Europejskie minusy vs amerykańskie plusy

Wtorek, 2019-10-01, godzina: 08:45

 

Niemcy: ceny konsumpcyjne wzrosły we wrześniu najmniej od prawie 3 lat.
Evans z FED: jestem otwarty na dalsze łagodzenie amerykańskiej polityki pieniężnej.
Kurs EUR/USD pokonał ważny punkt wsparcia 1,0900.
USA: aktywność gospodarcza sektora wytwórczego w rejonie Chicago jest najmniejsza od 2009.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla przemysłu EU i USA, inflacja w PL i EZ oraz wystąpienia polityków FED (m.in. Claridy i Bowman).

 

Za nami

  ● Ostatni dzień III kwartału upłynął na rynkach finansowych w mieszanych nastrojach.   ● [Pozytywy]   Inwestorzy z ulgą przyjęli wypowiedź przedstawiciela Departamentu Skarbu USA, który poinformował, że Stany Zjednoczone nie planują “w tej chwili” usunięcia chińskich spółek z amerykańskiej giełdy. Pozytywne emocje wzbudziła także publikacja wyższych od prognoz wyników indeksów PMI dla chińskiego przemysłu. Oficjalny wskaźnik wyniósł 49,8 pkt (wobec oczekiwanych 49,5) a indeks Caixin/Markit wzrósł do 51,4 pkt (przy zakładanych 50,2).   ● [Negatywy]   Zgoła odmienne sygnały makro nadeszły z Europy. Brytyjski urząd statystyczny poinformował, że gospodarka UK skurczyła się w II kw. o 0,2% (k/k). Z kolei Destatis (niemiecki odpowiednik GUSu) podał, że ceny konsumpcyjne w Niemczech wzrosły we wrześniu najmniej od prawie 3 lat (HICP: 0,9% r/r vs prognoza 1%), co zwiększyło oczekiwania ws. utrzymania akomodacyjnej polityki pieniężnej ECB przez dłuższy czas. Dodatkowym źródłem pesymizmu za Odrą był news Reutersa o tym, że niemieckie instytuty ekonomiczne obniżyły swoje prognozy dot. tegorocznego PKB naszego sąsiada.   ● [FX]   Pod wpływem tych europejskich minusów i amerykańskich plusów popularny eurodolar pokonał ważny punkt wsparcia 1,0900, osiągając najniższy poziom od 28 m-cy (min. 1,0880). Zyski zielonej waluty ograniczyła gołębia wypowiedź prezesa oddziału FED z Chicago Charles Evansa, który przyznał, że jest otwarty na dalsze łagodzenie amerykańskiej polityki pieniężnej. Podobny efekt odniosła wiadomość o najmniejszej od 2009 aktywności gospodarczej sektora wytwórczego w rejonie Chicago (47,1 pkt). Zmiany na rynku EUR/USD nie pozostały bez wpływu na złotego, który początkowo tracił do dolara (USD/PLN max. 4,0227), a następnie zyskiwał do euro (EUR/PLN min. 4,3674).

 

Przed nami

   ● [PMI]   Dziś dowiemy się czy pogorszenie koniunktury w niemieckim przemyśle (np. wg danych instytutu IHS Markit) rozprzestrzeniło się na inne kraje europejskie. Źródłem informacji będą dzisiejsze publikacje indeksów PMI dla sektora przemysłu m.in.  Hiszpanii, Włoch, Wielkiej Brytanii oraz Polski.   ● [Scenariusze]   Powtórzenie rozczarowujących wyników z Niemiec zwiększy obawy przed recesją w Europie, co może przełożyć się na spadek wyceny euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0880) oraz walut regionu CEE, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,0300). W przypadku pozytywnej niespodzianki należy się liczyć z odreagowaniem nie najlepszych notowań tych walut (punkt oporu EUR/USD 1,0910; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 3,9700).   ● [Pozostałe wydarzenia]   W międzyczasie GUS ujawni wstępny wynik inflacji we wrześniu. Godzinę później Eurostat poda analogiczne dane dla strefy euro. Warto także nastawić radary na kolejne wystąpienia polityków FED: wiceprezesa Richarda Claridy, członka zarządu Michelle Bowman oraz prezesa oddziału FED w St. Louis Jamesa Bullarda. Zwieńczeniem makro-agendy będzie ogłoszenie wskaźnika ISM dla amerykańskiego przemysłu, który pełni rolę bardzo ważnego barometru tamtejszej koniunktury ekonomicznej. Część analityków przestrzega, że rozpoczęty w połowie września strajk pracowników fabryki General Motors, może niekorzystnie wpłynąć na niektóre dane produkcyjne za poprzedni miesiąc i pogorszyć obraz gospodarki USA.

 

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja