Misja Johnsona: Brexit za wszelką cenę

Wtorek, 2019-07-30, godzina: 08:45

 

Johnson (UK): nie spotkam się z unijnymi przywódcami dopóki nie zmienią zdania ws. backstopu [na granicy irlandzkiej po Brexicie].

Minister spraw zagranicznych UK: Unia musi zmienić swoje uparte stanowisko aby uniknąć twardego Brexitu w X’ 2019.
Kurs EUR/PLN najwyżej od 31 maja br.
Trump: małe cięcie stóp nie wystarczy.
Kalendarz Eko: wskaźnik nastrojów w gospodarce EZ, inflacja w DE (CPI) i USA (PCE core), amerykański indeks zaufania konsumentów oraz wznowienie rozmów handlowych ChRL-USA.

 

Za nami
[Brexit]   Poniedziałek przyniósł dalszy wzrost obaw przed twardym Brexitem. Niepokój wśród inwestorów wzniecały anty-unijne wypowiedzi członków nowo powstałego „wojennego gabinetu” premiera Wielkiej Brytanii. Sześcioosobowy zespół polityczny Borissa Johnsona ma za zadanie przygotować kraj na wypadek opuszczenia Wspólnoty bez umowy. W jego skład wschodzą m.in. Michael Gove (lider grupy) oraz minister spraw zagranicznych Dominic Raab. W ocenie Gove’a „wyjście bez porozumienia jest teraz bardzo realne”. Z kolei Raab przyznał, że Unia musi zmienić swoje uparte stanowisko aby uniknąć nieuporządkowanego scenariusza w październiku. Sam Johnson zakomunikował wczoraj, że nie spotka się z unijnymi przywódcami dopóki nie zmienią zdania ws. mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej (tzw. backstopu). Według “Sunday Times” Dominic Cummings (doradca nowego premiera) powiedział swoim współpracownikom, że otrzymał zadanie doprowadzenia do Brexitu za wszelką cenę, a Johnson jest gotów zawiesić Parlament albo ogłosić wcześniejsze wybory, aby to umożliwić. Spekulacje w tej drugiej kwestii wywołał najnowszy sondaż wyborczy, który pokazał 10 punktową przewagę Partii Konserwatywnej nad opozycyjną Partią Pracy.   ● [GBP, PLN, USD]   W tych okolicznościach trudno się dziwić, że największym przegranym na rynku walutowym był brytyjski funt (min. GBP/USD 1,2125, GBP/PLN 4,6661 tj. najniżej od stycznia 2018). Wraz z szterlingiem w opałach znalazł się także skorelowany z nim złoty (max. EUR/PLN 4,2898 tj. najwyżej od 31 maja, USD/PLN 3,8545). Straty walut europejskich mogły być jeszcze większe, gdyby nie niechęć inwestorów do nowych zakupów dolara (EUR/USD max. 1,1151) przed prawdopodobną decyzją FED ws. obniżenia stóp procentowych. W tym kontekście niepokoić mógł kolejny mentorski komentarz Trumpa ws. polityki pieniężnej. Prezydent USA napisał na Twitterze, że “małe cięcie stóp nie wystarczy”.

 

Przed nami

    ● [Kalendarz Eko]   W oczekiwaniu na jutrzejszą decyzję FED ws. stóp procentowych, dziś otrzymamy nową porcję informacji z gospodarek Eurolandu i USA. O godzinie 11:00 Komisja Europejska opublikuje lipcowe wartości indeksów prognozujących kierunek rozwoju gospodarczego strefy euro. Po południu (tj. o g. 14:00) Destatis, czyli niemiecki urząd statystyczny, poinformuje nas o wstępnych danych nt. inflacji CPI w lipcu. Pół godziny później Biuro Analiz Ekonomicznych USA poda czerwcowy wynik bardzo ważnego wskaźnika PCE, który jest miarą inflacji bacznie obserwowaną przez członków FED. Na koniec eko-dnia (o g 16:00) organizacja badawcza Conference Board ogłosi aktualny rezultat indeksu, obrazującego zaufanie konsumentów amerykańskich.   ● [Scenariusze] Analitycy spodziewają się dalszego pogorszenia nastrojów w gospodarce Eurolandu, spadku dynamiki inflacji cen konsumpcyjnych w DE i jej wzrostu w Stanach oraz wzrostu wskaźnika CB (w stosunku do poprzedniego miesiąca). Realizacja tego scenariusza będzie faworyzować dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1100) kosztem walut EU, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,2900, USD/PLN: 3,8600). Odwrotny zestaw informacji pomoże w odbiciu wspólnej waluty i jej satelitów (punkt oporu EUR/USD: 1,1190, punkt wsparcia EUR/PLN: 4,2400, USD/PLN: 3,8000).   ● [ChRL-USA]   Na rozwój sytuacji rynkowej mogą mieć także wpływ wydarzenia w Szanghaju, gdzie po dwóch miesiącach przerwy do stołu negocjacyjnego powrócą najwyżsi rangą handlowi przedstawiciele USA (Robert Lighthizer, sekretarz skarbu Steven Mnuchin) i Chin (wicepremier Liu He). Poprzednie rozmowy załamały się w maju, kiedy Waszyngton oskarżył Pekin o wycofanie się z wcześniejszych ustaleń, co poskutkowało podniesieniem przez Trumpa ceł (z 10% do 25%) na produkty z Chin o wartości 200 mld USD. Według chińskich mediów Pekin domaga się zniesienia wszystkich taryf, zrównoważonej umowy i realistycznych celów w kwestii zakupów amerykańskich produktów.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja