Rośnie gospodarcza zadyszka w Chinach i USA

Czwartek, 2019-05-16, godzina: 08:40

 

★ Bloomberg: Trump postanowił odłożyć o 6 m-cy decyzję w sprawie ew. nałożenia ceł na samochody z EU i Japonii.

★ Międzynarodowa Agencja Energii zrewidowała w dół prognozy popytu na ropę w 2019.
★ GUS: Polska gospodarka urosła w I kwartale o 4,6%.
★ USA: sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa nieoczekiwanie spadły w kwietniu.
★ Kalendarz Eko: bilans HZ strefy euro, dane nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów w USA, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem oraz indeks FED z Filadelfii.

 

Za nami
Pierwsza część wczorajszej sesji na rynkach finansowych upłynęła pod znakiem dalszego osłabienia polskiej waluty.   ● [Juan]   Pierwsze pesymistyczne informacje dla złotego napłynęły z Chin, gdzie sprzedaż detaliczna wzrosła w kwietniu najmniej od maja 2003 (7,2% vs prognoza 8,6%). Na tę wiadomość negatywnie zareagował juan (USD/CNH max. 6,9161), a w ślad za nim waluty rynków wschodzących i skorelowane z surowcami.   ● [Lira]   Podobny los spotkał turecką lirę (USD/TRY max. 6,0318), której wartość stopniała z powodu zwiększenia obaw przed wprowadzeniem administracyjnych ograniczeń na rynku TRY, wywołanych ogłoszeniem informacji o ponownym wprowadzeniu przez Ankarę podatku od niektórych transakcji walutowych (0,1%). Walutom EM nie sprzyjała także rewizja prognoz Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) przewidująca spadek globalnego popytu na ropę naftową w 2019 o 90 tys. baryłek dziennie do 1,3 mln.   ● [Złoty]   Straty polskiej waluty (max. EUR/PLN 4,3143, USD/PLN 3,8565) zamortyzował wyższy od oczekiwań wynik polskiego PKB w I kw. (4,6% r/r vs prognoza 4,5% r/r). Tym samym Polska znalazła się w pierwszej trójce państw o największym wzroście gospodarczym w Unii (za Rumunią i Węgrami). Warto dodać, że statystycznie gospodarka węgierska ma za sobą najlepszy kwartał od 15 lat (5,3% r/r vs prognoza 5,1%).   ● [Trump vs EU]   Po południu w sukurs walutom europejskim przyszły przecieki Bloomberga z Białego Domu. Według anonimowych źródeł agencji, Donald Trump postanowił odłożyć o sześć miesięcy decyzję w sprawie ew. nałożenia ceł na europejskie oraz japońskie samochody.   ● [Dolar]   Decyzja prezydenta USA mogła mieć związek z trwającym konfliktem handlowym z Chinami oraz z ostatnimi, gorszymi wynikami gospodarki amerykańskiej. Wczoraj rozczarowały także dane o sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej, które niespodziewanie spadły w kwietniu (odpowiednio -0,2% m/m i -0,5% m/m przy prognozach +0,2% i 0%), zmniejszając zainteresowanie dolarem i grając na rzecz walut EU (EUR/USD min. 1,1178). Ostatecznie rynek walutowy zamknął się wczoraj w Nowym Jorku (o g. 22:00) na poziomie EUR/USD 1,1203, EUR/PLN 4,3009, USD/PLN 3,8390.

 

Przed nami

   ● [HZ EZ]   Wśród bieżących wydarzeń ekonomicznych dziś na czoło wysuwa się publikacja bilansu handlu zagranicznego Eurolandu. Ranga tych danych wzrosła w ostatnim czasie z powodu eskalacji konfliktu handlowego pomiędzy USA a Chinami.   ● [Scenariusze]   Zważywszy na temperament prezydenta Stanów Zjednoczonych, wczorajsze doniesienia Bloomberga nie przesądzają opóźnienia decyzji ws. ewentualnego wprowadzenia ceł na europejskie samochody. Potencjalny wzrost nadwyżki Europejczyków w handlu z Amerykanami może zwiększyć obawy o realizację anty-unijnego scenariusza, co zaszkodzi walutom EU (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1170; punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,8600) i na odwrót (punkt oporu EUR/USD: 1,1250; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,8100).   ● [Makro USA]   Po południu inwestorzy otrzymają także nową dawkę danych z gospodarki amerykańskiej. Wśród nich znajdą się informacje nt.: pozwoleń i rozpoczętych budów domów w kwietniu, cotygodniowej liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz nastrojów biznesowych w rejonie Pensylwanii, New Jersey i Delaware (obrazowane przez indeks FED z Filadelfii).

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja