Boris Johnson traci kontrolę nad Brexitem

Środa, 2019-09-04, godzina: 08:55

 

UK: Rząd Johnsona stracił większość w brytyjskim parlamencie.

Rynek terminowy: prawdopodobieństwo wrześniowej obniżki stóp ECB o 20 pb wzrosło do 83%.
ISM: aktywność w amerykańskim przemyśle spadła po raz pierwszy od stycznia 2016.
Bloomberg: negocjatorzy Chin i USA mają trudności z ustaleniem terminu następnej rundy rozmów handlowych.
Kalendarz Eko: PMI dla usług z EU, bilans HZ USA oraz wystąpienia publiczne Merscha, Guindosa (ECB) oraz Williamsa, Bullarda i Evansa (FED).

 

Za nami

Wtorkowa sesja przyniosła niespodziewane umocnienie złotego oraz funta wobec euro.   ● [UK]   Decydujący wpływ na taki jej finał miała utrata przez rząd Borisa Johnsona większości w brytyjskim parlamencie, po tym jak poseł Philip Lee zamienił Partię Konserwatywną na proeuropejską partię Liberalnych Demokratów. Ta roszada ułatwiła przeforsowanie wieczorem w Izbie Gmin uchwały pozwalającej anyrządowej większości parlamentarnej przejęcie kontroli nad porządkiem obrad.   ● [EUR]   Wzrost atrakcyjności PLN (min.: EUR/PLN 4,3407, USD/PLN 3,9527) oraz innych walut regionu CEE szedł w parze z dalszym wzrostem zakładów na wrześniową obniżkę stóp ECB o 20 pb (EUR/USD min. 1,0926). Prawdopodobieństwo takiego scenariusza mierzone cenami kontraktów terminowych wzrosło wczoraj do 83%.   ● [USD]   Dodatkowym wsparciem dla złotego i szterlinga (GBP/USD max. 1,2131) była informacja o pierwszym od stycznia 2016 spadku aktywności w sektorze przemysłu USA wg ISM (49,1 pkt vs prognoza 51), zniechęcająca do konkurencyjnego dolara. Straty dolara wymazał news Bloomberga o tym, że negocjatorzy Chin i USA mają trudności z ustaleniem terminu następnej rundy rozmów handlowych po tym, jak Waszyngton odrzucił prośbę Pekinu o opóźnienie taryf, które weszły w życie w miniony weekend. Chińskie władze poinformowały, że planują złożyć skargę do Światowej Organizacji Handlu na ostatnie działania USA. Pod wpływem niskiego wyniku ISM (a co za tym idzie rosnących szans na głębsze luzowanie polityki pieniężnej FED), a także w reakcji na skok napięcia w stosunkach USA-ChRL, wzrósł popyt na bezpieczne aktywa, przez co rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich spadła do min. 1,441% tj. najniżej od lipca 2016.

 

Przed nami

Bogaty Kalendarz Eko zwiastuje ciekawy dzień na rynkach finansowych.   ● [Makro]   Już za chwilę instytut IHS Markit rozpocznie publikacje indeksów PMI dla usług w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Niemczech oraz w całym Eurolandzie. Następnie Eurostat ogłosi lipcowe dane o sprzedaży detalicznej. Kolejne pokrzepiające wyniki z gospodarki EU zwiększą nadzieję na stabilizację sytuacji ekonomicznej w Europie, co może pomóc zarówno osłabionemu euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1000), jak i walutom regionu CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3400, USD/PLN: 3,9500) . Z kolei po południu amerykańskie Biuro Analiz Ekonomicznych poinformuje nas o lipcowym bilansie handlu zagranicznego Stanów Zjednoczonych. Ewentualny wzrost deficytu handlowego Amerykanów zwiększy obawy przed kolejnymi protekcjonistycznymi działaniami Trumpa wobec Chin i Unii Europejskiej, wzmagając presję na renminbi i euro (punkt wsparcia EUR/USD 1,0925, punkty oporu EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,0000).   ● [ECB, FED]   Oprócz ww. danych makro, dzisiejszy kalendarz obfituje w wystąpienia polityków Europejskiego Banku Centralnego oraz Banku Rezerwy Federalnej. Po stronie ECB głos zabiorą: członek zarządu Yves Mersch oraz wiceprezes Luis de Guindos. Natomiast ze strony FEDu poznamy opinię: prezesa oddziału FED w Nowym Jorku i jednocześnie wiceprzewodniczącego FOMC Johna Williamsa, prezesa oddziału w St. Louis James’a Bullarda oraz prezesa oddziału w Chicago Charles’a Evansa.   ● [Brexit]   Warto także nasłuchiwać kolejnych wiadomości z Londynu. Na dziś zaplanowane jest poddanie pod głosowanie ustawy blokującej Brexit bez umowy rozwodowej 31 października br (do 31 stycznia 2020 roku). Nie jest wykluczone, że na agendzie stanie wniosek ws. przedterminowych wyborów. Jego przegłosowanie wymagałoby jednak poparcia 2/3 głosów w 650-osobowej Izbie Gmin.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja