ECB i FED, czyli gotowi i przygotowani

Piątek, 2019-07-12, godzina: 08:45

 

USA: w czerwcu inflacja bazowa CPI (m/m) wzrosła do najwyższego poziomu od stycznia 2018.

Wall Street: indeks amerykańskich blue chipów Dow Jones Industrial po raz pierwszy w historii zameldował się powyżej granicy 27.000 pkt.
MFW: rosną ryzyka dla gospodarki EZ związane z napięciami w handlu, Brexitem i sytuacją we Włoszech.
Protokół ECB: Rada jest gotowa i przygotowana aby złagodzić politykę monetarną w strefie euro.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa z EZ i inflacja PPI z USA.

 

Za nami

   ●[CPI USA]    Wczorajsza publikacja amerykańskiego wskaźnika inflacji bazowej CPI skomplikowała ocenę sytuacji w polityce pieniężnej. Analitycy i inwestorzy wahają się teraz między scenariuszami obniżki stóp FED w lipcu o 0,25 pb (78,6% szans) lub 50 pb (21,4% szans, tj. spadek z 26,6%). Według danych Departamentu Pracy USA z czerwca, ceny konsumpcyjne (z wyłączeniem żywności i energii) osiągnęły w ujęciu miesięcznym najwyższy poziom od stycznia 2018 (0,3 m/m% vs prognoza 0,1%). Równocześnie amerykański resort poinformował, że liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych była w poprzednim tygodniu najniższa od 12 tygodni (209 tys. vs prognoza 223 tys.).    ● [USD]   Pod pływem tych publikacji giełdowy indeks Dow Jones Industrial po raz pierwszy w historii zameldował się powyżej granicy 27.000 punktów, rentowność 10-letnich obligacji USA skoczyła do max. 2,143%, zaś dolar odrobił cześć strat ze środy (EUR/USD min. 1,1248). Zdaniem analityków rekordowy CPI przemawia za cięciem FED o 25 pb w lipcu.   ● [PLN, EUR]   Do zakupu dolara w zamian za waluty europejskie (max. EUR/PLN 4,2712, USD/PLN 3,7943) zachęcało także ogłoszenie przez Trumpa wszczęcia śledztwa ws. wprowadzenia francuskiego podatku na amerykańskich gigantów internetowych (Google, Amazona czy Facebooka). Według Reutersa posunięcie Paryża może doprowadzić do nałożenia przez Waszyngton nowych taryf lub innych ograniczeń handlowych na EU. Nastrojom inwestycyjnym na Starym Kontynencie nie sprzyjał również raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który podał, że w gospodarce strefy euro rosną ryzyka związane z napięciami w handlu, Brexitem i sytuacją we Włoszech. Dodatkowym obciążeniem dla euro była ostrożna treść protokołu z czerwcowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Jego zapis pokazał, że wobec „zwiększonej niepewności” politycy Rady są „gotowi i przygotowani” aby złagodzić politykę monetarną w EZ.

 

 

Przed nami
[Kalendarz Eko] Dziś dowiemy się jak sobie radzi produkcja przemysłowa w strefie euro oraz jak zmieniły się amerykańskie ceny z perspektywy producentów. Analitycy spodziewają się pogłębienia spadku produkcji w EZ (z -0,4 % r/r do -1,6% r/r) oraz osłabienia dynamiki inflacji PPI w USA (z 1,8% r/r do 1,6%). Z dużym prawdopodobieństwem zwycięzcę sesji na rynku bazowym EUR/USD wskażą dane lepsze od prognoz (punkt wsparcia: 1,1190, punkt oporu: 1,1290).   ● [Scenariusze PLN]   Polscy importerzy będą kibicować euro (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2350, USD/PLN: 3,7500). W przypadku wygranej dolara, waluty CEE (w tym PLN) znajdą się pod presją, która ucieszy polskich eksporterów (punkty oporu EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,8150).   ● [Chiny]   Choć zbliża się weekend warto także mieć na uwadze arcyważne wyniki makroekonomiczne Chin, które zostaną opublikowane w poniedziałek o godzinie 4:00 nad ranem. Jednocześnie poznamy dane nt. wzrostu gospodarczego w II kw. oraz produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w czerwcu. Mniejsza płynność walut EU podczas sesji azjatyckiej może wyolbrzymić reakcję złotego, uruchamiając automatyczną realizację wielu zleceń na jego kupno lub sprzedaż.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja