Ilu Chińczyków leci do Waszyngtonu?

Wtorek, 2019-05-07, godzina: 08:45

 

★ Ropa Crude najtańsza od 5 tygodni.

★ Chiński juan ma za sobą najgorszy dzień od 10 m-cy.
★ Sentix: zaufanie inwestorów w strefie euro najwyższe od listopada 2018.
★ SCMP: chińscy negocjatorzy przylecą jutro na rozmowy do Waszyngtonu.
★ Kalendarz Eko: wystąpienia polityków FED (Randala Quarles’a i Roberta Kaplana), bilans HZ Chin oraz produkcja przemysłowa z Niemiec.

 

Za nami
[Trump vs Chiny]   Polscy inwestorzy, wracający z majówki musieli zmierzyć się wczoraj z zaskakującym zwrotem akcji w amerykańsko-chińskich negocjacjach handlowych. Po tym jak Donald Trump zapowiedział w niedzielę podwyżkę ceł na towary z Chin (więcej na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX24) w odwrocie znalazły się surowce (np. miedź), paliwa (Crude: min. 60,19 USD/bbl tj. najtaniej od 5 tygodni), akcje (DAX: -1,01%; NASDAQ: -0,50%) oraz waluty rynków wschodzących.   ● [CNH]   Chiński juan (USD/CNH max. 6,8209) ma za sobą najgorszy dzień od 10 miesięcy. W defensywie znaleźli się także jego sąsiedzi z Australii (AUD/USD: -0,45%) oraz Nowej Zelandii (NZD/USD: -0,55%).   ● [TRY, GBP]   W gronie zniżkujących walut znalazły się również: turecka lira (USD/TRY +1,96%) oraz brytyjski funt (GBP/USD min. 1,3084). Na notowania waluty Turcji negatywnie oddziaływała perspektywa powtórzenia wyborów do rady miasta w Stambule, gdzie wcześniej sromotną porażkę poniosła rządząca partia prezydenta Erdogana. Z kolei wartość szterlinga podkopał Kanclerz skarbu w brytyjskim gabinecie cieni John McDonnell, który powiedział, że nie może już ufać premier May, czym zmniejszył nadzieje na międzypartyjne porozumienie ws. Brexitu.   ● [SEK]   W obozie przegranych znalazła się także korona szwedzka, która była wczoraj najtańsza wobec euro od dekady (EUR/SEK max. 10,7401). Skandynawskiej walucie ciążył najniższy od czerwca 2013 roku wynik połączonego indeksu PMI dla przemysłu i usług Szwecji (53,2 pkt).   ● [EUR, PLN]   Na tym tle straty euro (EUR/USD min. 1,1179) oraz złotego (max. EUR/PLN 4,2865, USD/PLN 3,8346) były marginalne. Ich pozycji broniły lepsze od oczekiwań dane z Eurolandu nt. aktywności w sektorze usług w kwietniu (52,8 pkt vs prognoza 52,5 pkt) oraz sprzedaży detalicznej w marcu (1,9% r/r vs prognoza 1,8%). Dodatkowych powodów do radości dostarczył indeks Sentix, który pokazał, że zaufanie inwestorów w strefie euro jest najwyższe od listopada 2018 (5,3 pkt vs prognoza 1,4 pkt). Wsparciem dla PLN oraz innych walut spod znaku EM były przecieki South China Morning Post z Pekinu. Wbrew wcześniejszym spekulacjom gazeta podała, że zgodnie z planem negocjatorzy z Chin przylecą jutro na rozmowy do Waszyngtonu. Zdaniem analityków banku Goldman Sachs kluczowa dla reakcji rynku może okazać się liczebność tej delegacji.

 

Przed nami

   ● [HZ Chin]   Inwestorzy z całego świata czekają na dane nt. handlu zagranicznego Chin, które poznamy jutro nad ranem. Analitycy ostrzegają, że ewentualny wzrost nadwyżki Chińczyków w handlu z Amerykanami może być okazją do kolejnych protekcjonistycznych komentarzy ze strony Donalda Trumpa.   ● [Scenariusze]   Obawy o realizację tego scenariusza mogą z wyprzedzeniem negatywnie oddziaływać na wycenę akcji, surowców oraz walut rynków wschodzących, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8500). W tej sytuacji kapitał będzie się kierował w stronę bezpiecznych aktywów, do których należą złoto, obligacje, japoński jen, szwajcarski frank czy dolar (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1140). Oprócz danych zza Wielkiego Muru, gracze z rynków EUR i CEE wypatrują także marcowych wyników produkcji przemysłowej w Niemczech, które opublikowane zostaną jutro o g. 8:00. Gra na jej wzrost pomoże w umocnieniu wspólnej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1250) oraz złotego (punkty wparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,8000).   ● [FED]   Niewielka liczba wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś zwiększa znaczenie wystąpień publicznych polityków Banku Rezerwy Federalnej (prezesa oddziału FED z Dallas Roberta Kaplana oraz członka zarządu Randala K. Quarlesa). Reakcję rynku może wywołać rozbieżność ich poglądów z niedawną neutralną wypowiedzią prezesa FED.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja