Alarmujące PMI z EU i USA

Piątek, 2019-05-24, godzina: 08:45

 

Eurodolar najniżej od maja 2017.

Niemcy: nastroje przedsiębiorców najgorsze od XI’ 2014.
Kurs USD/PLN najwyżej od maja 2017.
USA: aktywność w sektorze przemysłu najniższa od 2009.
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna w UK, zamówienia na dobra trwałe w USA oraz wystąpienia polityków FED (Bostica, Kaplana, Barkina i Daly).

 

Za nami

Wczorajsza sesja przyniosła kolejne niepokojące informacje z brytyjskiej sceny politycznej oraz gospodarek Eurolandu i USA.   ● [GBP]   Zaczęło się od porannych doniesień The Times. Gazeta podała, że premier Theresa May (UK) ogłosi jutro swoją rezygnację, co wywołało kolejną falę wyprzedaży funta (GBP/USD min. 1,2607). Słabą pozycję polityczną May pokazała publikacja porządku obrad Izby Gmin, z której wynika, że w pierwszym tygodniu czerwca brak jest debaty nad proponowaną przez nią umową ws. Brexitu.   ● [EUR]   W trendzie spadkowym znalazło się także euro (EUR/USD min. 1,1107 tj. najniżej od maja 2017). Na jego niekorzyść zagrało kilka czynników. Jednym z nich była informacja o najgorszych od listopada 2014 roku nastrojach niemieckich przedsiębiorców (IFO). Podobny [lub nawet większy] zawód wywołały niższe od oczekiwań wstępne wyniki wskaźników wyprzedzających koniunktury dla sektorów przemysłu i usług Niemiec oraz całego Eurolandu (wszystkie ww. wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko). Według Chrisa Williamsona (głównego ekonomisty IHS Markit – instytutu sporządzającego indeksy) obecne wyniki PMI wskazują, że gospodarka Eurolandu urośnie w drugim kwartale zaledwie o 0,2%. W podobnym tonie wybrzmiał opublikowany wczoraj protokół z ostatniego posiedzenia ECB. Politycy z Rady Prezesów niepokoją się, że wzrost gospodarczy będzie jeszcze mniejszy niż się obawiano.   ● [PLN]   Mimo pozytywnej niespodzianki od GUS nt. sprzedaży detalicznej w kwietniu (13,6% vs prognoza 8,6%) przecena nie ominęła polskiej waluty. O ile na rynku EUR/PLN straty złotego równoważyła globalna przecena euro (min. 4,3012- max. 4,3113), to kurs USD/PLN poszybował do najwyższego poziomu od maja 2017 (max. 3,8775).   ● [USD]   Późnym popołudniem rachunki FX wyrównały rozczarowujące wyniki z gospodarki amerykańskiej, które zredukowały wypracowane wcześniej zyski dolara. Największy szok u inwestorów wywołał najniższy od września 2009 wynik indeksu PMI dla sektora przemysłu (50,6 pkt). Zawiódł także analogiczny wskaźnik dla usług. Aktywność w tym sektorze była w maju najniższa od 3 lat (50,9 pkt).   ● [Ropa, giełdy]   Seria pesymistycznych informacji makro z EZ i USA zwiększyła obawy przed globalną recesją, co uderzyło w ceny ropy (Brent: -4,55% do 67,76 USD/bbl; Crude: -5,71% do 57,91 USD/bbl) oraz w giełdy (DAX: -1,78%, WIG20: -1,86%, DJIA: -1,11%). Nastroje inwestycyjne dodatkowo pogorszyła wypowiedź rzecznika Ministerstwa Handlu Chin. Odnosząc się do niedawnej decyzji Trumpa o wpisaniu Huawei’a na czarna listę, Gao Feng oznajmił, że “bez wzajemnego szacunku rozmowy handlowe nie będą mogły być kontynuowane”, czym zmniejszył nadzieje na finalne porozumienie USA-ChRL.

 

Przed nami

   ● [Makro USA]   Dziś poznamy kwietniowe dane nt. zamówień na dobra trwałe w USA, które będą przedmiotem uważnej analizy przez ekonomistów badających wpływ nowych taryf na gospodarkę amerykańską. Zdaniem holenderskiego ING, optymizmem przed dzisiejszą publikacją nie napawa spadek zamówień u Boeinga, który w poprzednim miesiącu dostarczył jedynie 23 samoloty i odebrał zamówienia na cztery modele 737 MAX. Według statystyk to najgorszy miesięczny wynik tej firmy od 1997 roku. W tym miejscu warto przypomnieć, że źródłem kryzysu amerykańskiego producenta samolotów są niedawne dwie, niepokojąco podobne katastrofy boeingów 737 MAX w Indonezji i Etiopii.   ● [FED]   Oprócz wspominanych danych Departamentu Handlu USA, dzisiejszy Kalendarz Eko obfituje w wystąpienia polityków Banku Rezerwy Federalnej. Po południu głos zabierze aż czterech bankierów z FED: prezes oddziału z Atlanty Raphael Bostic, prezes oddziału z Dallas Robert Kaplan, prezes oddziału z Richmond Tom Barkin oraz prezes oddziału z San Francisco Mary Daly.   ● [Scenariusze]   Ostrożne komentarze z ich strony i spodziewany znaczący spadek zamówień będą szkodzić amerykańskiej walucie (punkt oporu EUR/USD: 1,1225), a mniej prawdopodobne optymistyczne wypowiedzi i zaskakująco dobre dane jej pomogą (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1100). Na przeciwnym biegunie wobec dolara znajdą się jego rywale z G10 i EM, w tym złoty (EUR/PLN wsparcie: 4,2900, opór: 4,3200; USD/PLN wsparcie: 3,8300, opór: 3,8800).   ● [Geopolityka]   Czynnikami ryzyka dla walut europejskich i funta są: niepewna przyszłość polityczna Theresy May na stanowisku premiera UK oraz brytyjski wynik wyborów do Europarlamentu.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja