ECB 1:0 FED, dziś szansa na rewanż

Środa, 2019-06-19, godzina: 08:45

 

Draghi (ECB) zasygnalizował możliwość uruchomienia nowego programu skupu aktywów lub obniżki stóp w EZ.
Prawdopodobieństwo obniżki stóp ECB we IX’ 2019 wzrosło do 87%.
Indeks ZEW (DE) zanotował w czerwcu najniższy wynik od XI’ 2018.
Trump: umyślne osłabienie euro wobec dolara przez ECB sprawia, że niesprawiedliwie łatwiejsze staje się konkurowanie [EU] z USA.
Kalendarz Eko: Komunikat, prognozy makro i projekcje stóp FED.

 

Za nami
● [ECB, euro]   We wtorek inwestorzy znacząco zwiększyli zakłady na rozluźnienie polityki monetarnej ECB w tym roku. Nowym impulsem realizacji tej strategii była wczorajsza wypowiedź prezesa Europejskiego Banku Centralnego. Podczas dorocznego forum w portugalskiej Sintrze Mario Draghi zasygnalizował możliwość uruchomienia nowego programu skupu aktywów lub obniżki stóp w Eurolandzie, jeśli inflacja nie powróci do założonego celu. Pod wpływem tych słów rynkowe prawdopodobieństwo wrześniowego cięcia ECB o 10 pb wzrosło z 40% do 87%. Taka perspektywa wywołała żywiołową reakcję uczestników rynku walutowego, którzy przystąpili do błyskawicznej wyprzedaży euro (EUR/USD min. 1,1181).   ● [ZEW]   Dodatkowym obciążeniem dla wspólnej waluty stał się najniższy od listopada 2018 roku wynik indeksu ZEW (-21,1 pkt. wobec -2,1 w maju, przy prognozie -5,8 pkt), który obrazuje nastroje wśród inwestorów i analityków, w odniesieniu do sytuacji gospodarczej w Niemczech. W opinii prezesa instytutu Achima Wambacha, “drastyczny spadek” tego wskaźnika wynika z “rosnącej niepewności dot. przyszłości globalnego rozwoju ekonomicznego i pogarszających się danych z niemieckiej gospodarki w drugim kwartale”. Wśród głównych przyczyn tak drastycznego pogorszenia nastrojów wskazał m.in.: rosnące ryzyko konfliktu militarnego na Bliskim Wschodzie, coraz większe prawdopodobieństwo twardego Bexitu oraz konflikt handlowy USA-Chiny.   ● [Trump]   W ostatniej kwestii optymistycznie zabrzmiał wczorajszy tweet prezydenta USA, w którym napisał, że odbył dobrą rozmowę telefoniczną z Xi i obaj prezydenci spotkają się na szczycie G20. Ale żeby nie było tak różowo, w innym wpisie Trump oskarżył Draghi’ego o “umyślne osłabienie euro wobec dolara sprawiając, że niesprawiedliwie łatwiejsze staje się konkurowanie [EU] z USA”. Rzecz jasna, zaczepka ta zwiększyła obawy inwestorów przed celnym atakiem na Unię. W odpowiedzi na nią prezes ECB oznajmił, że “Bank jest skoncentrowany na wypełnianiu swojego mandatu”.   ● [PLN]   Na fali odpływu kapitału z Europy traci również złoty. Kurs USD/PLN sforsował punkt oporu 3,8000 (max. 3,8131). Straty polskiej waluty w stosunku do euro nie były jednak duże (max. EUR/PLN 4,2661), gdyż z negatywnymi sygnałami ekonomicznymi z Niemiec (naszego największego partnera handlowego) pozytywne kontrastowało zwiększenie dysparytetu stóp procentowych między ECB a NBP.

 

Przed nami
● [FED]   Dziś bezdyskusyjnym tematem numer jeden na rynkach finansowych i kulminacyjnym wydarzeniem ekonomicznym całego tygodnia będzie decyzja amerykańskiego banku centralnego ws. polityki pieniężnej USA. Inwestorzy czekają przede wszystkim na informację, nt. oczekiwanej obniżki stóp FED w lipcu. Rynkowa wycena szans takiego scenariusza wynosi obecnie 78,4% Analitycy uważają, że FED usunie słowo „cierpliwy” ze swojego komunikatu, sygnalizując gotowość do obniżki stóp procentowych, aby pomóc gospodarce amerykańskiej w okresie wolniejszego wzrostu gospodarczego i wojny handlowej. Poza tym spodziewana jest także spadkowa rewizja prognoz makroekonomicznych dot. PKB i inflacji w USA oraz niższa projekcja stóp funduszy federalnych, które są przygotowywane na podstawie anonimowych opinii wszystkich członków Komitetu.   ● [Scenariusze]   Ewentualne gołębie sygnały z FOMC otwierające drogę do lipcowej obniżki FED (i może jeszcze kolejnej w 2019) będą szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,1250) i sprzyjać jego rywalom z G10 i rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN 4,2500, USD/PLN 3,7500). Natomiast neutralne stanowisko Komitetu, uzależniające decyzje o ew. obniżce stóp od następnych danych, dodałoby paliwa rakietowego zielonej walucie (punkt wsparcia EUR/USD 1,1180), kosztem EM i PLN (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8200). Zanim napłyną wiadomości z Waszyngtonu, warto pamiętać o kończącym się dziś Forum Bankowości Centralnej ECB w Sintrze, któremu towarzyszą kolejne wystąpienia polityków ECB (m.in. członka zarządu ECB Sabine Lautenschläger). Mimo długiego weekendu w Polsce, należy mieć na uwadze, że globalne rynki finansowe będą pracować pełną parą. Niska płynność rynku PLN może wyolbrzymić reakcje złotego na napływające wiadomości. Wśród nich najważniejsze będą piątkowe wyniki indeksów PMI z EZ i USA (wstępne).

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja