Pokrzepiające sygnały przemysłowe z Chin i Europy

Wtorek, 2019-09-03, godzina: 09:00

 

Chiny: w sierpniu nieoczekiwanie wzrosła aktywność w przemyśle.

Indeksy PMI dla przemysłu większości krajów EU okazały się wyższe od prognoz.
Bloomberg: Johnson doprowadzi do przedterminowych wyborów w UK jeśli przegra dzisiejsze głosowanie ws. opóźnienia Brexitu.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla amerykańskiego przemysłu oraz wystąpienie publiczne Rosengrena (FED).

 

Za nami

Pod nieobecność inwestorów amerykańskich, obchodzących Święto Pracy, wczorajsze wydarzenia rynkowe rozgrywały się wokół informacji z Chin i Europy.   ● [PMI]   Nowy tydzień rozpoczął się od dobrych wiadomości z Państwa Środka, gdzie indeks PMI dla sektora przemysłu nieoczekiwanie zameldował się w sierpniu powyżej kluczowej granicy 50 pkt, oddzielającej regres od rozwoju (50,4 pkt vs prognoza 49,8). Pozytywnie zaskoczyły także analogiczne wskaźniki dla pierwszej grupy krajów europejskich, wykazując symptomy stabilizacji. Wśród nich znalazła się Polska, gdzie odnotowano mniejszy niż zakładano spadek aktywności przemysłowej w sierpniu (48,8 pkt vs prognoza 47,6 pkt). Pokrzepiające sygnały makro z Eurazji korzystnie wpłynęły na nastroje inwestycyjne. Drożały akcje (SHC: +1,31%, WIG20: +0,43%) oraz waluty rynków wschodzących i regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w tym złoty (EUR/PLN 4,3499, USD/PLN 3,9677). Jednak z biegiem czasu optymizm inwestorów wywołany poprawą koniunktury w przemyśle Hiszpanii, Włoch czy Francji przygasł za sprawą niskich PMI z Niemiec i Wielkiej Brytanii (47,4 pkt – tj. najniżej od lipca 2012).   ● [UK]   Humory w Europie popsuły również wiadomości z brytyjskiej sceny politycznej. Premier Boris Johnson zagroził konserwatywnym deputowanym, że jeśli zagłosują za jakimkolwiek rozwiązaniem blokującym bezumowny Brexit, to będą musieli się liczyć z zawieszeniem w klubie poselskim lub nawet zablokowaniem startu w najbliższych wyborach z list Torysów. Wg anonimowych źródeł Bloomberga, jeśli Johnson przegra dzisiejsze głosowanie w Izbie Gmin ws. opóźnienia Brexitu (o trzy miesiące),  to będzie dążył do zorganizowania przedterminowych wyborów w okolicach 14 października. W tych okolicznościach trudno się dziwić, że największym przegranym w G10 był wczoraj funt szterling (GBP/USD min. 1,1971 tj. najniżej od X’2016). Popularny kabel obniżył kurs EUR/USD do min. 1,0931.

 

Przed nami
[Kalendarz Eko]   Dziś po przedłużonym weekendzie do gry wracają inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych. Wraz z nimi na agendę powraca temat kondycji największej gospodarki świata. Nowe światło na tę kwestię mogą rzucić dzisiejsze publikacje indeksów PMI i ISM dla amerykańskiego sektora przemysłu w sierpniu.   ● [Scenariusze]   Analitycy spodziewają się niższych wyników niż w lipcu, co może zmniejszyć atrakcyjność zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1060), wspierając jej konkurentów z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 3,9500) oraz oczekiwania na większe cięcia stóp FED. W przypadku lepszych danych zza oceanu należy być przygotowanym na jeszcze droższego dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0930) i tańszego złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,0000).   ● [FED, UK]   Już po zamknięciu rynku hurtowego w Nowym Jorku (o g. 23:00), na spotkaniu zorganizowanym przez Stonehill College Meehan School of Business prezes oddziału w Bostonie Eric Rosengren będzie przemawiał na tematy gospodarcze. Z dużą niecierpliwością są wyczekiwane również wszelkie nowe wiadomości z amerykańsko-chińskiego frontu handlowego oraz brytyjskiej Izby Gmin. Przeciwnicy twardego Brexitu będą próbowali przegłosować dziś ustawę, która nałoży na Londyn obowiązek ponownego zwrócenia się do Brukseli z prośbą o przełożenie terminu opuszczenia Wspólnoty.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja