Nic dobrego dla złotego z Chin i Włoch.

Wtorek, 2018-10-09, godzina: 09:35

 

★ Ludowy Bank Chin: chińskie rezerwy walutowe spadły we wrześniu.

★ Spadły oczekiwania i poziom zaufania EU inwestorów (Sentix).
★ Wicepremier Włoch: Jean-Claude Juncker i Pierre Moscovici są wrogami Europy.
★ Niemiecka produkcja przemysłowa spadła w sierpniu.
★ Kalendarz Eko: wystąpienia prezesów FED z: Dallas (Robert Kaplan), Chicago (Charles Evans), Filadelfii (Patrick Harker).

 

Za nami

W poniedziałek rynki finansowe podążały za informacjami dotyczącymi Państwa Środka oraz włoskiego budżetu.   ● [Chiny]   Powrót do gry chińskich inwestorów po zakończeniu tzw. Złotego Tygodnia (kiedy świętowali powstanie Chińskiej Republiki Ludowej), spowodował skumulowany wybuch negatywnych emocji. Jego przyczyną było nawarstwienie złych informacji z ostatnich dni, w tym: słabe wyniki PMI z gospodarki ChRL, oskarżenia Bloomberga wobec największych firm Państwa Środka o szpiegostwo przemysłowe i ujawnienie treści umowy USA-M-CA (która zakazuje Meksykowi i Kanadzie zawierania podobnych umów z Chinami bez zgody Stanów Zjednoczonych), obniżenie rekomendacji banku JP Morgan dla chińskich akcji oraz publikacja informacji o spadku rezerw walutowych PBoC we wrześniu (co świadczy o interwencjach Banku w obronie renminbi). W tej sytuacji nieunikniona była znaczna przecena juana (max. USD/CNH 6,9349, najwyżej od 7 tygodni) i wyprzedaż akcji na giełdach w Szanghaju i Shenzgen (SHC: -3,72% do 2716,51 pkt; DJSZ: -3,88% do 376,78 pkt , najniżej od 17 września), którym nie zdołała zapobiec nawet niedzielna decyzja Ludowego Banku Chin o wstrzyknięciu do gospodarki niebagatelnej kwoty 750 mld CNY. Nota bene zdaniem wielu analityków, ostatnie działania PboC (m.in. obrona juana i obniżka rezerw obowiązkowych od depozytów) niezgodne z oficjalną polityką pieniężną, świadczą o powadze sytuacji i determinacji chińskich władz o utrzymanie tempa wzrostu gospodarczego zagrożonego przez wojnę handlową z USA.   ● [Włochy]   Ogniskiem zapalnym w Europie pozostaje zadłużona Italia (jej dług sięga 132% PKB), której przywódcy wbrew zobowiązaniom poprzedników forsują przyszłoroczny deficyt budżetowy na poziomie 2,4%. Ostatnia wymiana “uprzejmości” na linii Rzym – Bruksela, w której brylują włoscy populiści (m.in. Matteo Salvini, Di Maio) dolała oliwy do ognia i wywołała kolejną falę wyprzedaży włoskiego długu (rentowność dziesięcioletnich obligacji sięgnęła max. poziomu 3,626%, najwyżej od 2014r.).   ● [EUR/USD, złoty]   Wydarzenia za wielkim murem i na Półwyspie Apenińskim spowodowały wzrost awersji do ryzyka na Starym Kontynencie (DAX: -1,36% do 11947,16 pkt, FTSE MIB: -2,41% do 19871,75 pkt). W ten negatywny scenariusz wpisały się spadkowe dane makro z Niemiec (produkcja przemysłowa) i strefy euro (Sentix). Nic więc dziwnego, że na pozycję lidera rynków walutowych powrócił dolar. Kurs EUR/USD spadł wczoraj do min. poziomu 1,1460 tj. najniżej od 20 sierpnia br.   ● [Funt]   Globalnemu trendowi nie oparł się złoty, który stracił zarówno wobec euro, jak i wobec zielonej waluty (max. EUR/PLN 4,3212, USD/PLN 3,7672). Nieoczekiwanie na wysokiej pozycji zameldował się funt (min. EUR/GBP 0,8772), którego wsparła oferta premiera Japonii pod adresem Theresy May, dotycząca przyłączenia Wielkiej Brytanii do porozumienia TPP (Partnerstwo Transpacyficzne).

 

Przed nami

Dziś kalendarz makroekonomiczny świeci pustkami, ale nie dajmy się zmylić pozorom.   ● [Scenariusze]   Po wydłużonym weekendzie na rynek wracają inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Japonii. Jeśli ich punkt widzenia pokryje się z opiniami uczestników poniedziałkowych wydarzeń możemy być świadkami powtórnej fali wyprzedaży aktywów o podwyższonym ryzyku (punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,7700) i dalszej zwyżki notowań dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1460). Z kolei silna pokusa realizacji zysków może wywołać przeciwny efekt (wsparcie EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,7200, opór EUR/USD: 1,1550).   ● [FED, ECB]   Dziś warto też zwrócić uwagę na wystąpienia bankierów centralnych (Yves Mersch z ECB, Roberta Kaplana, Charlesa Evansa i Patricka Harkera z FED). Jeśli ich retoryka nie zaskoczy i potwierdzą rozbieżność w polityce pieniężnej po obu stronach Atlantyku dostarczą argumentów za pro-dolarowym rozwojem wydarzeń.Ten scenariusz wspierać będzie również najnowsza prognoza banku Goldman Sachs przewidująca pięć podwyżek amerykańskich stóp procentowych do końca 2019 roku.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja