2:0 dla euro po bramkach Evansa (FED) i IFO (DE)

Wtorek, 2019-03-26, godzina: 08:45

 

★ Niemcy: pierwsza od VIII’18 poprawa nastrojów przedsiębiorców (IFO).
★ Indeks CME Group FedWatch wycenia z 75% prawdopodobieństwem obniżkę stóp w USA do końca roku.
★ Hansson z ECB: warunki TLTRO III będą mniej hojne niż w poprzednich programach.

★ UK: Izba Gmin opowiedziała się za przeprowadzeniem serii orientacyjnych głosowań ws. wariantów Brexitu i II referendum.
★ Kalendarz Eko: pozwolenia i rozpoczęte budowy domów w USA oraz amerykański indeks zaufania konsumentów Conference Board.

 

Za nami
Po piątkowych turbulencjach walutowych, wywołanych wzrostem obaw przed globalną recesją, wczorajsza sesja przyniosła stabilizację sytuacji.   ● [IFO]   Uspokojeniu notowań euro i walut regionu CEE sprzyjała pierwsza od sierpnia 2018 poprawa nastrojów niemieckich przedsiębiorców. W marcu indeks Instytutu IFO wyniósł 99,6 pkt (wobec prognozowanych 98,5). Z kolei wyższy niż zakładano wynik subindeksu IFO dot. oczekiwań (95,6 pkt vs prognoza 94) pozwala z nieco większym optymizmem patrzeć w przyszłość.   ● [FED]   Dodatkowym wsparciem dla walut EU była ostrożna wypowiedź prezesa oddziału FED w Chicago, zniechęcająca inwestorów do dolara. Charles Evans oznajmił, że amerykański bank centralny może złagodzić swoją politykę monetarną, jeśli prognozy gospodarcze na 2019 rok rozczarują. W efekcie Indeks CME Group FedWatch opisujący przewidywane zmiany stóp funduszy federalnych, pokazał wczoraj 75% prawdopodobieństwo ich cięcia jeszcze w tym roku. Podobną diagnozę postawili gracze z rynku obligacji. Rentowność dziesięcioletnich papierów skarbowych USA była w poniedziałek najniższa od grudnia 2017 roku (min. 2,379%).   ● [FX]   Pod wpływem tych czynników rynek EUR/USD wzrósł max. do pułapu 1,1331, a kursy EUR/PLN i USD PLN spadły odpowiednio do min. poziomu 4,2881 i 3,7872. Skalę odbicia złotego (i innych walut CEE) zmniejszyła wypowiedź członka Rady Prezesów ECB i prezesa Banku Estonii Ardo Hanssona. Polityk w wywiadzie dla MNI (Market News International) oznajmił, że warunki pożyczek długoterminowych TLTRO III będą “nieco mniej hojne” niż w poprzednich programach. Jednocześnie pozycji konkurencyjnego dolara bronił raport specjalnego prokuratora USA Roberta Muellera. Jego podsumowanie pokazało, że nie ma dowodów na to, iż sztab wyborczy Donalda Trumpa uczestniczył w zmowie z rządem Rosji, próbując wpłynąć na wynik ostatnich wyborów prezydenckich w Stanach.

 

Przed nami
[Kalendarz Eko]   W dzisiejszym kalendarzu ekonomicznym dominują nowe dane makro z USA. Najbardziej wyczekiwaną przez inwestorów informacją jest indeks zaufania konsumentów Conference Board. Jego wysoka ranga bierze się stąd, że zaufanie konsumentów wpływa na poziom konsumpcji, która w Stanach odpowiada za 2/3 amerykańskiego PKB.   ● [Scenariusze]   Prognozowany wzrost tego wskaźnika (w stosunku do poprzedniego m-ca) może z wyprzedzeniem oddziaływać na korzyść dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1270) kosztem walut EU (punkty oporu EUR/PLN: 4,3050, USD/PLN: 3,8200) i EM. W przypadku negatywnej niespodzianki należy się liczyć z odwrotną reakcją rynku walutowego (punkt oporu EUR/USD: 1,1390; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,7500). Obok indeksu CB, poznamy dziś także nowe informacje z rynku nieruchomości dotyczące pozwoleń i rozpoczętych budów domów w lutym oraz zmiany cen, które mierzą indeksy S&P/Case-Shiller i FHFA. Obojętnie nie można przejść obok wystąpień polityków FOMC (Patricka Harkera i Mary Daly) oraz ogłoszenia indeksu FED Richmond, obrazującego aktywność produkcyjną w tym okręgu federalnym w marcu.   ● [Brexit]   Oprócz sygnałów ze Stanów, inwestorzy czekają także na wiadomości z Londynu ws. Brexitu. Wczoraj premier Theresa May powiedziała, że w parlamencie wciąż nie ma poparcia dla wynegocjowanego przez nią projektu porozumienia rozwodowego i wstrzymała poddanie go pod kolejne głosowanie. W tej sytuacji parlamentarzyści brytyjscy wyszli z inicjatywą przeprowadzenia szeregu nieformalnych głosowań w celu znalezienia rozwiązania, które pozwoli wyjść z impasu. Z kolei Komisja Europejska ostrzegła, że jest coraz bardziej prawdopodobne, iż 12 kwietnia Wielka Brytania opuści Unię bez porozumienia.

 

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja