ECB i FED nadają na przeciwnych falach

Piątek, 2019-09-27, godzina: 08:45

 

Kaplan z FED: maleją zyski z kolejnych obniżek stóp funduszy federalnych.

Barkin z FED: gospodarka USA wygląda na silną i jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy potrzebne są dalsze obniżki stóp.
Barnier z KE: Wielka Brytania nie przedstawiła jeszcze „prawnych i operacyjnych” propozycji rozwodu z Unią.
Bloomberg: Departament Handlu USA nie przydłuży pozwolenia Huawei’owi na współpracę z amerykańskimi firmami.
Gospodarka Stanów Zjednoczonych urosła w II kw. o 2% p.a (finalne dane).
Podczas ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej został ogłoszony wniosek ws. obniżki stóp NBP.
Kalendarz Eko: wskaźnik nastrojów w gospodarce EZ oraz inflacja PCE core z USA.

 

Za nami

  ● [ECB]   Środowa wiadomość o rezygnacji Sabine Lautenschläger z zasiadania w zarządzie ECB dostarczyła nowych argumentów dla graczy obstawiających dalsze łagodzenie polityki monetarnej w Eurolandzie. Zdaniem analityków przedwczesne opuszczenie Rady przez Niemkę, która była zwolenniczką restrykcyjnej polityki pieniężnej w EZ, powinno ułatwić Christine Lagarde (obejmie stery w ECB od listopada br.) przeforsowanie kolejnych działań luzujących.   ● [FED]   Gołębie oczekiwania w Eurolandzie kontrastowały z wczorajszymi wypowiedziami polityków z amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Okazało się, że prezes oddziału FED w Dallas Robert Kaplan jest przekonany o „malejących zyskach” z kolejnych obniżek stóp funduszy federalnych. Z kolei jego kolega z Richmond Tom Barkin przyznał, że gospodarka USA wygląda na silną i jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy potrzebne są dalsze obniżki stóp. Pod wpływem tych opinii rynkowa wycena październikowego cięcia spadła do 47% (wobec 59,9% w środę).   ● [EUR/USD]   W tych okolicznościach nie może dziwić, że kurs EUR/USD obniżył się do min. 1,0905 tj. najniżej od maja 2017. Straty euro amortyzowała wypowiedź Kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która oznajmiła, że “politycy powinni odciążać ECB”. Wsparciem dla wspólnej waluty była także wiadomość o wzroście zaufania niemieckich konsumentów (indeks GfK: 9,9 pkt vs prognoza 9,7 pkt). Jednocześnie zyski dolara ograniczył ujawniony przez komisję sprawiedliwości Izby Reprezentantów raport sygnalisty, w którym autor napisał, że Donald Trump w rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim zabiegał o ingerencję obcego państwa w wybory w USA.   ● [PLN, GBP]   Na fali przepływu kapitału z EU do Stanów ucierpiał także złoty (max. EUR/PLN 4,3978, USD/PLN 4,0219 tj. najwyżej od marca 2017). Dodatkowym obciążeniem dla naszej waluty była gołębia treść protokółu RPP. Dokument ujawnił, że podczas ostatniego posiedzenia polskiego banku centralnego został zgłoszony wniosek o obniżkę stóp NBP. Złotemu i funtowi nie pomogła wczorajsza wypowiedź Michela Barniera (głównego negocjatora Brexitu z ramienia Komisji Europejskiej), który przyznał, że Wielka Brytania nie przedstawiła jeszcze „prawnych i operacyjnych” propozycji rozwodu z Unią (GBP/USD min. 1,2304). Na wartość PLN (oraz innych walut EM) negatywnie oddziaływały także przecieki Bloomberga z Waszyngtonu. Wg agencji Departament Handlu USA nie przydłuży pozwolenia Huawei’owi na współpracę z amerykańskimi firmami.

 

Przed nami

Dziś sprawdzimy jak kształtują się nastroje w gospodarce Eurolandu oraz ceny konsumpcyjne w USA.   ● [EZ ]   Jako pierwsze poznamy dane Komisji Europejskiej, która o godzinie 11:00 opublikuje wrześniowe wartości indeksów prognozujących kierunek rozwoju gospodarczego strefy euro. Powtórzenie dobrego wyniku z poprzedniego miesiąca, kiedy nastroje uległy niespodziewanej poprawie, będzie sprzyjać wspólnej walucie (punkt oporu EUR/USD 1,1000) oraz jej peryferyjnym aliantom (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 3,9700).   ● [USA]   Z kolei po południu amerykańskie Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA) poda sierpniowy wynik wskaźnika PCE core, który jest miarą inflacji bacznie obserwowaną przez Bank Rezerwy Federalnej. Analitycy spodziewają się wzrostu dynamiki cen z 1,6% do 1,8%. Wyższy wynik może zmniejszyć oczekiwania ws. październikowej obniżki stóp FED, co będzie skutkować droższym dolarem (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0900) i tańszym złotym (punkty oporu EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,0300). Równocześnie BEA poinformuje nas o wydatkach i dochodach Amerykanów, a Departament Handlu USA ogłosi wstępne dane dot. zamówień na dobra trwałe w sierpniu. Półtorej godziny później poznamy indeks Uniwersytetu Michigan, który obrazuje nastroje amerykańskich konsumentów. Nie można także zapomnieć o kolejnych wystąpieniach publicznych polityków Rezerwy Federalnej (członka zarządu Randala K. Quarlesa i prezesa oddziału w Filadelfii Patricka Harkera) oraz wieczornej decyzji agencji Fitch ws, ratingu Polski.

 

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja