Więcej optymizmu dzięki europejskim usługom i brytyjskiej polityce

Czwartek, 2019-04-04, godzina: 09:00

 

★ Aktywność w sektorze usług Eurolandu wzrosła w marcu bardziej niż oczekiwano.

★ USA: zatrudnienie w sektorze prywatnym wg ADP osiągnęło w marcu najniższy poziom od 18 m-cy.
★ UK: Izba Gmin przyjęła projekt ustawy obligującej premier May do ubiegania się o opóźnienie Brexitu.
★ Aktywność w amerykańskim sektorze usług (wg ISM) najniższa od 19 m-cy.
★ Kalendarz Eko: protokół ECB, amerykański raport Challengera, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA oraz spotkanie Trump-Liu.

 

Za nami
[PLN, EUR]   W środę, po jednodniowej przerwie, inwestorzy powrócili do zakupów polskiej waluty. Na notowania złotego oraz innych walut EU pozytywnie oddziaływały wyższe od prognoz wyniki indeksów PMI dla sektora usług Hiszpanii, Włoch, Francji, Niemiec i całego Eurolandu (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko). Analitycy i uczestnicy rynków finansowych nie zapomnieli o problemach sektora przemysłu strefy euro ale w ich ocenie bliskie amerykańsko-chińskie porozumienie handlowe oraz dobre PMI z Chin powinny z czasem przełożyć się na poprawę sytuacji w tym sektorze. Dodatkowym powodem do wzrostu optymizmu na Starym Kontynencie były dane Eurostatu nt. sprzedaży detalicznej w lutym (2,8% r/r vs prognoza 2%). Pod wypływem tych czynników kursy EUR/PLN i USD/PLN spadły odpowiednio do minimalnego poziomu 4,2852 i 3,8101, natomiast rynek EUR/USD wzbił się do maksymalnego pułapu 1,1255.   ● [USD]   Zwyżce popularnego eurodolara i realizacji zysków na tym rynku sprzyjał także najniższy od sierpnia 2017 wzrost zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym w marcu, ujawniony w najnowszym raporcie ADP (129 tys. vs prognoza 170 tys).   ● [GBP]   Całkiem dobrze radził sobie funt, który dyskontował wtorkową deklarację premier May dot. rozpoczęcia rozmów z opozycyjną Partią Pracy, mających na celu przełamanie impasu ws. rozwodu UK z EU (co jak sądzą niektórzy komentatorzy, może doprowadzić do miękkiego Brexitu). Wczoraj przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, oświadczył, że jeśli do 12 kwietnia brytyjski parlament zaakceptuje umowę o wyjściu z Unii, to Wspólnota może zgodzić się na wydłużenie tego procesu do 22 maja. Z kolei wieczorem brytyjska Izba Gmin przyjęła projekt ustawy obligujący premier May do ubiegania się o opóźnienie Brexitu, aby uniknąć bezumownego rozwodu 12 kwietnia. Proponowana ustawa wymaga jeszcze zgody Izby Lordów. Wczorajszemu umocnieniu szterlinga nie przeszkodził nawet niespodziewany i głęboki spadek aktywności w brytyjskim sektorze usług w marcu (48,9 pkt vs prognoza 50,9 pkt).   ● [EU-USA]   Zyski walut EU ograniczyły doniesienia Bloomberga o opóźnieniu rozpoczęcia oficjalnych negocjacji handlowych pomiędzy Komisją Europejską a Stanami Zjednoczonymi z powodu braku zgody Francji. Podobny wydźwięk miał wyższy od oczekiwań indeks PMI dla sektora usług USA (55,3 pkt vs prognoza 54,8 pkt), ale jego znaczenie umniejszył najniższy od 1,5 roku wynik analogicznego i bardziej poważanego przez inwestorów wskaźnika ISM (56,1 pkt vs 58 pkt).

 

Przed nami

Dzisiejsza rozgrywka na rynkach finansowych będzie się toczyła wokół czterech głównych tematów. Oprócz Brexitu oraz trwających w Waszyngtonie rozmów handlowych USA-Chiny (o g. 22:30 spotkanie Trump-Liu) na agendzie inwestorów znajdą się: europejska polityka monetarna i amerykański rynek pracy.   ● [ECB]   O godzinie 14:30 opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, w trakcie którego Bank odłożył termin pierwszej podwyżki stóp w strefie euro do 2020 oraz zapowiedział program TLTRO III.   ● [Scenariusze]   Rynek spodziewa się ostrożnego tonu dyskusji, jaka miała miejsce na ostatnim spotkaniu Rady Prezesów ECB, co może podciąć skrzydła walutom europejskim (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1175; punkty oporu EUR/PLN: 4,3100, USD/PLN: 3,8500). Neutralna treść dokumentu doda im więcej paliwa do wzrostów (punkt oporu EUR/USD: 1,1255; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2850, USD/PLN: 3,8000).   ● [USA]   Oczekując na jutrzejszy raport Departamentu Pracy USA, po południu poznamy informacje dotyczące planowanych zwolnień pracowników amerykańskich firm (raport Challengera) oraz nowej liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Nie można też lekceważyć kolejnych wypowiedzi przedstawicieli Banku Rezerwy Federalnej: prezesa oddziału FED z Nowego Jorku (Johna Williamsa) oraz prezesa oddziału FED z Cleveland (Loretty Mester).

 

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja