Rząd May i niepewność ws. Brexitu pozostają.

Czwartek, 2019-01-17, godzina: 08:40

 

★ Brytyjski parlament odrzucił wniosek o wotum nieufności dla rządu Theresy May.

★ UK: w grudniu inflacja cen konsumpcyjnych spadła do najniższego poziomu od stycznia 2017.
★ BBC: pro-unijny deputowany Izby Gmin zamierza przedstawić projekt ustawy ws. drugiego referendum nt. Brexitu.
★ Chiny: PBoC dokonał największego w historii zastrzyku finansowego dla chińskich banków.
★ Wall Street: Bank of America oraz Goldman Sachs ogłosiły lepsze od prognoz wyniki kwartalne.
★ Kalendarz Eko: inflacja HICP w strefie euro, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem oraz liczba pozwoleń i rozpoczętych budów domów w USA.

 

Za nami
[UK cd.]   W środę serwisy ekonomiczne znów zdominowały wiadomości z Wielkiej Brytanii. W mediach obok wszechobecnej polityki, przebiła się informacja o spadku brytyjskiej inflacji cen konsumpcyjnych, która w grudniu zanotowała najniższy wynik od stycznia 2017 roku (2,1% r/r). Przed wieczornym głosowaniem nad wotum nieufności dla rządu May na pierwszy plan wybiły się doniesienia Handelsblatt i BBC, a także wypowiedź samej premier. Niemiecka gazeta poinformowała, że Bruksela jest skłonna zaproponować Londynowi kolejne rozwiązanie ws. irlandzkiej granicy, ale inicjatywa powinna wyjść od polityków z Dublina. Z kolei największa stacja telewizyjna na Wyspach podała do wiadomości, że pro-unijny deputowany Izby Gmin Dominic Grave zamierza przedstawić projekt ustawy ws. przeprowadzenia drugiego referendum nt. opuszczenia Wspólnoty. Nadzieje na taki scenariusz zmniejszyła Theresa May, która powiedziała, że parlament UK “musi dokończyć swoje zadanie” i zrealizować wynik plebiscytu z 2016 roku. Przemawiając w trakcie debaty nad wnioskiem o wotum nieufności dla jej rządu, premier przekonywała, że deputowani powinni go odrzucić, gdyż “w tym kluczowym momencie historii nowe wybory nie leżą w interesie narodowym”. Jak się wieczorem okazało brytyjscy parlamentarzyści przyznali jej rację. Różnicą 19 głosów wniosek opozycji został odrzucony (325 głosów przeciw, 306 za). Pozytywnie na tę informację zareagował funt (GBP/USD max. 1,2898), ale skala jego umocnienia była ograniczona, gdyż rynek zakładał taki wynik głosowania, a sytuacja gospodarcza Wielkiej Brytanii nie skłania do optymizmu.   ● [Złoty]   Wotum zaufania dla gabinetu Theresy May korzystnie wpłynęło na pozycję walut regionu CEE i EM. Równie pozytywnie rynki odebrały nowe działania PBoC stymulujące gospodarkę chińską (min.: EUR/PLN 4,2792, USD/PLN 3,7520).   ● [PBoC]   Ludowy Bank Chin dokonał wczoraj największego w historii jednodniowego zastrzyku finansowania dla chińskich banków (560 mld juanów netto). Celem tego posunięcia jest podtrzymanie poziomu płynności w systemie bankowym w okresie szczytu płatności podatkowych i przed obchodami chińskiego Nowego Roku. Podczas tego święta Chińczycy wręczają sobie nawzajem koperty z pieniędzmi.   ● [Wall Street, dolar]   Dodatkowym argumentem do zakupu bardziej ryzykownych aktywów (w tym walut rynków wschodzących) były lepsze od prognoz wyniki kwartalne Bank of America oraz Goldman Sachs. Inwestorzy przywiązują do nich dużą wagę ze względu na wysoką korelację kondycji finansowej banków z koniunkturą gospodarczą w Stanach Zjednoczonych. Pozytywne sygnały zza oceanu przełożyły się na wzrost indeksów na Wall Street (DJI: +0,59% do 24207,16 pkt; S&P500: +0,22% do 2616,10 pkt; NASDAQ: +0,15% do 7034,69 pkt) oraz nieznaczne umocnienie dolara (EUR/USD min. 1,1371, USD/JPY max. 109,17).

 

Przed nami
[Kalendarz Eko]   W dzisiejszym kalendarzu największą uwagę przyciągają nowe dane z Eurolandu (inflacja HICP) i USA (wnioski o zasiłek dla bezrobotnych oraz liczba pozwoleń i rozpoczętych budów domów). Większe znaczenie mają informacje ze Starego Kontynentu. Rynek spodziewa się spadku dynamiki cen konsumpcyjnych w strefie euro z 1,9% w listopadzie do 1,6% w grudniu.   ● [Scenariusze]   Realizacja tej prognozy może doprowadzić do wznowienia trendu spadkowego kursu EUR/USD (punkt wsparcia: 1,1370), któremu zazwyczaj towarzyszy osłabienie złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3050, USD/PLN: 3,7800). Optymizmem analityków nie napawają także dzisiejsze wyniki z amerykańskich rynków pracy i nieruchomości. W obu przypadkach uśrednione prognozy wskazują na gorsze rezultaty w stosunku od poprzednich publikacji, co może działać wyprzedzająco na niekorzyść dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1500). Taki obrót spraw w połączeniu z pozytywną niespodzianką ze strefy euro będzie sprzyjał walutom rynków wschodzących w tym złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,7300).   ● [Polityka]   W orbicie największego zainteresowania inwestorów wciąż pozostają wydarzenia na brytyjskiej i amerykańskiej scenie politycznej związane z Brexitem i shutdownem. To właśnie z powodu trwającego zawieszenia funkcjonowania rządu federalnego, Departament Handlu USA wstrzymał w ostatnim czasie wiele publikacji makro, w tym wczorajsze dane o sprzedaży detalicznej w grudniu. Jeśli taka sytuacja się powtórzy wzrośnie niepewność i globalne ryzyko inwestycyjne.

 

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja