powtórzenie anty-rekordu wskaźnika PPI (najniżej od listopada 2016) może przypieczętować październikową obniżkę stóp FED, co zmniejszy atrakcyjność dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1010). W tej sytuacji kapitał mógłby popłynąć na rynki wschodzące, w tym do Polski (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3100, USD/PLN: 3,9300).   ● [USA-ChRL]   Jednak oczekiwanie na niepewny wynik amerykańsko-chińskich rozmów handlowych może zwiększyć awersję do ryzyka (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0940) i złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3400, USD/PLN: 3,9600). Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami właśnie dziś do stołu negocjacyjnego powrócą najwyżsi rangą handlowi przedstawiciele Waszyngtonu (Robert Lighthizer, sekretarz skarbu Steven Mnuchin) i Pekinu (wicepremier Liu He, prezes PBoC Yi Gang ).

 

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja