Johnson: Brexit albo wybory

Czwartek, 2019-09-26, godzina: 08:45

 

Trump: porozumienie handlowe z Chinami może nastąpić szybciej niż ktokolwiek mógłby sądzić.

Evans z FED: gospodarka USA jest dość solidna.
Bloomberg: zaatakowane w poprzednim tygodniu rafinerie w Arabii Saudyjskiej już odzyskały pełne zdolności produkcyjne.
Sabine Lautenschläger rezygnuje z zasiadania w zarządzie ECB przed końcem jej kadencji.
Kalendarz Eko: finalny PKB USA w II kw., wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach oraz wystąpienia polityków FED (m.in. wiceprezesa Claridy i Bullarda).

 

Za nami
[USD]   Środa przyniosła wymazanie strat dolara spowodowanych największym od 9 m-cy zmniejszeniem zaufania amerykańskich konsumentów oraz zapowiedzią Demokratów wszczęcia śledztwa grożącego impeachmentem Trumpa. Resetowi pozycji w zielonej walucie sprzyjały słowa Evansa z FED o “dość solidnej” gospodarce oraz dobre dane dot. sierpniowej sprzedaży nowych domów w USA (713 tys. vs prognoza 660 tys.). Równie ważnym wsparciem dla dolara były liczne komentarze analityków (np. JP Morgan i Nomury) twierdzące, że usunięcie prezydenta Stanów Zjednoczonych z urzędu jest mało prawdopodobne ze względu na wymagane 2/3 głosów w kontrolowanym przez Republikanów Senacie (EUR/USD min. 1,0937). Część inwestorów uznała także, że walka na froncie krajowym utrudni Trumpowi osiągnięcie kompromisu handlowego z Chinami.   ● [GBP]   W Europie źródłem niepokoju stały się kolejne zawirowania polityczne na Wyspach Brytyjskich. Po tym jak brytyjski Sąd Najwyższy unieważnił decyzje Johnsona o zawieszeniu parlamentu, premier jako alternatywę dla Brexitu bez umowy wskazał przedterminowe wybory parlamentarne, co odbiło się czkawką funtowi (GBP/USD min. 1,2349).   ● [Giełdy, PLN, ropa]   Pesymistyczne nastroje dały się we znaki giełdom (DAX: -0,59%, WIG20: -0,72%) oraz walutom EM i CEE, w tym złotemu (max. EUR/PLN 4,3951, USD/PLN 4,0092). Topniały także ceny paliw (Brent: -1,13% do 62,39 USD/bbl; Crude: -1,40% do 56,49 USD/bbl), które obniżył news Bloomberga o tym, że zaatakowane w poprzednim tygodniu rafinerie w Arabii Saudyjskiej odzyskały już pełne zdolności produkcyjne. Wartość czarnego złota podkopał również raport agencji EIA, który pokazał niespodziewany wzrost zapasów tego surowca w Stanach (+2,41 mln brk vs prognoza -0,77 mln brk).   ● [Wojna handlowa]   Straty na rynkach ropy, akcji i walut EM mogły być większa gdyby nie wypowiedź Trumpa, który oznajmił, że porozumienie handlowe z Chinami może nastąpić szybciej niż ktokolwiek mógłby sądzić. Oprócz tego podał zaskakującą informację, że USA i Japonia zawarły wstępną umowę handlową.

 

Przed nami
W dzisiejszym kalendarzu ekonomicznym dominują nowe publikacje z gospodarki amerykańskiej oraz kolejne wystąpienia polityków Banku Rezerwy Federalnej.   ● [Makro]   O godzinie 14:30 Departament Handlu USA ogłosi finalne dane nt. wzrostu gospodarczego w II kwartale. Rynek oczekuje PKB na poziomie 2% p.a. W tym samym czasie Departament Pracy poda najnowsze informacje o liczbie nowych osób, ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek. Następnie (o g. 16:00 i 17:00) poznamy dane nt. podpisanych umów kupna domów oraz indeks FED dla okręgu przemysłowego Kansas City.   ● [FED]   W międzyczasie rozpocznie się kolejny maraton wypowiedzi polityków FED, podczas którego głos zabiorą: prezes oddziału w Dallas Robert Kaplan, prezes oddziału w St. Louis James Bullard, wiceprezes Banku Richard Clarida, prezes oddziału w San Francisco Mary Daly, prezes oddziału w Minneapolis Neel Kashkari oraz prezes oddziału w Richmond Tom Barkin.   ● [Scenariusze]   Ewentualne pogorszenie amerykańskich makro (np. PKB <2%) oraz gołębia narracja polityczna zachęci do gry na kolejne cięcia stóp FED, co będzie szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD 1,1025) i sprzyjać jego konkurentom (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 3,9500). W przypadku dobrych danych i neutralnych (lub jastrzębich) komentarzy członków FOMC należy się liczyć z pro-dolarową reakcją inwestorów (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0935; punkty oporu EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,0100).   ● [Geopolityka]   Gorącymi tematami pozostają stosunki handlowe USA-Chiny, polityka brytyjska oraz ew. impeachment Trumpa. Z opublikowanej wczoraj transkrypcji rozmowy prezydentów USA i Ukrainy wynika, że Trump zwrócił się do Żeleńskiego o „zbadanie sprawy” byłego wiceprezydenta Joe Bidena i jego syna Huntera Bidena.

 

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja