Twardy orzech Powella & co.

Środa, 2019-09-18, godzina: 09:30

 

Indeks ZEW: we wrześniu zaufanie niemieckich inwestorów do gospodarki wzrosło do – 22,5 pkt (vis-a-vis -44,1 pkt w sierpniu).

Iran: Przywódca Republiki Islamskiej powiedział, że jego naród nie będzie negocjował z USA na żadnym szczeblu.
UK: we wtorek brytyjski Sąd Najwyższy rozpoczął 3-dniowe posiedzenie ws. zgodności z prawem decyzji premiera Johnsona zawieszającej pracę parlamentu.
USA: w VIII produkcja przemysłowa wzrosła o 0,6%.
Sondaż: 64% mieszkańców ze stanu Nowy Jork niekorzystnie ocenia prezydenta Trumpa, a przeciwnego zdania jest tylko 32% z nich.
Izrael: wg sondaży exit polls w wyborach parlamentarnych Likud premiera Benjamina Netanjahu otrzyma od 30 do 32-33 miejsc, a Niebiesko-Biali pod wodzą Benny Gantza od 32 do 34 w 120-osobowym Knesecie.
Kalendarz Eko: decyzja FOMC ws. stóp funduszy federalnych, prognozy ekonomiczne i projekcje stóp FED.

 

Za nami

   ● [Bliski Wschód]   We wtorek opadł nieco geopolityczny kurz wzniecony przez sobotni atak na największą rafinerię Arabii Saudyjskiej. Sytuację na rynkach finansowych uspokoiły m.in.: saudyjska deklaracja wznowienia pracy zniszczonej rafinerii w ciągu dwóch tygodni oraz wyważona reakcja Białego Domu. Choć wg AFP Stany Zjednoczone są już pewne, że ataki zostały przeprowadzone z terytorium Iranu przy wykorzystaniu pocisków manewrujących, prezydent Trump zaskakująco spokojnie rozważa różne opcje i nie śpieszy się z pochopną odpowiedzią. Co prawda, ceny ropy pozostały na wysokim poziomie, o 15% wyższym od zamknięcia rynku w piątek (max. Crude: 62,39 USD/bbl, Brent: 69,26 USD/bbl), ale jednocześnie spadła atrakcyjność bezpiecznych aktywów (np. jena i dolara), a na giełdy powrócił umiarkowany optymizm (NIKKEI: +0,06% do 22001,32 pkt; DAX: -0,06% do 12372,61 pkt; DJI: +0,13% do 27110,80 pkt), wspierany informacjami o przygotowaniach do następnej rundy rozmów handlowych USA-ChRL.   ● [Makro, FED]   Spadek ryzyka geopolitycznego pozwolił inwestorom skupić się bardziej na fundamentach ekonomicznych. Wśród wczorajszych publikacji makro na czoło wybiła się informacja ZEW o wzroście zaufania ekspertów finansowych do gospodarki niemieckiej (-22,5 pkt vs. prognoza -37,8 pkt), która faworyzowała euro. Z kolei dla dolara źródłem niepewności było rozpoczęte wczoraj posiedzenie FED, które zdecyduje o kursie amerykańskiej polityki monetarnej na najbliższe tygodnie oraz zawirowania na rynku pieniężnym, które doprowadziły do wzrostu stawek depozytów jednodniowych do 10% p.a. (tj. najwyżej od 2003 roku). Inwestycyjną rezerwę wobec zielonej waluty zmniejszyły zaskakująco dobre wyniki produkcji przemysłowej USA w sierpniu (0,6% m/m vs prognoza 0,2% m/m), które zmniejszyły obawy przed spowolnieniem w największej gospodarce świata, ale i to nie zapobiegło przecenie dolara w stosunku do euro (EUR/USD max. 1,1076).   ● [PLN]   Niepewność związana z rozpoczętymi posiedzeniami FED i brytyjskiego Sądu Najwyższego, który ma ocenić zgodność z prawem decyzji premiera Johnsona, zawieszającej pracę parlamentu, odbiła się na notowaniach złotego. W rezultacie polska waluta straciła na wartości wobec euro (EUR/PLN max. 4,3473), ale odzyskała nieco terytorium w stosunku do dolara (USD/PLN min. 3,9119).

 

Przed nami

   ● [FED]   Światła wszystkich ekonomicznych reflektorów są dziś zwrócone na Bank Rezerwy Federalnej. Po dzisiejszym zakończeniu dwudniowego posiedzenia Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku dowiemy się jak zmienią się stopy procentowe, a także poznamy prognozy dla amerykańskiej gospodarki i projekcje stóp FED w kolejnych latach. Analitycy i inwestorzy od kilku tygodni z uwagą śledzą nie tylko wydarzenia geopolityczne i dane makro, które mogłyby wpłynąć na decyzje Banku, ale także wypowiedzi członków FED wskazujące na różnice w ocenie sytuacji i nastawienia w jego polityce monetarnej. Prezes oddziału w St. Louis James Bullard oraz prezes oddziału w Minneapolis Neel Kashkari uważają, że należy znacząco obniżać koszty finansowania, przeciwdziałając niskiej inflacji. Zdecydowaną przeciwniczką obniżki stóp w lipcu była prezes FED z Cleveland Loretta Mester. Jej kolega z Filadelfii Patrick Hacker jest oponentem kolejnych cięć dopóki gospodarka nie przetrawi w pełni dokonanych już zmian. Na zdanie członków Komitetu może wpłynąć ostatni dramatyczny wzrost cen ropy spowodowany bezprecedensowym atakiem na największą rafinerię w Arabii Saudyjskiej, co bezsprzecznie stanowi nowe zagrożenie dla globalnej gospodarki. W tej sytuacji wypracowanie konsensusu wśród członków Komitetu może być nie lada wyzwaniem dla przewodniczącego Jerome Powella.   ● [Scenariusze]   Obecnie prawdopodobieństwo obniżki stóp o 25 pb wynosi 56,5 % (a więc zmalało od wczoraj z 77,3%), wzrosły zaś szanse decyzji o pozostawieniu stóp na obecnym poziomie (43,5%). Co prawda szalenie rzadko zdarza się aby FED podjął decyzję sprzeczną z oczekiwaniami rynku, jednak gdyby ten scenariusz się ziścił to możemy oczekiwać znacznego popytu na zieloną walutę (punkt wsparcia EUR/USD 1,0990) oraz osłabienia jego konkurentów (punkty oporu EUR/PLN 4,3500, USD/PLN 3,9500). Pośrednio ten wariant może się spełnić jeśli prognozy i projekcje FED zmniejszą oczekiwania na kolejne cięcia (obecnie kolejna obniżka jeszcze w tym roku jest wyceniana na 80%). W przypadku obniżenia stóp o 25 pb i zapowiedzi dalszego luzowania amerykańskiej polityki pieniężnej skala zakupów dolara może być ograniczona, zachęcając do realizacji zysków (punkt oporu EUR/USD 1,1086, punkty wsparcia EUR/PLN 4,3100, USD/PLN 3,9000). Najmniej obecnie prawdopodobna wydaje się strategia zakładająca większe jednorazowe cięcie stóp i dlatego wywołałaby największe zamieszanie, w tym wzmożoną wyprzedaż dolara (punkt oporu EUR/USD 1,1086) i umocnienie oponentów z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN 4,3100, USD/PLN 3,9000).

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja