Do trzech razy sztuka?

Czwartek, 2019-03-14, godzina: 08:40

 

★ UK: parlament odrzucił możliwość wyjścia z Unii bez porozumienia.

★ CNN: rozmowy handlowe Waszyngton-Bruksela znalazły się w impasie.
★ USA: inflacja bazowa PPI (r/r) osiągnęła w lutym najniższy poziom od 17 miesięcy.
★ Funt szterling ma za sobą najlepszy dzień od kwietnia 2017.
★ Kalendarz Eko: wnioski o zasiłek i sprzedaż nowych domów w USA oraz głosowanie w parlamencie brytyjskim nad opóźnieniem Brexitu.

 

Za nami

Wczorajsze wydarzenia niewiele wniosły do rynkowej układanki.   ● [EUR]   Pozytywną dla euro informację o wyższym od prognoz styczniowym wyniku produkcji przemysłowej w strefie euro (1,1% m/m vs prognoza 1%) zrównoważyły rewelacje CNN nt. impasu w rozmowach handlowych USA-EU. Według telewizji obie strony nie mogą dojść do porozumienia w kwestiach rolnictwa. Amerykanie oczekują od Europejczyków większych zakupów ich produktów. Zdaniem Marietje Schaak z Parlamentu Europejskiego, zaufanie pomiędzy Waszyngtonem a Brukselą „jest najniższe w historii”.   ● [USD]   Z kolei do inwestycji dolarowych nie zachęcały mieszane wyniki z gospodarki amerykańskiej. Z jednej strony zamówienia na dobra trwałego użytku nieoczekiwanie wzrosły w styczniu (0,4 m/m vs prognoza -0,5%). Jednak z drugiej inflacja bazowa PPI osiągnęła w lutym najniższy poziom od 17 miesięcy (2,5% r/r vs prognoza 2,6%). Pocieszająca była informacja, że w ujęciu miesięcznym ceny producentów urosły po raz pierwszy od 3 miesięcy (0,1%).   ● [GBP]   Znów największe emocje towarzyszyły notowaniom funta, który zyskiwał przed wieczornym głosowaniem w parlamencie brytyjskim nad opuszczeniem EU bez umowy rozwodowej. Zgodnie z oczekiwaniami posłowie odrzucili taką możliwość stosunkiem głosów 312 do 278, na co rynek GBP/USD zareagował skokowym wzrostem (max. 1,3341; +1,76% tj. najwięcej od 18 kwietnia 2017). W ślad za nim w górę podążał kurs EUR/USD (max. 1,1340). Warto zauważyć, że wczorajsza opinia parlamentu w Londynie miała jedynie wymiar polityczny i nie będzie wiążąca prawnie. Wg prawników wykluczenie bezumownego Brexitu jest możliwe jedynie przez przyjęcie umowy z EU lub opóźnienie Brexitu.   ● [PLN]   Rynek G10 wyznaczył kierunek złotemu, który pozostał skorelowany ze wspólną walutą (max.: EUR/PLN 4,3043, GBP/PLN 5,0751; min. USD/PLN 3,7921).

 

Przed nami
[Brexit cd.]   Dziś inwestorzy czekają na trzecie [i zarazem ostatnie] w tym tygodniu głosowanie w parlamencie brytyjskim ws. Brexitu. Po tym jak deputowani powtórnie odrzucili we wtorek umowę precyzującą warunki rozwodu z EU, a wczoraj możliwość wyjścia z Unii bez porozumienia, dziś prawdopodobnie zdecydują o opóźnieniu procesu opuszczenia Wspólnoty. Trzeba przy tym pamiętać, że zgodę na takie rozwiązanie będzie musiała wyrazić również Unia Europejska.   ● [Scenariusz A]   Według ekonomistów z japońskiego Sumitomo Mitsui Truste, bez zatwierdzonego planu Theresa May może mieć trudności z przekonaniem unijnych przywódców do odroczenia daty Brexitu (szczyt EU odbędzie się w przyszłym tygodniu). Niepewność w tej sprawie może zachęcić uczestników rynków do zmniejszenia w ich portfelach udziału funta, euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1250) oraz walut CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,8400).   ● [Scenariusz B]   Zdaniem Reutersa wydłużenie Brexitu wykraczające poza datę 23 lipca br. będzie oznaczać konieczność przeprowadzenia na Wyspach wyborów do Europarlamentu. Realizacja takiego scenariusza zwiększy szanse drugiego referendum, co powinno sprzyjać funtowi i innym walutom europejskim (punkt oporu EUR/USD: 1,1340; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2900, USD/PLN: 3,7900).   ● [Makro]   Zanim zapadną kolejne rozstrzygnięcia w Londynie warto także pamiętać o nowych publikacjach danych z gospodarki amerykańskiej. O godzinie 14:30 poznamy cotygodniową liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, natomiast o 16:00 styczniowe dane o sprzedaży nowych domów.

 

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja