GUS i ZEW przynoszą złe nowiny dla złotego i euro.

Środa, 2019-01-23, godzina: 08:45

 

★ GUS: sprzedaż żywności spadła w Polsce najbardziej od 2008.

★ FT: Amerykańska administracja odwołała zaplanowane w tym tygodniu spotkanie ze stroną Chińską ws. nowej umowy handlowej.
★ Corbyn (UK): ustawa zgłoszona przez Partię Pracy może utorować drogę do II referendum ws. Brexitu.
★ UK: wynagrodzenia rosną w najszybszym tempie od VII’ 2008.
★ Niemcy: wg ZEW ocena bieżącej sytuacji gospodarczej jest najniższa od 4 lat.
★ USA: sprzedaż domów na rynku wtórnym jest najmniejsza od XI’ 2015.

 

Za nami
[Złoty]   Worek przyniósł kolejną niespodziankę z GUSu. Po piątkowych rozczarowujących danych nt. krajowej produkcji przemysłowej, równie negatywne zaskoczenie wywołała informacja o wyraźnym spadku dynamiki sprzedaży detalicznej w grudniu (4,7% r/r vs prognoza 7,7%). Szczegółowa analiza raportu pokazuje, że główną przyczyną takiego stanu rzeczy był największy od 2008 roku spadek sprzedaży żywności (-1,4%). Nowe niepokojące informacje z polskiej gospodarki wpisały się w obraz spowalniającej gospodarki europejskiej, powodując tylko niewielkie pogorszenie notowań złotego (max. EUR/PLN 4,2903, USD/PLN 3,7801). Niedługo potem nastroje wokół polskiej waluty (oraz innych aktywów EM) poprawiły doniesienia Bloomberga ws. progresu w negocjacjach handlowych na linii Pekin-Waszyngton. Według źródeł agencji, Chiny rozważą zakup 7 milionów ton pszenicy z USA, jeśli rozmowy pomiędzy tymi krajami pójdą w odpowiednim kierunku. Niepokojąco w tym kontekście zabrzmiały rewelacje Financial Times. Gazeta podała do wiadomości, że Amerykanie odwołali zaplanowane w tym tygodniu spotkanie handlowe z Chińczykami.   ● [Funt]   Presję na złotego zmniejszyła również inicjatywa ustawodawcza, zgłoszona w brytyjskim parlamencie przez opozycyjną Partię Pracy, która zdaniem jej lidera (Jeremy’ego Corbyna) może utorować drogę do drugiego referendum ws. Brexitu. Nadzieje na taki scenariusz oraz bardzo dobre dane z brytyjskiego rynku pracy (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko) sprzyjały funtowi (max. GBP/USD 1,2973, GBP/PLN 4,8930). Szczególne wrażenie wywarła na inwestorach informacja o największej od lipca 2008 roku dynamice wynagrodzeń w Zjednoczonym Królestwie.   ● [EUR/USD]   Zgoła odmienne sygnały makro napłynęły z Europy Kontynentalnej. Co prawda najnowsze dane instytutu ZEW pokazały niespodziewaną poprawę nastrojów niemieckich inwestorów w styczniu, to subindeks dot. bieżącej sytuacji gospodarczej osiągnął najniższą wartość od 4 lat. Wymiernym skutkiem tej publikacji na rynku EUR/USD było pokonanie bardzo mocnego punktu wsparcia 1,1350 (min. 1,1336). Po południu zyski dolara wobec euro zredukowała najniższa od listopada 2015 sprzedaż domów na rynku wtórnym za oceanem w grudniu (4,99 mln). Ostatecznie rynek walutowy zamknął się w Nowym Jorku (o g. 22:00) na poziomie EUR/USD 1,1352, EUR/PLN 4,2861, USD/PLN 3,7756.

 

Przed nami

W dzisiejszym Kalendarzu Eko brak jest istotnych publikacji makro więc inwestorzy „są skazani“ na wiadomości z brytyjskiej sceny politycznej oraz analizę wydarzeń zaplanowanych w dalszej części tygodnia.   ● [Scenariusze]   Kolejne sygnały zwiększające szanse na drugie referendum ws. Brexitu czy gra na prognozowaną poprawę koniunktury w przemyśle i usługach EU (styczniowe PMI poznamy jutro), będą premiować funta, euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1400) i CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,7500), choć część analityków sugeruje ostrożność. Dyrektor operacyjny w Rakuten Securities Nick Twidale powiedział agencji Reutersa, że wraz ze zbliżającym się ostatecznym terminem opuszczenia Wspólnoty przez UK i przedłużającym się impasem, perspektywa twardego Brexitu (bez porozumienia) wydaje się być coraz bardziej prawdopodobna. Przygotowania inwestorów na taki scenariusz grożą osłabieniem walut europejskich (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1335; punkty oporu EUR/PLN: 4,3050, USD/PLN: 3,7800). Oprócz nowych informacji z Londynu, warto także śledzić sygnały z Davos (Światowe Forum Ekonomiczne) oraz z Waszyngtonu (kryzys budżetowy, polityka handlowa).

 

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja