FED bliżej cięcia

Poniedziałek, 2019-06-24, godzina: 09:00

 

FED usunął ze swojego komunikatu zapis o cierpliwości w podejmowaniu decyzji ws. stóp w USA i obniżył oczekiwania dot. ich przyszłego poziomu.

Powell (FED): wielu członków Komitetu widzi silniejsze przesłanki za cięciem stóp.
USA: aktywność w sektorze przemysłu najniższa od września 2009.
Kurs USD/PLN pokonał punkt wsparcia 3,7500.
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna w Polsce, IFO z Niemiec oraz amerykański indeks Dallas FED dla przemysłu.

 

Za nami

   ● [FED, USD]   Podczas polskiego długiego weekendu globalne rynki finansowe żyły informacjami z zakończonego w środę posiedzenia FOMC, na którym Komitet otworzył furtkę do lipcowej obniżki stóp procentowych w USA. Amerykański bank centralny usunął w swoim komunikacie zapis o cierpliwości w podejmowaniu kolejnych decyzji ws. stóp. Ponadto wielu polityków Banku zrewidowało w dół swoje oczekiwania ws. ich przyszłego poziomu. Z ujawnionej projekcji stóp funduszy federalnych, uwzględniającej opinie wszystkich 16 członków FOMC wynika, że siedmiu z nich spodziewa się obniżenia przedziału oprocentowania USD o 50 pkt bazowych do końca roku, jeden o 25 pkt bazowych, a ośmiu pozostawienia go bez zmian. Na bardziej stromy spadek wskazuje rynek terminowy, który wycenia 3 cięcia po 25 pkt do końca 2019, i kolejne 2 do połowy 2020. Podczas konferencji prezes FED Jerome Powell powiedział, że “wielu członków widzi silniejsze przesłanki za cięciem stóp”. Dodał także, że wzrosło “ryzyko realizacji mniej optymistycznych wyników” gospodarki. Pod wpływem tych ewidentnie gołębich sygnałów z Rezerwy Federalnej inwestorzy przystąpili do sprzedaży dolara.   ● [PMI]   Dodatkowym obciążeniem dla zielonej waluty były kolejne anty-rekordy indeksów PMI dla amerykańskich sektorów przemysłu (50,1 pkt tj. najniżej od września 2009) i usług (50,7 pkt tj. najniżej od lutego 2016).   ● [EUR, JPY]   Na tym tle pozytywnie zaskoczyły analogiczne wskaźniki dla Niemiec i Francji (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko), podbijając popularnego eurodolara w okolice granicy 1,1400 (EUR/USD max. 1,1390). Negatywnie dla dolara wypadł także bilans rynku USD/JPY (min. 107,10 najniżej od lutego 2019). Do zakupu bezpiecznego jena skłaniały obawy przed konfliktem zbrojnym pomiędzy USA a Iranem. Groźba takiego scenariusza wzrosła po tym jak w czwartek amerykański dron wojskowy został zestrzelony przez irański pocisk ziemia-powietrze w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad cieśniną Ormuz.   ● [PLN]   Perspektywa niższego oprocentowania w Stanach zwiększyła atrakcyjność inwestycyjną złotego (USD/PLN min. 3,7356). Jeżeli chodzi o rynek EUR/PLN to zakres umocnienia naszej waluty był ograniczony przez globalną aprecjację euro (min. 4,2514). Innym wymiernym skutkiem ostrożnej narracji FED był najwyższy w historii wynik amerykańskiego indeksu giełdowego S&P 500 (2964,15 pkt) oraz spadek rentowności 10-letnich obligacji USA poniżej psychologicznej granicy 2% (po raz pierwszy od 2016).

 

Przed nami

   ● [Kalendarz Eko]   Waga dzisiejszych publikacji GUSu oraz IFO sprawia, że polscy inwestorzy wracający z długiego weekendu muszą szybko wejść na wysokie obroty. O godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny poda majowy wynik sprzedaży detalicznej. W tym samym czasie instytut IFO poinformuje nas o nastrojach niemieckich przedsiębiorców w czerwcu. Słabym prognostykiem dla tego wskaźnika (EUR/USD wsparcie 1,1235) jest ubiegłotygodniowy wynik indeksu ZEW, który pokazał najgorsze od listopada 2018 nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w Niemczech. Z kolei popołudniu poznamy bieżącą wartość indeksu FED z Dallas dla sektora przemysłu zlokalizowanego w tym okręgu amerykańskiego banku centralnego. W tym przypadku perspektywy też nie są różowe (EUR/USD opór 1,1390), gdyż analogiczny wskaźnik oddziału Rezerwy Federalnej z Nowego Jorku, pokazał w czerwcu największy miesięczny spadek w historii.   ● [Scenariusze dla PLN]   Z punktu widzenia polskich importerów najlepszy wariant zakłada lepsze od prognoz wyniki z DE i PL oraz gorsze ze Stanów (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,7300). Przeciwna kombinacja zagra na korzyść eksporterów (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8000).   ● [Ekonomiczny hit tygodnia]   W rozpoczynającym się tygodniu bezdyskusyjnie najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym będzie szczyt G20 w Japonii (piątek-sobota). Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Donalda Trumpa, spotka się on z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Na ten moment analitycy banku Goldman Sachs wyceniają szanse zawarcia umowy handlowej pomiędzy USA a Chinami tylko na 20% (wobec 80% w kwietniu). Ten scenariusz będzie działać na korzyść dolara.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja