May (UK): odwołuję głosowanie ws. Brexitu, Tusk (EU): nie będziemy renegocjować umowy.

Wtorek, 2018-12-11, godzina: 09:10

 

★ Chiński juan ma za sobą najgorszy dzień od 2 m-cy.

★ Sentix: zaufanie inwestorów w EZ najniższe od 4 lat.
★ Premier May przełożyła zaplanowane na dziś w parlamencie UK głosowanie nad umową ws. Brexitu.
★ Tusk (EU): “nie będziemy renegocjować umowy, ale jesteśmy gotowi porozmawiać o tym, jak ułatwić brytyjską ratyfikację”.
★ Funt najtańszy od kwietnia 2017.
★ Kalendarz Eko: niemiecki indeksu ZEW oraz amerykańska inflacja PPI.

 

Za nami
Początek tygodnia przyniósł pogorszenie nastrojów inwestycyjnych.   ● [Chiny]   Od rana, uczestnicy rynków finansowych trawili sobotnie, rozczarowujące dane z Chin nt. handlu zagranicznego (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko). Według Financial Times spadek importu miedzi i rud żelaza oraz eksportu stali jest najnowszym dowodem na spowolnienie chińskiej gospodarki, która zmaga się z wyzwaniami, trwającej od wielu miesięcy wojny handlowej z USA. Na pogarszające się perspektywy ekonomiczne negatywnie zareagował juan, który ma za sobą najgorszy dzień od 2 miesięcy.   ● [Sentix]   Wysokie obawy o sytuację gospodarczą na świecie potwierdził grudniowy wynik indeksu Sentix (-0,3 pkt. vs prognoza 8,3 pkt.), który pokazał najgorsze od 4 lat nastroje inwestorów w Eurolandzie. Szczególnie rozczarował subindeks oczekiwań ekonomicznych dla strefy euro, który spadł do najniższego poziomu od sierpnia 2012 r (-18,8 pkt). W ocenie Manfreda Hübnera (dyrektora zarządzającego grupy badawczej Sentix), ostatnie dane [z EZ] przypominają “mroczne wspomnienia z 2007 roku”. Jego zdaniem negatywne sygnały napływają ze wszystkich stron: napięcia w handlu, kryzys budżetowy we Włoszech, niepokojąca sytuacja polityczna we Francji oraz niepewność ws. Brexitu, która wzrosła wczoraj jeszcze bardziej po doniesieniach Bloomberga (a nie telewizji BBC jak omyłkowo napisaliśmy w naszym wczorajszym Alercie FX).   ● [Brexit]   Agencja poinformowała o przełożeniu zaplanowanego na dziś w parlamencie UK głosowania nad umową ws. Brexitu, co potwierdziła później Theresa May. Przyznała, że gdyby obecna propozycja porozumienia została poddana pod głosowanie, to zakończyłoby się ono “porażką z wysoką różnicą głosów”. Zapowiedziała także próbę dalszych negocjacji z Brukselą. W opinii politologów, plan May przypomina chwytanie się tonącego brzytwy.   ● [Funt, EUR/USD]   Ich zdanie podzielili inwestorzy z rynku walutowego, którzy zaraz po ogłoszeniu tej informacji przystąpili do wyprzedaży funta (min.: GBP/USD 1,2536 – najniżej od kwietnia 2017, GBP/PLN 4,7239 – najniżej od 29 sierpnia br.). W ślad za spadającym „kablem” (tj. GBP/USD), w tym samym kierunku podążał kurs EUR/USD, który powrócił poniżej granicy 1,1400 (min. 1,1350).   ● [Ropa, giełda, złoty]   Seria pesymistycznych informacji dot. światowej gospodarki wywołała przecenę na rynku naftowym (Brent: -2,76% do 59,97 USD/bbl; Crude: -3,06% do 51 USD/bbl) oraz akcji (DAX: -1,54%, WIG20: -1,73%), gdzie szybko minęła euforia po uzgodnieniu cięcia wydobycia przez kraje OPEC i Rosję (ocenianego teraz jako niewystarczające). W defensywie znalazły się także waluty rynków wschodzących, w tym złoty (max.: EUR/PLN 4,2969, USD/PLN 3,7842). Straty walut europejskich ograniczyło orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE), które potwierdziło możliwość jednostronnego wycofania się UK z procesu Brexitu.

 

Przed nami
[Kalendarz Eko]   Wobec przełożonego głosowania w brytyjskim parlamencie nad umową ws. warunków Brexitu, na pierwszym planie znajdą się dziś nowe informacje ekonomiczne z Niemiec i USA. O godzinie 11:00 poznamy grudniowy wynik niemieckiego indeksu Instytutu ZEW. Optymizmem w tej sprawie nie napawa wczorajsza publikacja danych grupy Sentix, których szczegółowa analiza pokazała, że nastroje inwestorów w największej gospodarce europejskiej są najgorsze od czterech lat (podobnie jak w całym Eurolandzie). W wyniku osłabienia popytu na samochody z Chin i niepewności ws. Brexitu wskaźnik Sentix dla Niemiec spadł z 15,6 pkt. (w XI) do 7,2 pkt.   ● [Scenariusze ]   Spodziewane pogorszenie nastrojów niemieckich konsumentów (wg ZEW ) może dostarczyć kolejnych powodów do sprzedaży euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1350) i walut CEE, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3050, USD/PLN: 3,7900). Po południu ton sesji może nadać ogłoszenie amerykańskiej inflacji cen producentów. Kolejne słabsze wyniki z gospodarki amerykańskiej mogą zachęcić inwestorów do dalszej gry na zmianę polityki FED (z jastrzębiej na neutralną), co (przy lepszych informacjach z EU/EZ) może skierować kapitał z USA do Europy (punkt oporu EUR/USD: 1,1460, punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,7400). Ewentualność zmiany nastawienia Rezerwy Federalnej od dwóch tygodni dyskontuje rynek amerykańskich stóp procentowych, który wycenia już tylko jedną podwyżkę stóp funduszy federalnych wobec dwóch, jeszcze miesiąc temu.   ● [UK-UE]   Z kolei do większych inwestycji na Starym Kontynencie może zniechęcać niewiadoma Brexitu. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział wczoraj, że “nie będziemy renegocjować umowy, ale jesteśmy gotowi porozmawiać o tym, jak ułatwić brytyjską ratyfikację”.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja