ECB, FED i BoJ wrzucają na luz

Wtorek, 2019-06-11, godzina: 08:50

 

Reuters: ECB może obniżyć stopy jeśli wzrost gospodarczy w Eurolandzie będzie dalej tracić impet lub wartość euro wzrośnie do poziomu 1,1500 USD.
UK: w kwietniu produkcja przemysłowa spadła najbardziej od 2012 roku.

Trump: nałożę na Chiny kolejne cła jeśli prezydent Xi nie spotka się ze mną na szczycie G20.
Prezydent Korei Płd.: trwają przygotowania do kolejnego szczytu Trump-Kim.
Kalendarz Eko: wyniki indeksu Sentix z Eurolandu oraz inflacji z USA (PPI) i z Chin (CPI,PPI).

 

Za nami
[USD]   Po piątkowej wyprzedaży dolara wywołanej niskim NFP i wzrostem oczekiwań na cięcie stóp FED, wczoraj przyszedł czas na korektę. Według niektórych analityków rynek błędnie interpretuje wpływ potencjalnej obniżki oprocentowania zielonej waluty na jej obecną wartość. W ich ocenie słabość gospodarki USA jest niewspółmierna do spowolnienia gospodarczego na świecie, a inne banki centralne G10 będą również łagodzić swoją politykę przez co dysparytet między stopami FED vs reszta świata zostanie szybko wyrównany. Prezes Banku Japonii Haruhiko Kuroda oznajmił wczoraj, że w razie potrzeby jest gotów na dalsze, duże i szybkie luzowanie japońskiej polityki monetarnej. Z kolei agencja Reutersa podała, że ECB może obniżyć stopy jeśli wzrost gospodarczy w Eurolandzie będzie dalej tracić impet lub wartość euro wzrośnie do poziomu 1,1500 USD.   ● [GBP]  Wsparciem dla dolara były także kłopoty jego europejskiego konkurenta – funta szterlinga (min. GBP/USD 1,2656, GBP/PLN 4,7730). Na notowania GBP negatywnie oddziaływały rozczarowujące wyniki z gospodarki brytyjskiej dotyczące produkcji przemysłowej (-2,7% – największy spadek od 2012), miesięcznego PKB (-0,4% – najniższy wynik od marca 2016) oraz eksportu (-10,9% – największy spadek od 2006).   ● [PLN]   Skala korekty na rynkach USD (EUR/USD min. 1,1290) i EM (max. EUR/PLN 4,2657, USD/PLN 3,7779) była limitowana przez piątkową decyzję Trumpa o zawieszeniu podwyżki ceł na towary z Meksyku. Zdaniem wielu analityków pokojowe posunięcie amerykańskiego prezydenta ws. Meksyku zwiększyło nadzieje na powtórzenie tego scenariusza wobec Chin. W wywiadzie dla CNBC Trump powiedział, że wierzy w zawarcie umowy handlowej z Pekinem. Przy czym zagroził nałożeniem kolejnych taryf na sumę 300 mld USD, jeżeli prezydent ChrL Xi Jinping nie spotka się z nim podczas szczytu G20 w Japonii (28-29 czerwca). Ponadto ponownie oskarżył Chiny o dewaluację swojej waluty, co wg niego stwarza nierówne warunki gry. W wywiadzie Trumpa nie zabrakło krytyki pod adresem FEDu, za prowadzenie zbyt restrykcyjnej polityki monetarnej.

 

Przed nami

   ● [Kalendarz Eko]  Wśród bieżących wydarzeń ekonomicznych dziś na czoło wysuwają się informacje z gospodarek europejskiej, amerykańskiej oraz chińskiej. O godzinie 10:30 poznamy majowy wynik indeksu Sentix, który obrazuje oczekiwania i poziom zaufania wśród inwestorów z Europy. Jego ranga wzrosła w ostatnich miesiącach z powodu obaw o kondycję gospodarki europejskiej.   ● [Scenariusze]   Analitycy oczekują spadku tego wskaźnika (w stosunku do poprzedniego miesiąca). Realizacja tej prognozy może niekorzystnie wpływać na wycenę euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1250) oraz walut regionu CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8200). Po południu amerykański Departament Handlu poda majową wartość inflacji cen producentów (PPI). Potencjalnie niski wynik może osłabić pozycję wyjściową dolara (punkt oporu EUR/USD 1,1350; punkty wsparcia EUR/PLN 4,2500, USD/PLN 3,7500) przed jutrzejszym ogłoszeniem wyniku inflacji amerykańskich cen konsumpcyjnych (CPI). Z kolei jutro w nocy dowiemy się jak kształtują się ceny w Chinach (CPI i PPI). Wzrost ich dynamiki byłby dobrą wiadomością dla rynków wschodzących.

 

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja