Trump podkręca tempo na ostatniej prostej

Czwartek, 2019-05-09, godzina: 08:55

 

★ Reuters: Pekin wycofał się z prawie wszystkich zobowiązań ustalonych wcześniej z Amerykanami.

★ ITV: międzypartyjne negocjacje ws. Brexitu prowadzone przez May są bliskie upadku.
★ EBOR podwyższył prognozę wzrostu gospodarczego w Polsce.
★ Trump: Chiny złamały warunki umowy i nie cofnę się przed nałożeniem nowych ceł.
★ Kalendarz Eko: bilans HZ USA, amerykańska inflacja PPI, wnioski o zasiłek za oceanem, wystąpienie prezesa FED oraz 11 runda negocjacji handlowych USA-ChRL.

 

Za nami

   ● [Trump vs Chiny cd.]   Z pierwszych stron serwisów ekonomicznych nie znika temat amerykańsko-chińskich stosunków handlowych. W środę nowe światło na ostatnie wydarzenia rzuciły przecieki Reutres’a z Białego Domu. Agencja podała, że zanim Donald Trump zapowiedział w niedzielę kolejną podwyżkę ceł na produkty zza Wielkiego Muru, w piątek na Kapitol przybył chiński dyplomata z poprawioną wersją umowy handlowej, w której Pekin wycofał się z prawie wszystkich ustalonych wcześniej zobowiązań. Wczoraj prezydent Trump napisał na Twitterze: “Chiny poinformowały nas, że przyjeżdżają do USA aby zawrzeć umowę. Zobaczymy, ale jestem bardzo szczęśliwy, że 100 mld USD z taryf trafia rocznie do amerykańskich kas”.   ● [Juan]   Przed rozpoczynającymi się dziś negocjacjami nie napawały optymizmem dane nt. bilansu handlowego ChRL, które pokazały wzrost nadwyżki w handlu z Amerykanami. Niepokoić mógł także zaskakujący spadek chińskiego eksportu (-2,7 %r/r vs prognoza +2,3%). Nie może dziwić fakt, że na te wiadomości negatywnie zareagował juan (USD/CNH max. 6,8369).   ● [Funt]   W defensywie pozostał także szterling, który ma za sobą trzecią spadkową sesję z rzędu (GBP/USD min. 1,2993). Nowych powodów do sprzedaży szterlinga dostarczył news ITV o “bliskim upadku” negocjacji międzypartyjnych w UK ws. Brexitu.   ● [Złoty]   Z wczorajszych zmagań obronną ręką wyszedł złoty (min. EUR/PLN 4,2883, USD/PLN 3,8253), wspierany kolejną optymistyczną prognozą dla polskiej gospodarki. Po tym jak we wtorek swoje oczekiwania dot. PKB naszego kraju podwyższyła Komisja Europejska, na podobny ruch zdecydował się Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (z 3,6% do 4,1% w 2019). Jak przyznają ekonomiści EBOiR, w związku z nowym pakietem wydatków socjalnych rządu RP (tzw. piątka PiS), już w tym roku bardzo trudne będzie spełnienie wymagań krajowych i unijnych reguł fiskalnych.   ● [Ropa]   Wsparciem dla PLN i innych walut EM była zwyżkująca ropa (Brent: +0,70% do 70,37 USD/bbl; Crude: +1,17% do 62,12 USD/bbl). Ceny czarnego złota wzrosły dzięki raportowi agencji EIA, który niespodziewanie pokazał spadek zapasów tego surowca za oceanem (-3,9 mln brk vs prognoza 1,2 mln brk).

 

Przed nami

   ● [USA-Chiny]   Dziś uwaga inwestorów skoncentruje się na informacjach z Waszyngtonu, gdzie rozpoczyna się 11-ta runda negocjacji handlowych najwyższych rangą przedstawicieli USA (Robert Lighthizer) i Chin (wicepremier Liu He). Atmosferę wokół tego wydarzenia rozpalił w niedzielę Donald Trump, który zapowiedział od piątku kolejną podwyżkę taryf na towary z Chin. Analitycy podkreślają, że negocjatorzy będą mieli zaledwie kilka godzin na zażegnanie eskalacji konfliktu, do której może dojść w piątek po wprowadzeniu w życie nowych stawek celnych USA (ich podniesienie potwierdził wczoraj amerykański urząd celny). Trump oznajmił wieczorem: „Chiny złamały umowę i nie cofnę się przed nałożeniem nowych ceł, chyba że Pekin przestanie oszukiwać naszych pracowników”.   ● [Scenariusze]   Anty-handlowe sygnały z Białego Domu zmniejszą nadzieję na podpisanie umowy handlowej pomiędzy dwoma największymi mocarstwami gospodarczymi świata, zwiększając awersję do ryzyka (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1160). W tej sytuacji może dojść do wyprzedaży akcji, paliw i walut EM, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8500). Zdaniem Morgan Stanley, im dłużej Stany Zjednoczone będą prowadzić negocjacje handlowe z Chinami, tym bardziej spada prawdopodobieństwo wprowadzenia ceł na import aut z EU, co powinno wspierać euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1220) i jego peryferyjnych sąsiadów (punkty wparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,8500).   ● [Kalendarz Eko]   Mimo prymatu polityki handlowej warto dziś zwrócić także uwagę na nowe informacje z gospodarki amerykańskiej. W obecnej sytuacji trudno się dziwić, że największe emocje makro budzi marcowy bilans handlu zagranicznego. Równocześnie (tj. o g. 14:30) czekają nas także publikacje danych o inflacji PPI, liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz wystąpienie prezesa FED Jerome’a Powella. W dalszej części dnia są zaplanowane wypowiedzi prezesów oddziałów FED z Atlanty (Raphael Bostic) oraz z Chicago (Charles Evans).

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja