Odsiecz z Doha i Pekinu stabilizuje waluty EM i złotego.

Czwartek, 2018-08-16, godzina: 09:10

 

★ Doha: Katar zainwestuje w Turcji 15 mld USD.

★ Pekin: Chiny wznowią wkrótce negocjacje handlowe z USA.
★ Kalendarz Eko: bilans HZ Eurolandu, pozwolenia i rozpoczęte budów domów w USA, indeks FED z Filadelfii oraz liczba nowych wniosków o zasiłek za oceanem.

 

Za nami
[Odsiecz dla Ankary]   W środę nastąpiło przesilenie trendu spadkowego walut rynków wschodzących i umocnienia dolara. Za takim przebiegiem sesji stały uspokajające wiadomości z Ankary i Doha, które potwierdziły planowane inwestycje Kataru w Turcji o wartości 15 mld USD. Dobre informacje zmniejszyły obawy o stabilność tureckiego systemu bankowego i presję na lirę, która odzyskała już ponad 20% swojej wartości wobec dolara od czasu poniedziałkowego apogeum wyprzedaży (USD/TRY max.: 7,2400).   ● [Juan]   Na chwilę pałeczkę walutowego antybohatera przejął chiński juan, którego wczorajsza przecena na rynku USD/CNH w Hongkongu sięgnęła max. 6,9554 (tj. najwyżej od stycznia 2017 roku). Powodem gwałtownego spadku wartości chińskiej waluty był rosnący niepokój o utrzymanie wysokiego wzrostu gospodarczego w Państwie Środka po serii niekorzystnych danych makro oraz obawy inwestorów przed dopuszczeniem przez Ludowy Bank Chin do osłabienia renminbi (CNY) na rynku wewnętrznym powyżej granicy 7,0000 za dolara. Tę czarną wizję odsunęła w cień dzisiejsza niespodziewana informacja o wznowieniu rozmów handlowych Pekin-Waszyngton i planowanym wyjeździe chińskiej delegacji do USA w końcu sierpnia, co doprowadziło do umocnienia juana (USD/CNH min. 6,8747).   ● [Dolar]   Uspokajające newsy zmniejszyły popyt na bezpiecznego dolara, który po osiągnięciu w środę najwyższej wartości wobec euro od 13 miesięcy (EUR/USD min. 1,1301), dziś rano niemal dotknął pułapu 1,1400. Przed większym spadkiem broniły go pomyślne wiadomości z gospodarki amerykańskiej, która zaskoczyła wczoraj bardzo dobrymi wynikami sprzedaży detalicznej (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).   ● [Złoty i EM]   Zamknięcie rynku walutowego w Londynie okazało się niekorzystne dla walut EM i złotego (EUR/PLN max.: 4,3445 o g. 17:00), na co negatywny wpływ miały informacje z rynku naftowego o niespodziewanym wzroście zapasów ropy w USA oraz spadkowy przebieg sesji na Wall Street (wywołany wyprzedażą akcji detalicznego giganta Macy’s -16%). Poprawa nastrojów na rynkach wschodzących przyszła pod koniec sesji amerykańskiej i dziś rano wraz z informacjami o wznowieniu negocjacji handlowych Chiny-USA (min. EUR/PLN: 4,3007, USD/PLN: 3,7774).

 

Przed nami
[Kalendarz Eko]   Wracający po jednodniowej przerwie, polscy inwestorzy powinni dziś zwrócić uwagę na publikację czerwcowego bilansu handlu zagranicznego strefy euro oraz nowych danych z USA. Wśród nich znajdą się informacje nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów w lipcu, zmian aktywności biznesowej w stanie Pensylwania (indeks FED z Filadelfii) oraz liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.   ● [Scenariusze]   Spadek deficytu handlowego EZ w handlu z Amerykanami będzie sprzyjał euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1430) i CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2900, USD/PLN: 3,7500) , zaś lepsze od oczekiwań wyniki z USA zagrają na korzyść dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1300) i przeciw złotemu (punkty oporu EUR/PLN: 4,3450, USD/PLN: 3,8400). Popyt na waluty europejskie będzie kształtować także sytuacja na rynku tureckiej liry.   ● [Piątek]   Pod tym kątem warto mieć na uwadze jutrzejszy przegląd oceny wiarygodności kredytowej Turcji przez agencję Standard&Poors. Spośród innych pozostałych wydarzeń zaplanowanych na piątek nie można przegapić również ogłoszenia wyników inflacji HICP z Eurolandu oraz amerykańskiego indeksu Uniwersytetu Michigan.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja