Monetarny impas

Wtorek, 2019-09-10, godzina: 09:25

 

Rynek pieniężny EUR ocenia na 72% szanse czwartkowej obniżki stóp ECB o 20 punktów bazowych.

Rynek terminowy EUR/USD: na przełomie miesiąca zakłady na przecenę wspólnej waluty wzrosły o ponad 6,7 mld USD (najwyższe od IV).
W lipcu gospodarka Wielkiej Brytanii rosła w najszybszym tempie od 6 miesięcy (0,3% m/m).
Kalendarz EKO: raport JOLTS z amerykańskiego rynku pracy.

 

Za nami

W poniedziałek rynek walutowy znalazł się w impasie, oczekując na decyzje monetarne Europejskiego Banku Centralnego (12 września) i Banku Rezerwy Federalnej (18 września).   ●   [EUR/USD] Eurodolarową linę ciągnęli z jednej strony inwestorzy przeświadczeni o rychłym i śmiałym luzowaniu polityki pieniężnej w Eurolandzie (min. 1,1015), a z drugiej gracze obstawiający serię zdecydowanych cięć stóp funduszy federalnych (max. 1,1068). Rynek pieniężny EUR z 72% prawdopodobieństwem dyskontuje czwartkową obniżkę stóp ECB o 20 punktów bazowych. Oczekiwane jest także uruchomienie nowego i szerokiego programu skupu aktywów. Na przełomie sierpnia i września fundusze hedgingowe podniosły stawkę w zakładach o realizację tego scenariusza o ponad 6,7 mld USD. Po przeciwnej stronie rynkowej areny od piątku wzrosło przekonanie, że wrześniowa obniżka stóp FED jest już przesądzona, a kolejne są tylko kwestią czasu. Do tego wniosku doprowadziły ich zarówno sierpniowe dane z amerykańskiego rynku pracy ale także słowa wypowiedziane przez Powella w Zurichu w ostatni piątek, zapowiadające działania podtrzymujące ekspansję gospodarczą USA.   ● [GBP]   Przeciąganie liny między euro i dolarem zagrało na korzyść funta (GBP/USD max. 1,2385, najwyżej od 29 lipca br.), którego wsparły rodzime dane makro. Kluczowe znaczenie miał miesięczny wynik PKB Wielkiej Brytanii (0,3% m/m), który rozwiał obawy przed recesją. In plus zaskoczyły także dane nt. produkcji przemysłowej, która zanotowała mniejszy minus od oczekiwań (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).   ● [EM, CEE, PLN]   Na impas EUR/USD i wyspiarski makro-optymizm nałożyło się przeświadczenie znacznej części inwestorów i analityków, że dzięki działaniom stymulacyjnym władz w Pekinie chińska gospodarka przetrzyma bez większych strat amerykańskie oblężenie w wojnie handlowej. Suma tych czynników spowodowała umocnienie wielu walut rynków wschodzących z AUD na czele. Po wygranej stronie znalazły się także waluty CEE, na rzecz których dodatkowo przemawiały oczekiwania ws. znacznego luzowania polityki ECB i poprawa sytuacji polityczno-ekonomicznej w Zjednoczonym Królestwie (EUR/PLN min. 4,3311, USD/PLN min. 3,9173).

 

Przed nami

Dzisiaj w kalendarzu brak publikacji istotnych danych makroekonomicznych, co zwiększy rynkowy fokus na zbliżające się decyzje ECB i FED. Na radarach inwestorów nadal pozostają wydarzenia związane z Brexitem i wojną handlową USA-ChRL. Dociekliwi powinni zwrócić uwagę na wyniki ankiety JOLTS (Job Openings and Labor Turnover survey) amerykańskiego Bureau of Labor Statistics, która pozwoli bardziej precyzyjnie ocenić sytuację na rynku pracy USA.   ● [Scenariusze]   Wzrost liczby wakatów powyżej 7,3 mln będzie korzystnym dla dolara sygnałem, zmniejszającym szanse długofalowych obniżek stóp FED (najbliższy punkt wsparcia EUR/USD: 1,1015, punkty oporu EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 3,9500). Gorszy wynik będzie wodą na młyn zwolenników radykalnego luzowania polityki Banku Rezerwy Federalnej (najbliższy punkt oporu EUR/USD: 1,1085, punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN 3,9100).

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja