Super środa, super złoty

Czwartek, 2019-04-11, godzina: 08:55

 

★ Draghi z ECB: wzrost gospodarczy w EZ pozostaje zagrożony.

★ USA: w marcu ceny konsumpcyjne wzrosły najbardziej od stycznia 2018.
★ Protokół FED: zmiany amerykańskich stóp mogą pójść w obu kierunkach.
★ Chiny i USA uzgodniły mechanizm wymuszający respektowanie przyszłej umowy handlowej.
★ EU27 i UK zgodziły się na elastyczne opóźnienie Brexitu najpóźniej do 1 listopada br.
★ Kalendarz Eko: amerykańska inflacja PPI, liczba wniosków o zasiłek w USA, wystąpienia trzech polityków FED oraz szczyt OPEC.

 

Za nami
[Super środa]   Wczorajsza super sesja rozgrywała się wokół posiedzenia ECB, publikacji danych o amerykańskiej inflacji, protokołu FED oraz szczytu EU ws. Brexitu.   ● [ECB]   Zaczęło się od informacji z Europejskiego Banku Centralnego, który podtrzymał swoją deklarację dot. odłożenia terminu pierwszej podwyżki stóp w Eurolandzie do 2020. Na konferencji prasowej Mario Draghi powiedział, że „wzrost gospodarczy w strefie euro pozostaje zagrożony z powodu utrzymującej się niepewności geopolitycznej, groźby protekcjonizmu oraz słabości rynków wschodzących”. Gracze z rynku walutowego zareagowali na jego słowa wyprzedażą euro. Prezes ECB oznajmił również, że wyklucza możliwość recesji w Eurolandzie oraz obiecał, że Bank rozważy czy istnieje potrzeba, aby efekty oddziaływania ujemnych stóp procentowych były złagodzone.   ● [CPI USA, umowa ChRL-USA]   Zniżce popularnego eurodolara (EUR/USD min. 1,1229) sprzyjał także największy od stycznia 2018 wzrost amerykańskiej inflacji cen konsumpcyjnych w marcu (0,4% m/m). Choć wskaźnik bazowy CPI (w ujęciu rocznym) osiągnął w ubiegłym miesiącu najniższą wartość od lutego 2018, to zdaniem analityków Reutersa zmalało ryzyko dalszego spadku dynamiki cen w Stanach. Przeciw dolarowi zagrały natomiast informacje o uzgodnieniu przez Pekin i Waszyngton mechanizmu wymuszającego respektowanie finalizowanej umowy handlowej.   ● [FED]   Opublikowany wieczorem protokół z ostatniego posiedzenia FED pokazał, że utrzymujące się zagrożenie dla wzrostu gospodarczego uzasadnia wstrzymanie podwyżek stóp procentowych w 2019 roku i zachowanie status quo. Poza tym część polityków Banku uważa, że zmiany przedziału stóp mogą pójść w obu kierunkach, zarówno w górę, jak i w dół. Wg protokołu, wśród członków FOMC nie brak również głosów, że w przypadku ożywienia gospodarki możliwe są dalsze umiarkowane podwyżki stóp FED.   ● [PLN]   Ostrożne stanowisko FED i ECB ws. ewentualnych zmian polityki pieniężnej, coraz bliższe porozumienie USA-Chiny oraz zgoda EU27 i UK na elastyczne opóźnienie Brexitu (najpóźniej do 1 listopada br.), w efekcie poprawiły pozycję złotego (min.: EUR/PLN 4,2788, USD/PLN 3,7936).

 

Przed nami

  ● [Kalendarz Eko]   Mimo, że na rynkach finansowych wciąż głośnym echem odbijają się wydarzenia super środy, nie można lekceważyć nowych danych makro. Dziś poznamy marcowe wyniki inflacji PPI z USA oraz cotygodniową liczbę osób, ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem. Ponadto po popołudniu zaplanowane są publiczne wystąpienia trzech polityków Banku Rezerwy Federalnej, którzy do końca roku posiadają prawo głosu w decyzjach dotyczących polityki pieniężnej USA. O godzinie 15:30 poznamy opinię wiceprezesa FED Richarda Claridy, 10 minut później prezesa oddziału FED z St. Louis Jamesa Bullarda, a następnie wpływowego prezesa oddziału FED z Nowego Jorku Johna Williamsa (o g. 15:45).   ● [Scenariusze]   Ew. gorsze wyniki zza oceanu oraz ostrożne komentarze polityków FED mogą wzmocnić efekt najnowszych wydarzeń geopolitycznych (odroczenie Brexitu, progres rozmów handlowych USA-ChRL), zwiększając presję na dolara (punkt wsparcia EUR/USD 1,1210) i stymulując popyt na waluty europejskie, w tym na złotego (punkty oporu EUR/PLN 4,3000, USD/PLN 3,8300). Przeciwny scenariusz wyhamuje obecny trend nie sprzyjający zielonej walucie (punkt oporu EUR/USD 1,1290, punkty wsparcia EUR/PLN 4,2700, USD/PLN 3,7900). Pod kątem złotego i innych walut EM warto nasłuchiwać wiadomości z Wiednia, gdzie odbędzie się szczyt OPEC +. Jego ustalenia mogą mieć zasadniczy wpływ na ceny ropy i surowców przemysłowych, a co za tym idzie na atrakcyjność rynków wschodzących.

 

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja