28 cze Dodatnie i ujemne plusy potencjalnego rozejmu w Osace
Posted at 06:44h
in alert
Piątek, 2019-06-28, godzina: 08:35
★ SCMP: Chiny i USA wstępnie zgodziły się na kolejny rozejm w wojnie handlowej.
★ WSJ: Xi zamierza przedstawić Trumpowi zestaw warunków, które USA powinny spełnić, zanim Chiny podpiszą umowę handlową.
★ KE: indeks nastrojów w gospodarce EZ najniżej od sierpnia 2016.
★ Gospodarka Stanów Zjednoczonych urosła w I kw. o 3,1% p.a (finalne dane).
★ Kalendarz Eko: inflacja w PL, EZ i USA (piątek) oraz spotkanie Trump-Xi (sobota).
Za nami
● [PLN] Czwartkowe odliczanie do sobotniego spotkania Trump – Xi w lepszych nastrojach spędzili inwestorzy, którzy z wyprzedzeniem obstawili wzrost wartości polskiej waluty. Przyjazny klimat dla złotego (min. EUR/PLN 4,2503, USD/PLN 3,7372) i innych walut rynków wschodzących stworzyły doniesienia South China Morning Post. ● [Trump-Xi] Gazeta powołując się na anonimowe źródła podała, że Chiny oraz Stany Zjednoczone wstępnie zgodziły się na kolejny rozejm w wojnie handlowej, aby powrócić do negocjacji. Według SCMP decyzja Trumpa o zawieszeniu wprowadzenia dodatkowych ceł była “ceną” za spotkanie z prezydentem ChRL w Osace. Optymizm inwestorów studził news Wall Street Journal. Dziennik poinformował, że podczas szczytu Xi zamierza przedstawić zestaw warunków, które USA powinny spełnić, zanim umowa handlowa zostanie podpisana. Wśród nich znajdują się: zniesienie restrykcji na Huawei’a, usunięcie wszystkich ceł oraz zaprzestanie wymuszania zakupów amerykańskich produktów. Zważywszy na temperament prezydenta USA nadmierne żądania Pekinu mogą przynieść odwrotny skutek. ● [Makro] Najwyższa stawka szczytu w Osace zepchnęła na dalszy plan nowe dane makro. Bez echa przeszła nawet wiadomość o najgorszych od prawie trzech lat nastrojach w gospodarce Eurolandu. W czerwcu indeks Komisji Europejskiej obniżył się z 105,2 pkt (w maju) do 103,3 pkt (wobec oczekiwanych 104,8 pkt). Większych emocji nie wzbudził również niższy od prognoz finalny wynik amerykańskiego PKB w I kw. (3,1% p.a wobec oczekiwanego 3,2%). Inwestorzy nie zareagowali także na dane Departamentu Pracy USA, które pokazały większą niż zakładano liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem w poprzednim tygodniu (227 tys. vs prognoza 220 tys.). ● [EUR/USD] Remisowe wyniki makro z obu stron Atlantyku zatrzymały kurs EUR/USD w przedziale od 1,1356 do 1,1382.
Przed nami
● [Trump – Xi cd.] Dziś najważniejszym miejscem na ekonomicznej mapie świata jest Osaka (w Japonii), gdzie rozpoczyna się dwudniowy szczyt G20. Poza oficjalną agendą dojdzie do pierwszego spotkania Donalda Trumpa z Xi Jinpingiem od czasu nałożenia na Chiny nowych ceł przez amerykańskiego prezydenta. Trump zarzucił wówczas Chińczykom wycofywanie się z wcześniejszych ustaleń dotyczących umowy handlowej negocjowanej przez oba kraje. Podczas środowego wywiadu dla telewizji FOX, oświadczył, że znów podwyższy taryfy na produkty importowane zza Wielkiego Muru, jeśli nie zdoła osiągnąć porozumienia z Xi. ● [Scenariusze] Realizacja mniej oczekiwanego negatywnego scenariusza doprowadzi do wyprzedaży bardziej ryzykownych aktywów, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,7800). Z kolei jeśli wypadki potoczą się zgodnie z przeciekami SCMP i nastąpi ogłoszenie rozejmu PLN & company zyskają (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,7200). Zdaniem analityków reakcja samego dolara nie jest jednoznaczna. W przypadku eskalacji konfliktu, amerykańska waluta może czerpać korzyść ze swojego statusu bezpiecznej przystani (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1340). Z drugiej strony perspektywa wojny handlowej zwiększy oczekiwania na bardziej agresywne obniżki stóp FED (punkt oporu EUR/USD: 1,1415). ● [Makro] Zanim napłyną wiadomości z Japonii poznamy jeszcze dane o inflacji w Polsce (CPI), w Eurolandzie (HICP) oraz w USA (PCE core). Warto przypomnieć, że wzrost cen jest kluczowym wyznacznikiem polityki pieniężnej zarówno dla ECB, jak i dla FEDu.