Votum separatum w ECB

Piątek, 2019-09-13, godzina: 09:40

 

ECB podjął decyzję o obniżeniu stopy depozytowej o 10 pb. (do -0,50%) i uruchomieniu nowego programu skupu aktywów (APP).

ECB obniżył prognozy wzrostu gospodarczego w latach 2019-20 oraz inflacji w okresie 2019-21.
Po wczorajszej decyzji ECB rynek pieniężny wycenia z 80% prawdopodobieństwem kolejne cięcie stopy depozytowej o 20 pb. do VI’20.
Turcja: Bank Centralny obniżył stopy procentowe o 325 pb. (do 16,5% z 19,75%).
Trump: amerykański dług osiągnął rekordowy poziom 22 bilionów USD; ujemne stopy pozwoliłyby zaoszczędzić rządowe pieniądze.
Stany Zjednoczone znalazły się na podium w eksporcie ropy, pozostawiając w tyle Arabię Saudyjską.
Prezydent USA oczekuje, że Chiny będą kupować ze Stanów duże ilości produktów rolnych.
Kalendarz Eko: Inflacja CPI z PL i amerykańska sprzedaż detaliczna.

 

Za nami

   ● [ECB]   W czwartek Europejski Bank Centralny odsłonił karty swojej polityki pieniężnej. Podjęte decyzje w znacznej mierze odpowiadały oczekiwaniom rynkowym. Dwie zasadnicze różnice polegały na tym, że po pierwsze stopa depozytowa została obniżona o 10 punktów bazowych zamiast spodziewanych 20 bp., a po drugie tylko część inwestorów obstawiała uruchomienie nowego programu skupu aktywów. To właśnie ten drugi aspekt zaważył na pierwszej reakcji rynku, kiedy po ogłoszeniu komunikatu ECB, kurs EUR/USD spadł do min. 1,0927 (najniżej od 28 miesięcy), a kurs EUR/ PLN do min. 4,3269. Ostatnia konferencja prasowa ustępującego Mario Draghiego (poza spadkową korektą PKB i inflacji w okresie 2019-21) nie wniosła zasadniczych zmian do tego obrazu, stąd do akcji wkroczyli gracze rządni realizacji niemałych zysków (EUR/USD max. 1,1109). Od czasu zapowiedzi nowego podejścia w polityce ECB w czerwcu br. wspólna waluta straciła 3,5% swojej wartości wobec dolara. Do resetu pozycji skłaniały także mniejsza skala cięcia stopy depozytowej i stosunkowo nieduża wielkość nowego programu APP (20 mld EUR/m-c). Na zamknięciu rynku w Nowym Jorku złoty wrócił do wyjściowej pozycji (EUR/PLN 4,3346, USD/PLN 3,9174).   ● [USA-ChRL]   Drugim tematem, który w czwartek najbardziej zajmował inwestorów, było ocieplenie amerykańsko-chińskich relacji handlowych. Po geście Pekinu wyłączającym 18 grup produktowych z podwyżek ceł importowych z USA, prezydent Donald Trump opóźnił o dwa tygodnie wprowadzenie podwyższonych taryf na chińskie towary o wartości 250 mld USD oraz wyraził gotowość zawarcia tymczasowego porozumienia handlowego z Chinami. De-eskalacja konfliktu na linii Waszyngton-Pekin wpłynęła na zwiększenie globalnego apetytu na ryzyko, poprawiając wycenę chińskiego juana (USD/CNH min. 7,0372) i walut największych eksporterów w regionie (np. dolara australijskiego USD/AUD min. 1,4504). Na plusie zakończyły swoje notowania główne indeksy największych giełd na wszystkich kontynentach (NIKKEI: +0,75% do 21759,61 pkt, DAX: +0,41% do 12410,25 pkt, DJI: +0,17% do 27182,45 pkt).   ● [Votum separatum]   W piątek od rana wzrosła liczba negatywnych opinii ws. decyzji ECB. Głównym krytykiem stał się Robert Holzmann, nowy prezes austriackiego banku centralnego, który nazwał uruchomienie programu APP “pomyłką:. Jak się okazało przeciw temu rozwiązaniu były Niemcy, Francja, Austria, Holandia i Estonia. Z kolei na obniżeniu stopy depozytowej nie pozostawiają suchej nitki niemieckie tabloidy, pisząc o wysysaniu niemieckich oszczędności przez “hrabiego Draghila”.

 

Przed nami

   ● [Kalendarz EKO]   Ekonomiczny gwóźdź tygodnia już na nami, a zatem czas przestawić radary na publikacje zza oceanu, szczególnie, że w środę (18/09) poznamy decyzje FED. Dziś opublikowany zostanie raport dotyczący sprzedaży detalicznej przygotowany przez rządową agencję Departamentu Handlu USA. Znaczenie tych danych jest bardzo duże, ze względu na duży udział sprzedaży detalicznej w amerykańskim PKB. W sierpniu dowiedzieliśmy się o zaskakującym wzroście sprzedaży (0,7% m/m), który kłócił się z wynikami z poprzednich miesięcy. Tym razem analitycy oczekują spadku dynamiki do poziomu 0,2% m/m.   ● [Scenariusze]   Zmniejszenie wzrostu sprzedaży detalicznej do 0,2% lub niżej może skłonić inwestorów do ograniczenia udziału dolara w portfelach inwestycyjnych i dalszej realizacji zysków po wczorajszym posiedzeniu ECB (opór EUR/USD 1,1125, wsparcie EUR/PLN 4,3200, USD/PLN 3,9000). Jeśli sprzedaż detaliczna utrzyma dynamikę z sierpnia zielona waluta pozostanie faworytem walutowych igrzysk (wsparcie EUR/USD 1,0925, opór EUR/PLN 4,3500, USD/PLN 3,9700). Rynek PLN czeka także na dane dotyczące inflacji w Polsce (CPI o g. 10:00).

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja